Niespodziewana biała noc obserwacyjna.

Niespodziewana biała noc obserwacyjna.

Postprzez Aquarius » Pn cze 20, 2005 9:12 pm

Korzystając z trzech dni wolnych, wyjechałem wczoraj na wieś do rodziny. Pogoda (co chwilę lejący deszcz i silne wiatry), a także Księżyc prawie w pełni, absolutnie nie zachęcały do tachania ze sobą ciężkiego sprzętu. Postanowiłem zatem przeprowadzić terenowy test sprzętu komputerowego (co m. in. niniejszym czynię, pisząc do Was) przed ekspedycją na sierpniowe Kudłacze. Jednak po przyjeździe na miejsce, ze zdumieniem stwierdziłem, że pogoda staje się coraz lepsza :o . Późnowieczorny spacer z pieskiem, niebo bez jednej chmurki, cisza, spokój w atmosferze i pierwsze, nieśmiałe gwiazdki na przeraźliwie jasnym niebie. Od północy biała noc, a z drugiej strony nieba Księżyc prawie w pełni daje niesamowicie po oczach. Jednak zaczyna być widoczny ,,wachlarzyk'' przyDelcie Cep. Oj coś cienko wygląda w porównaniu z sąsiednimi gwiazdami. A i Mu Cep też nieszczególna. A ja, jak ten bałwan stoję i gapię się w niebo nie mając pod ręką żadnego sprzętu optycznego, ani mapek (komputer jeszcze nie rozpakowany, domownicy już dawno śpią, drukarki też nie zabrałem... :cry: :evil: ). Zaraz, czy aby na pewno nic nie mam??!! Przecież gdzieś w samochodzie powinien być ,,zajamowany'' ,,potężny teleskop astronomiczny :wink: '' (czyli pojedyncza lunetka pryzmatyczna 25 mm x 5). Szukam w aucie. Jest!! jakieś kartki papieru też są. DCF też jest, czyli nie jest najgorzej :lol: .
Szybko szkicuję gwiazdy, nazywam je kolejnymi literami i jazda !! :D
,,Teleskop'' trochę wspomaga gołe oko, ale za to ma olbrzymie pole widzenia :D. Na początek Delta Cep. Potem Mu Cep. Podoba mi się ta improwizowana zabawa na miniaturowym sprzęcie :D :D :D . Tylko to beznadziejnie jasne niebo :( . Co by tu dalej? Sprawdzić Koronę Północną! W polu widzenia praktycznie cały gwiazdozbór. W miejscu, gdzie powinna być T CrB, jest jakiś punkt o jasności porónywalnej z najbliższymi gwiazdami!!! Cholera, czyżby wybuchła?? To byłby dopiero fart!! Niestety, punkt powoli, ale skutecznie przemieszcza się w górę pola widzenia. To tylko jakieś kosmiczne ,,żelastwo'' uprawia astronautykę. Szkoda! Następna R CrB. Wpasowuję ją między gwiazdy porównania. Zrobiona. Spoglądam w stronę Łabędzia i Lutni. Za jasno. Ani śladu Drogi Mlecznej, ledwie kilka anjjaśniejszych gwiazd. W tej sytuacji jakikolwiek pomiar byłby nie miarodajny. Pozostało jedynie podziwiać wspaniałość Natury :lol: . Zaś po pierwszej w nocy (naszego czasu) na północnym wschodzie zaczęło się rozwidniać. Najwyższa pora iść spać.

Podsumowując:

Delta Cep 4.1 mag.
Mu Cep 3.3 mag. -->Błąd. Poprawiam na 4.3 mag. (Aqr), Dzięki SSW.
R CrB 5.4 mag.

Wyniki wysłałem do Stanisława, ale prawdę mówiąc, nie wiem jaką one mają w tej sytuacji (jasne niebo) realną wartość.
Zobaczę co dziś da się zrobić. Na razie niebo wygląda na bardziej ,,przymulone'', a wielka okrągła Bania już świeci na jasnym i jeszcze bezgwiezdnym niebie :lol: .
Ostatnio edytowano Pn cze 20, 2005 9:36 pm przez Aquarius, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez SSW » Pn cze 20, 2005 9:22 pm

Fajna relacja. Wydaje mi się jednak, że oceny mi Cep i R CrB są zawyżone. Unikałbym ocen bardzo czerwonych gwiazd (mi Cep) przy dużym Księżycu. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Pn cze 20, 2005 9:23 pm

Ja sobie daruję ocenianie przez najbliższe dwa tygodnie. Za jasno jest, więc mam okazję odpocząć z czystym sumieniem od zmiennych :wink:
Za to pobawię się jeszcze w nocne zdjęcia białej nocy.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Aquarius » Pn cze 20, 2005 9:33 pm

Ale ze mnie bałwan. Oczywiście Mi Cep = 4.3 mag. (Tak to już jest jak w trakcie pisania rodzinka suszy człowiekowi głowę nieistotnymi sprawami).
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez SSW » Pn cze 20, 2005 9:40 pm

Aquarius napisał(a):Ale ze mnie bałwan. Oczywiście Mi Cep = 4.3 mag. (Tak to już jest jak w trakcie pisania rodzinka suszy człowiekowi głowę nieistotnymi sprawami).


W mailu do mnie jest 4.3 więc wycofuję uwagę o zawyżeniu jej oceny. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron