Dane nam było Słońca zaćmienie...

Dane nam było Słońca zaćmienie...

Postprzez Aquarius » Pn paź 03, 2005 1:55 pm

Po wczorajszej (lub jak kto woli, dzisiejszej :) ) pochmurnej nocy i dzisiejszym bardzo mglistym poranku, całkowicie zwątpiłem w możliwość obserwacji dzisiejszego zaćmienia Słońca :( .
Jednak około 10:40 na niebie pojawiły się pierwsze prześwity, tak że można było przynajmniej wskazać miejsce, w którym ono jest na niebie :) . Biorę więc szybko filtr słoneczny i wychodzę na balkon. Ledwo majaczy jakaś bezkształtna plama, w niczym nie przypominająca zarysu ,,obgryzionego'' Słońca, ale czemu by nie spróbować? :) Bez większych nadziei mocuję do aparatu Zeiss-a 200/2,8 i wychodzę przed dom. Coś tam wychodzi spomiędzy chmur, więc trzaskam pierwszą fotkę. Totalna porażka! Wszystko zaświetlone! (Filtrem są jedynie chmury, a te świecą w prześwitach jak diabli!). Zatem przysłona na 22, czas 1/2500 do 1/4000 sek. Teraz już lepiej :D. Przeż teleobiektyw udaje mi się prześledzić malejącą fazę zaćmienia :lol: Przy okazji zrobiłem oczywiście trochę fotek :D . W miarę upływu czasu, warunki poprawiały się (warstwa chmur cieniała, zatem musiałem ,,ratować się'' zmniejszając czułość aparatu. Jednak w samej końcówce zaćmienia chmury zrobiły się na tyle cienkie, że nie możliwe było robienie zdjęć i obserwacje bez filtra słonecznego :lol:
Tak więc niespodzdziewanie prawie się udała obserwacja. Niestety chmury ponownie uniemożliwiły zaobserwowanie całego przebiegu zjawiska, podobnie jak podczas ekspedycji w 1999 roku
http://ptma-warszawa.astronomia.pl/obserwac/bohusz99.htm

Mimo wszystko, jestem bardzo zadowolony, że i tym razem ,,Dane mi było...'' choć kawałek zaćmienia :lol: :lol: :lol: .

PS. Jak pokazać fotki na forum?
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez Krzysztof_K » Wt paź 04, 2005 6:23 am

Witam
W Elblągu pogoda była dość łaskawa. Wprawdzie druga część zjawiska toczyła się za częściowym zachmurzeniem, to jednak można było dostrzec to i owo. Szkoda jednak, ze zaćmienie mogłem podziwiać jedynie odrywając się chwilowo od zawodowych obowiązków. No cóż, może następnym razem....... :P
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez DARK » Wt paź 04, 2005 11:27 am

Ja też się nie nacieszyłem zaćmieniem ale nie mam co głośno marudzić.
Początek zapowiadał się obiecująco bo Słońce zaczeło przebijać sie przez chmury/mgłę. Niestety z chwila początku zaćmienia niebo szczelnie się zamkneło... Ok 10:35 pojawilo się nadgryzione Słonce ale trawało to ok 5 sek (na zdjęć nie bylo szans). Do godz 11 miałem jeszcze takie 2 luki na otarcie łez. Większe przejaśnienie pojawilo się niedługo po max zaćmienia co wykorzystałem na zrobienie 3 zdjęć (MTO 10/1000 + Praktica MTL5B). Do końca zaćmienia średnio co 10 min pojawiały się przejaśnienia w trakcie których zrobiłem 19 zdjęć.
Niedosyt jednak pozostaŁ...
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Postprzez Henryk » Wt paź 04, 2005 6:26 pm

He, a u mnie było całkiem całkiem.
Pokazałem moim dziewczynom, gdy już około ćwiartki tarczy było zakryte i poechałem na trening. Słonko tymczasem się przeważnie chowało za chmury, ale co chwilę pokazywało swoje uszczerbione oblicze. Tak więc jadąc na rowerze miałem okazję przy prędkości 40km/godz, widzieć fazę maksymalną :D , bez użycia filtrów. Piękne uczucie.
Pewnie w Polsce byłem jedyny oglądający w ten sposób zaćmienie :wink: .

W każdym razie szczęściwy jestem, że zobaczyłem zaćmienie, gdyż jak wyczytałem w informacjach telewizji TVN, następne będzie za 300 lat... :lol:
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Aquarius » Wt lis 08, 2005 2:07 am

No to żeby nie być wreszcie gołosłownym :lol: :lol:

Obrazek


PS. Namęczyłem się z tą Republiką :lol: :lol: :lol:
(fotek mam około siedemdziesięciu, ale na razie po tej jednej mam dość :wink: :lol: ).
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez Henryk » Wt lis 08, 2005 12:41 pm

Fajnie widać ten naturalny filtr, dzięki któremu można było patrzeć bez ściamniaczy na Słońce.

A co to za ptaszyna i jaki ma ona udział w zaćmieniu? :wink:
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez DARK » Wt lis 08, 2005 3:45 pm

Ptaszyna dodaje smaczku zaćmieniu... :D
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Postprzez Aquarius » Wt lis 08, 2005 3:51 pm

Ptasztna to chyba niestety gołąb. X 100 = skład guana na dachu :evil: .
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron