Neptun

Neptun

Postprzez Henryk » Śr paź 19, 2005 10:22 am

Wczoraj zachęcony przez naszego kolegę, postanowiłem poobserwować to, od czego zaczynałem moją przygodę z astronomią ponad 30 lat temu.
Czyli planety. Marsa było widać gołym okiem, więc nie zawracałem sobie głowy oglądaniem go przez dwururkę, żeby przypadkiem nie oślepnąć od Księżyca... Za to odszukałem przebywającego w Koziorożcu Neptuna, czym ucieszyłem się jak dziecko ;D
Na zdjęciu poniżej oznaczyłem planetę czerwonymi kreskami:
Obrazek

Zielonymi kreskami oznaczone są:
u góry - zmierzająca do maksimum miryda Z Cap
u dołu - półregularna RS Cap

Zachęcam do obserwacji Neptuna i zmiennych z towarzystwa :wink: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Heniek » Śr paź 19, 2005 3:29 pm

Brawo! Do kompletu przydałby się jeszcze Pluton. :wink:
Henryk Kowalewski
http://www.ccd.neostrada.pl
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk » Śr paź 19, 2005 5:57 pm

A niech to, nie wiedziałem, że jest on w Głowie Węża. Teraz już za późno na fotki, trzeba będzie poczekać do wiosny, czy kiedy tam :wink: .

Za to przed chwilą widziałem zachodzącą Wenus :D
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Robert_Bodzoń » Śr paź 19, 2005 8:01 pm

Henryk napisał(a):A niech to, nie wiedziałem, że jest on w Głowie Węża. Teraz już za późno na fotki, trzeba będzie poczekać do wiosny, czy kiedy tam :wink: .

Za to przed chwilą widziałem zachodzącą Wenus :D


Wenus z dnia na dzień coraz piękniejsza :D . Już się można w niej zakochać :wink:

Na początku grudnia będą bardzo dobre warunki do obserwacji Merkurego. Będzie wschodził 2 godziny przed Słońcem. Ale aby to zobaczyć trzeba będzie wstać 2,5 godziny przed Słońcem :lol:

Chciałem w tym roku dopaść wizualnie Plutona, ale mi się nie udało :( . Niestety częściowo z winy pogody. Najlepsza przejrzystość była w okolicach pełni Księżyca.
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez SSW » Cz paź 20, 2005 11:27 am

Ładna dokumentacja fotograłiczna tak Neptuna jak i zaznaczonych zmiennych. Nie wiadomo tylko dlaczego tak mało penetrujemy tego Capa? :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Cz paź 20, 2005 12:59 pm

He, no właśnie. Mi Koziorożec kojarzy się przede wszystkim z planetami, które od lat obserwuję w jego okolicach. Jeszcze jakieś planetoidy tam oglądałem. Podobnie zresztą Wodnik, z wyjątkami.
Zamierzam jednak ocenić przynajmniej te dwie czerwone zmienne ze zdjęcia, jak za kilka dni pogoda pozwoli.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron