Nowa i do tego polska kometa.

Nowa i do tego polska kometa.

Postprzez Aquarius » Pt sty 06, 2006 7:28 pm

No to mamy wreszcie po wielu latach kometę odkrytą przez Polaka :D :D :D
1 stycznia 2006 roku, Grzegorz Pojmański odkrył kometę noszącą oznaczenie: C/2006 A1 Pojmański.

Efemeryda:http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides/Comets/2006A1.html.

Na razie jest widzoczna z półkuli południowej, ale na przełomie zimy i wiosny ( po przejściu peryhelium 26 stycznia), może być hitem obserwacyjnym na naszym niebie :lol: :lol: :lol: .

W/g ostatnich obserwacji (John Drummond): m1=10.5 mag., Dia.=2'5, DC=2.
Serdeczne gratulacje dla odkrywcy :D :D :D
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez Henryk » Pt sty 06, 2006 9:03 pm

No też gratuluję i czekam, aż przejdzie ona na naszą stronę nieco.
A co ten pan GP robi na pólkuli południowej?
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Marian(LMT) » So sty 07, 2006 11:49 am

Odkrycie rzeczywiście ciekawe, a nam pozostaje poczekać trochę, aż kometa będzie uprzejma zaprezentować się na północnej pólkuli. Cóż, to może być kometarna wiosna. :) Nareszcie! :D
Co do dra G.P. :wink: - siedzi sobie wygodnie w Wa-wie i przegląda obrazy wykonane w ramach polsko-amerykańskiego programu ASAS http://www.astrouw.edu.pl/~gp/asas/asas.html - warto obejrzeć stronkę. Zwłaszcza, że w dużej mierze dotyczy interesującej nas tematyki gwiazd zmiennych :)
Mnie zastanawia natomiast pewien fakt, Jurku. Odkrycia tego dokonał dr Pojmański "tradycyjnie", tzn. właśnie przeglądając obrazy uzyskane za pomocą detektorów działających w obserwatorium (polsko-amerykańskim) w Chile. Piszę"tradycyjnie", bo to nie pierwsze odktrycie komety przez Pojmańskiego - ostatnie dokonane zostało dokładnie tak samo (bodajże wrzesień 2004, ale moja pamięć jest nieco zawodna, więc data niekoniecznie może się zgadzać) , ale kometę nazwano nie "Pojmański", a ASAS (jak te, odkryte w ramach innych programów: LINEAR, NEAT, itd.), o czym na liście dyskusyjnej comets-ml pisał wtedy nasz wspólny znajomy :) Michał Drahus. Bardzo mnie ciekawi jak to właściwie jest z tym "nazywaniem" komet (Tak, reguły znam, ale odnoszę wrażenie, że nie zawsze zgodnie z nimi się postępuje), bo na dobrą sprawę kometa ta powinna się nazywać... Pojmanski 2 :)
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Aquarius » N sty 08, 2006 1:34 am

kometa ta powinna się nazywać... Pojmanski 2

Marian, też tak uważam. Ale jak to tak naprawdę wygląda, to szczerze mówiąc nie mam pojęcia :) .
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez Henryk » N sty 08, 2006 11:40 am

A może spytać odkrywcę? Ma ktoś do niego kontakt?
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Marian(LMT) » N sty 08, 2006 12:16 pm

Namiarów należałoby chyba poszukać na stronce ASAS lub obserwatorium UW. Obawiam się tylko, że sam dr Grzegorz Pojmański nie odpowie na to pytanie, bo zrobił wszystko dokładnie tak jak należy: szybka wiadomość do "centrali", a dalej już IAUC (z odpowiednim numerem), itd. Coś mi się wydaje, że sami twórcy cyrkularzy w "sekcji kometarnej" :wink: IAU, czy nawet spece z ICQ nie zawsze wiedzą jak postępować.
Nie zmienia to faktu, że należałoby wznieść toast :) na okazję pierwszej od dziesięcioleci "przyznanej" :wink: Polakowi komecie!
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Krzysztof_K » Pn sty 09, 2006 7:31 am

Marian(LMT) napisał(a):(...) Nie zmienia to faktu, że należałoby wznieść toast :) na okazję pierwszej od dziesięcioleci "przyznanej" :wink: Polakowi komecie!

Dokładnie od 1965 roku, kiedy to prof K. Rudnicki dokonał tego wyczynu. Może więc teraz czas na amatorów? :mrgreen:
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez SSW » Cz mar 09, 2006 1:32 pm

Wreszcie pogoda umożliwiła mi obserwację polskiej komety. Obserwowałem ją 9.03.2006 pomiedzy 4:00 - 4:10 CSE. Bardzo łatwa do identyfikacji w Delfinie. Pomimo lekkiego zamglenia głowa komety była ładnie widocznia i pięknie komponowała się ze zbliżonymi do niej jasnością gwiazdami trókąta 15, 16 i 17 Del. ;)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Cz mar 09, 2006 5:38 pm

Ojej, że też Ci się Stanisławie chciało wstawać o czwartej, a może w ogóle się nie kładłeś ;).
Dzisiaj na chacie forum Astromaniaka ma być o 20tej pogaduszka z naszym bohaterem wątku. Nie wiem, czy trzeba się rejestrować na forum, żeby wejść, może nie. W każdym razie zapraszam do zajrzenia i wypytanie na żywo.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Cz mar 09, 2006 6:04 pm

Henryk napisał(a):Ojej, że też Ci się Stanisławie chciało wstawać o czwartej, a może w ogóle się nie kładłeś ;).


A która z tych opcji wydaje Ci się bardziej prawdopodobna? :D
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez DARK » Pt mar 10, 2006 9:26 am

Ja nawet poświęciłem się i zdjęcie jej zrobiłem co przy -16 mrozie jest wyczynem :wink: Co prawda efekt nie jest powolający (troche ostrości brakuje) ale warto było. W sobote będę na wykładzie prof Pojmańskiego i mam nadzieję, że złoży swój autograf na moim zdjęciu.
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Postprzez Krzysztof_K » Pt mar 10, 2006 12:15 pm

Dziś rano udało mi się dostrzec kometę, choć nie prezentowała się okazale ze względu na zamglenie. Niestety na Żuławach poranne mgły w mroźne poranki nie są niczym niezwykłym. :evil:
Z tego też względu nie dokonałem nawet jej oceny.
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez DARK » Pt maja 05, 2006 1:27 pm

Niżej prezentuje podsumowanie moich dotychczasowych 13 obserwacji tej komety
Wykres jasności:
Obrazek

Wykres stopnia kondensacji (DC)
Obrazek

Wykres średnicy komy (dia)
Obrazek

Podziekowania dla SSW stworzenie wykresów :)
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Postprzez Aquarius » So wrz 02, 2006 3:58 pm

I mnie w końcu udało się ,,pojmać Pojmańskiego'', czyli kometę C/2006 A1 (Pojmański) :D :D :lol: .
Wykonałem dwie obserwacje. Kometa mała i słaba, rzędu 12 mag. Nic dziwnego, w końcu już oddala się od Słońca. Mam nadzieję, że nie są to ostatnie obserwacje tej komety wykonane w Polsce.

(http://vistula.wis.pk.edu.pl/~ptma/SOK/obserwacje/obserwacje.html)
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron