Przywitanie lata :D

Przywitanie lata :D

Postprzez Henryk » Pt lut 24, 2006 5:32 pm

No i stało się. Jako że z wiekiem człowiek ma coraz większe kłopoty ze spaniem, nie przejmowałem się tym, że nastawiam budzik na godzinę czwartą rano, zresztą... obudziłem się kwadrans wcześniej ;).
Najpierw obchód domu i wyglądanie przez każde okno, czy aby nie ma chmur. Nie, widać za to gwiazdki. Co prawda nie ma żylety, ale co nieco powinienem zobaczyć. No więc malutki posiłek i pakowanie do samochodu. Kwadrans po czwartej jestem w polu.
Chwila na rozstawianie montażu - na oko na północ :D i przystępuję do dzieła. Na zewnątrz domu było minus 8 stopni, tu w polu pewnie podobnie, może troszkę zimniej. Niestety utrzymuje się także delikatna mgiełka. Mimo to dusza mi się raduje, gdy widzę całkiem już wysoko Łabędzia.
Ustawiam aparat na R Aql, naciskam spust i biorę w ręce dwururkę. Jest - pięknie widać, nieco słabsza niż 8 mag. Potem jedziemy na Tarczę. R Sct słaba, chociaż do dużego minimum trochę jej brakuje. Skoro widać naszą ulubioną RVTAuri, to jak pięknie musi być widoczna para Y Oph i RS Oph. Na wyczucie przekręcam sprzęty i po chwili widzę, tylko coś mi nie pasuje... Hehe, przecież RS Oph jasna, więc przybyła gwiazdka w polu widzenia. Naciskam spust aparatu, i obserwuję przez dwururkę.
Potem szczyt przyjemności - kieruję się w dół od Tarczy, na moje ulubione gromadki. Jest M 25, a w niej cefeida U Sgr! Aż mi się ciepło zrobiło, przecież to symbol lata dla mnie. Nie rozebrałem się jednak do rosołu, lecz złapałem jeszcze kilka miryd, w tym kolejną eRkę do zagadki ;). Spojrzałem jeszcze na Skorpiona, a także Jowisza z pięcioma księżycami ;). Po piątej zaczęło się rozjaśniać na wschodzie, ujrzałem jeszcze wschodzącą bogini piękności i myk z powrotem do domu.
Piękny był widok letnich gwiazdozbiorów w zaśnieżonym otoczeniu, to się pamięta... Co prawda zasięg nie był rewelacyjny, ale po półtora miesiąca bez obserwacji i tak zachwycający jak dla mnie.

Dodam jeszcze, że w tym roku akcja Rufa leży, ledwo kilka obserwacji. Za to ruszyła już akcja M25 - zapraszam do włączenia się do obserwacji :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » So lut 25, 2006 10:03 am

Gratuluję pięknej relacji. Okazuje się, nie po raz pierwszy, że poranne obserwacje mają wiele uroku. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Re: Przywitanie lata :D

Postprzez Oskar » N lut 26, 2006 1:16 am

Henryk napisał(a):Piękny był widok letnich gwiazdozbiorów w zaśnieżonym otoczeniu, to się pamięta...


Henryk! A jaki piękny jest widok zimowych gwiazdozobiorów w styczniu kied patrzysz na nie wieczorem w podkoszulku jak mi było dane na Teneryfie w styczniu! Niesamowite wrażenie. Orion wysoko nad horyzontem, a ja sobie patrzę w T-Shirtcie na M42.
Mało czasu!
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Henryk » N lut 26, 2006 9:20 am

Hehe, myślę, że dużo jest jeszcze różnych pięknych widoków ;).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron