Nowa, w końcu

Nowa, w końcu

Postprzez Henryk » Pt mar 31, 2006 11:06 pm

Jednak wreszcie mi się udało! Dzięki zdjęciom, bo przez lornetkę ciężko dokonać odkrycia. Oto dowód - zdjęcie z 23 marca, gwiazdozbiór Rufa. najjaśniejsza gwiazda na zdjęciu to Xi Pup, o jasności 3.3. mag. Na czerwono zaznaczyłem gwiazdę, której nie ma w katalogach Tycho, ani HST Guide Star Catalogue. Jej jasność oceniłem na około 10 mag. Jeśli ktoś myśli, że to dowcip, to proszę poszukać takiej jasnej gwiazdki w okolicy. Niestety nie miałem okazji sprawdzić jak przebiega ewolucja jej jasności, a o odkryciu zapomniałem...

Obrazek






Pozdrawiam serdecznie :)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Pt mar 31, 2006 11:11 pm

:D
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez SSW » So kwi 01, 2006 8:57 am

zobacz jaka jasna była pre-nowa! :D
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Robert_Bodzoń » So kwi 01, 2006 9:43 am

Może to jest nowa powrotna :D :wink: i na tym zdjęciu (Aladin) zarejestrowane jest poprzednie maksimum :lol:
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Henryk » So kwi 01, 2006 10:43 pm

No dobrze, i tak wszyscy wiedzą, ale wypada przedstawić oficjalne wyjaśnienie. Niestety nie jest to Nowa, a zwykła, być może zmienna półregularna gwiazda.
Jednak gdy zrobiłem to zdjęcie i zacząłem porównywać z CdC, zauważyłem brak gwiazdki. W pierwszej chwili nieźle się podnieciłem, że może jednak. Zwłaszcza, że w 2004 roku spóźniłem się z odkryciem Nowej w Rufie o jeden dzień. Sprawdziłem więc w katalogu HST GST - nie ma. Niestety wgrałem wtedy USNO i była tam bezczelnie gwiazdka o jasności około 12 mag... Co prawda wg oceny na zdjęciu jest nieco jaśniejsza, ale jest to czerwona gwiazdka, więc ma prawo, poza tym jak wspomniałem, może to być zmienna, chociaż w katalogu GCVS jej nie ma.
W każdym razie w Rufie warto za każdym razem sprawdzać zdjęcia, bo tam sporo gwiazdek wybucha ;). A nie robię to z super dokładnymi mapami, gdyż za dużo tam naciapane tych kropek i ciężko byłoby się zorientować na szybko co nie pasuje.

Tym razem mi się nie udało, ale za rok znowu spróbuję :D.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron