17P/Holmes

17P/Holmes

Postprzez Marian(LMT) » Cz paź 25, 2007 5:33 am

Pewnie większość z Was już o tym słyszała, ale pozwolę sobie na parę słów. Choć to forum nt. gwiazd zmiennych, temat dotyczy komety.

Otóż 24 godziny temu zaobserwowano gwałtowne pojaśnienie świecącej na tle Perseusza komety 17P/Holmes. Obiekt ok. 16-17 mag stał się widoczny gołym okiem. Kometa osiągnęła minionej doby jasność 2,5-2,8 mag.
A może ktoś z Was miał więcej szczęścia do pogody i widział tą kometę?

W każdym razie spodobała mi się informacja wysłana na listę "baavss-alert" - w skrócie: jasnego gwiazdopodobnego obiektu na tle Perseusza nie należy traktować jako gwiazdy nowej - to jest kometa! :)
Brzmi to z jednej strony zabawnie, ale z drugiej, patrząc na obrazy komety (niestety, te w sieci, nie "na żywo"), rzeczywiście można ulec wrażeniu, że to jasna gwiazda, a nie gość spoza pasa planetoid :)
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez antyqjon » Pt paź 26, 2007 9:00 pm

Autoportret z kometą :)

Obrazek
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Pt paź 26, 2007 11:28 pm

Przed chwilą wróciłem z podwórka. Świetnie widać kometę, szkoda tylko że nie gołym okiem z powodu sporej ilości wysokich chmur.
Proszę wszelkie ciekawe informacje tu podawać, gdyż nie mam czasu nawet zaglądać na inne fora... :)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » N paź 28, 2007 8:11 pm

Ale świetnie widać jak rośnie ta śnieżynka. Dzisiaj zrobiłem pokaz rodzinie z ogródka mimo oślepiających lamp i Łysego. Pięknie widać. Podobnie jak kolorki Albireo ;). Niestety zasięg do bani...
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Marian(LMT) » Pn paź 29, 2007 6:32 am

Ja kometę widziałem tylko raz, dwie doby po pojaśnieniu. Oceniłem ją wtedy "gołoocznie" :wink: na 2,3-2,4 mag. Za to naoglądałem się obrazków, które można śledzić w internecie. Dwóm moim kolegom udało się to cudo sfocić.
Z dostępnych w necie obrazów bardzo podoba mi się animacja, pokazującą "wybuchowy" wzrost rozmiarów komy: http://artics.de/c.rollwagen/dirr/index.php?dir=..%2Fpublic%2FAC%2F
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Aquarius » Pn paź 29, 2007 10:38 pm

Też ją wreszcie obserwowałem :D :D :D . Dawno nie było na niebie czegoś tak pięknego.
(pozdrowienia z mojego obserwatorium-w budowie :D :lol: :lol: ).
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez Krzysztof_K » Wt paź 30, 2007 11:40 am

Kometę udało mi się zaobserwować podczas 2 wieczorów. Wczoraj cały dzień było pochmurno, ale wieczorem rozpogodziło się. Kometa ma coraz większą otoczkę a wewnątrz wyraźnie widoczne gwiazdopodobne jądro. Mam wrażenie, ze jej jasność minimalnie spadła w ciągu ostatnich 3-4 dni. Niestety optyka mojego newtona jest w renowacji więc nie mogłem przyjrzeć się jej dokładniej. Wykonałem też kilka fotek.
Dziś od rana znowu chmury. :?
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Aquarius » Śr paź 31, 2007 11:47 pm

Godzinę po zakończeniu przedwczorajszej obserwacji niebo pokryła warstwa gęstych chmur z opadami :( . Podobnie wczoraj przez cały dzień. Dziś po południu trochę się przejaśniło, ale wieczór znowu był pochmurny. Mimo to, parę ''dziur dla naiwnych'', przez które chwilami prześwitywały gwiazdy, zachęciło mnie do wyjścia na świeże powietrze :) . Lornetka 60x9, mapka, zegar i... długie wyczekiwanie. Chwilami kropi drobny deszczyk (obserwować komety w deszczową noc!???!!!). I wreszcie dziura na Perseuszu! Warto było czekać :D . Kometa zwiększyła średnicę głowy, której jasność prawie ''koncentrycznie'' maleje w dość złożony sposób. Poza tym jest jeszcze spore, choć słabiutkie zewnętrzne ''halo'' (wygląda jak aureola), które sprawia, że kometa wydaje się ''ogromna''. Jasność mniej więcej taka sama jak w poprzedniej obserwacji (dane obserwacyjne czekają jeszcze na opracowanie). W sumie przepiękna kometa i bardzo nietypowa noc obserwacyjna :D :D :lol: .
(Biorąc pod uwagę usytuowanie komety w przestrzeni i jej wygląd, przypuszczam, że wewnętrzna, jaśniejsza część widocznej głowy, to głowa ''właściwa'', a zewnętrzna część otoczki i ''halo'' (aureola), to widok warkocza, układającego się w tej chwili mniej więcej wzdłuż linii naszego widzenia).
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez Heniek » Pn lis 12, 2007 7:52 pm

Pozwolę sobie na wstawienie dwóch zdjęć ukazujących rozrost otoczki.
Oba zdjęcia są w identycznej skali.

28/10/2007

Obrazek


03/11/2007

Obrazek

Z powodu pogody brak zdjęć z kolejnych dni. Może się w końcu zlituje.
Henryk Kowalewski
http://www.ccd.neostrada.pl
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez SSW » Pn lis 12, 2007 8:02 pm

No Heńku, to jest to!! Gratulacje i prośba o więcej. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Adam Derdzikowski » Cz lis 15, 2007 7:10 pm

Właśnie. Czekamy na szczegółowy fotoreportaż :) Też mam fotkę komety ale jest bardzo skromna. Szkoda, że warkocz komety jest akurat usytuowany w linii wzroku. Widok byłby przepyszny. No i szkoda, że ostatnio pogoda do bani...
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Postprzez Heniek » Pt lis 16, 2007 9:38 am

O 20 padał jeszcze deszcz, ale po 22 niebo zaiskrzyło gwiazdami.
Kometa urosła gigantycznie i jednocześnie zmalała jej gęstość.
Nie doszacowałem czasu ekspozycji i trochę za słaba.

15/11/2007

Obrazek

Zmieniłem obiektyw na 300mm i zrobiłem drugie ujęcie.

Obrazek
Henryk Kowalewski
http://www.ccd.neostrada.pl
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk » Pt lis 16, 2007 11:13 am

Cudeńko :)
Ja też chcę zobaczyć, ale u mnie się nie może wypogodzić ;).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Oskar » Śr lis 28, 2007 11:53 pm

Kometa sprawiła bardzo sympatyczną niespodziankę na jesienne wieczory. Szkoda że już słabnie.
Mało czasu!
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron