Tranzyt Wenus

Tranzyt Wenus

Postprzez Henryk » Śr cze 06, 2012 6:23 am

Temat bardzo nas powinien zainteresować, bo przecież Słońce znacząco zmieniło jasność, jako zmienna zaćmieniowa ;).
Ja oczywiście spać nie mogłem, pojechałem na wschód Słońca nad morze, a końcówkę, czyli trzeci i czwarty kontakt już w ogródku "zaliczyłem" :)

Obrazek
tu widać wyraźnie fatamorganę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fascynująca była dyskusja podczas transmisji z Hawajów, gdzie ktoś rzucił hasło, że tak im zimno z powodu "zaćmienia" ;)
A wiadomo o ile spadła jasność naszej gwiazdy?
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Marian(LMT) » Śr cze 06, 2012 6:16 pm

W okolicach Gliwic pogoda na zbyt wiele nie pozwoliła.
Nasza ekipa podzieliła się na dwa zespoły obserwujące i podziwiające zjawisko z dwu różnych lokalizacji.
Jeden z zespołów miał na celu pomiary fotometryczne. I, niestety, oni mieli większego pecha. Nie wiem czy w ogóle coś przez chmury dostrzegli. A jedynym efektem ich działalności było... obejrzenie na żywo relacji na stronach NASA. Cała elektronika, CCD itd., którą mieli do dyspozycji nie wykonała żadnej pracy.
Druga ekipa (jakieś 20 osób, licząc na okrągło), umiejscowiona na zachodnich krańcach Gliwic, miała trochę szczęścia. 90% czasu tylko trzęśliśmy się z zimna i bezsilnie wpatrywali w chmury. Ale pod koniec zjawiska wreszcie udało się coś dostrzec. Co ciekawe, chmury w dużej mierze zastępowały nam filtry - ich warstwy na tyle tłumiły światło słoneczne, że można było bezpiecznie patrzeć za pomocą lornetek i teleskopów. Dopiero w okolicach III i IV kontaktu niebo bardziej się przejaśniło, dzięki czemu (już z założonymi filtrami! :wink: ) mogliśmy podziwiać "efekt czarnej kropli", porobić trochę fotek i... (w moim przypadku) pobawić się w wyznaczenie momentów kontaktów.
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron