Perseidy 2014

Perseidy 2014

Postprzez Adam Derdzikowski » Śr sie 13, 2014 7:00 am

No i wczoraj mieliśmy maksimum. Razem z grupką znajomych oglądaliśmy meteory od 22 do 1 w nocy. Widzieliśmy w sumie nieco ponad 30 zjawisk, w tym kilka bardzo jasnych, jaśniejszych od Wegi. Chmury przeszkadzały tylko na początku, później było w miarę klarownie. Dużo większą przeszkodą był jasny Księżyc. Zasięg wzroku wynosił około 3,8 mag., ale meteory musiały być nieco jaśniejsze, by zostały zauważone. Była to moja pierwsza obserwacja meteorów od dłuższego czasu i było całkiem sympatycznie, tym bardziej, że w większym gronie. Wszystkim się podobało, choć "deszczu" nie było, była ledwie mżawka :)
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Re: Perseidy 2014

Postprzez BogdanK » Śr sie 13, 2014 5:53 pm

Również wczoraj próbowałem poobserwować. Wystawiłem na balkon sprzęt około 22:30, bo przy okazji planowałem zaobserwować zaćmienie RZ Cas i U Cep. Niestety po kilkunastu minutach od południowego zachodu napłynęła solidna porcja chmur. Tak, że niestety musiałem obejść się smakiem :(
Za to na początku miesiąca z kolegą wyjechaliśmy po za miasto, mimo, że jakieś chmury przeszkadzały, to jednak przez całą noc udało się nam zaobserwować kilkanaście zjawisk, w większości Perseidów ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Perseidy 2014

Postprzez Adam Derdzikowski » Śr sie 13, 2014 8:00 pm

Nam się udało zaliczyć wśród tych meteorów też kilka sztuk z rojów w Wodniku. Moi znajomi byli nieco zaskoczeni, że Perseidom w spektakl wcinają się inne meteory :) Noc na szczęście nie była zarezerwowana tylko dla meteorów, faktycznie można już było obserwować niektóre zmienne. Tym bardziej, że chmury przeszkadzały tylko na początku obserwacji. Dzisiaj już nie zobaczymy meteorów z naszej lokalizacji - mamy całkowite zachmurzenie.
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Re: Perseidy 2014

Postprzez Henryk » Śr sie 13, 2014 8:10 pm

Ja miałem obserwować nad morzem, ale tam się zachmurzyło, więc po nastrojowym zachodzie Słońca, wróciłem do domu i tu korzystając z wypogodzenia złapałem dwie sztuki, w tym jedną na zdjęciu: http://hbart.eu/wyswietl_akt.php?id=934
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron