Żyrafa - co i jak

Żyrafa - co i jak

Postprzez Henryk » Wt kwi 12, 2005 8:52 am

Jest to próba zachęcenia do rzucenia okiem na ten dziwny gwiazdozbiór.
Dziwny bo został utworzony w 1614 roku w miejscu, gdzie trudno dopatrzeć się konkretnych kształtów. Pewnie autor - Jakob Bartsch musiał być po kilku głębszych... Poza tym co jeszcze dziwniejsze, jest to gwiazdozbiór, którego ja właściwie w mieście nie widuję, co jednak nie jest dziwne, gdyż najjaśniejsza gwiazda ma 4.2 mag. Czasami zdarza się ujrzeć 2-3 gwiazdki.
Jeszcze nie tak dawno pomiędzy Małym Misiem, Dużym M, Woźnicą, a Kasią nie było wg mnie nic w środku.
Jednak po przyjrzeniu się przez złożone do kupy szkiełka, wciągnąłem się nieco do przyglądania się tej "pozbawionej gwiazd" okolicy, do czego chciałbym zachęcić więcej osób.

Widać tam może niewiele ciekawych obiektów, ale te co są, nie chowają się w gąszczu innych, co wg mnie może być zaletą.
Jeśli chodzi o obiekty rozciągłe hitem ubiegłego roku była galaktyka NGC 2403, w której wybuchła Supernowa o jasności około 11 mag. No właśnie Stanisławie - jak tam podsumowanie obserwacji?
Poza tym mamy w Żyrafie mgławicę planetarną o jasności 12 mag, a w pobliżu bardzo ładny łańcuszek gwiazd zakończony otwartą gromadą NGC 1502. Jest także sporo innych galaktyk, ale raczej poza zasięgiem lornetek. Poza tym są ciekawe układy gwiazdek widoczne przez lornetkę. Najciekawszy dla mnie jest układ nazwany przeze mnie: podwójna proca

Obrazek

Oczywiście jest także trochę gwiazd zmiennych, z których mogę wymienić bardzo ciekawe cefeidy CK, RW i RX Cam - te dwie niedaleko NGC 1501.
Jest także stara cefeida typu W Virginis - RU Cam, oraz zmienna zaćmieniowa typu EB - AW Cam. Obie niedaleko galaktyki NGC 2403.
Niedaleko od jaśniejszej z proc możemy znaleźć ciekawą mirydę (X Cam) o krótkim okresie i bardzo stromej krzywej rosnącej. Niedaleko także jest coś dla miłośników zaćmieniowych typu EW - DN Cam, a także bardzo czerwona półregularna - ST Cam. Zaś całkiem blisko Gwiazdy Polarnej świeci inna miryda - R Cam, obecnie o jasności nieco powyżej 9 mag, wg AAVSO. Warto także spojrzeć do przyklejonego wątku - zestawienia zmiennych, gdzie można znaleźć także inne obserwowane w Żyrafie gz.

Zachęcam posiadaczy zdjęć wymienionych obiektów do przedstawienia ich w tym wątku, a także do uzupełnienia jeśli zapomniałem o czymś ciekawym.

Ale co mi tam Żyrafa. Słonko ładnie świeci, ciepło się robi, więc idę pojeździć na rowerku przed pracą, a później zastanowię się nad poprawkami :wink: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Wt kwi 12, 2005 1:39 pm

Bardzo dobrze Henryku, że zwróciłeś uwagę na ten gwiazdozbiór. Jest to spory obszar na niebie nie rzucający się w oczy a może rzucający się inaczej, jako obszar pozbawiony jasnych gwiazd. Tym nie mniej zawiera całkiem sporo ciekawych obiektów. Z gwiazd zmiennych dodałbym jeszcze Z Cam, arcyciekawą zmienną będącą prototypem podgrupy nowych karłowatych UGZ. Szkoda, że amplituda zmian jasności 10 - 13.5 mag uniemożliwia jej obserwacje obserwatorom nie dysponującym odpowiednim sprzętem.
W pobliżu fotografowanego kiedyś przez Heńka "sznurka" znajduje się U Cam, bardzo czerwona półregularnie zmienna. Interesująca jest też, prawie nieobserwowana przez nas, miryda T Cam, która miewa podwójne wierzchołki.

A oto krzywe jasności wspomnianych przez Henryka R Cam, X Cam i ST Cam. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Heniek » Wt kwi 12, 2005 7:51 pm

Trochę krygowałem się przed pokazaniem zdjęcia sznurka, ale Henryk mówił, że jest lepsze niż mapka z CdC. :D
Proszę o wyrozumiałość, zdjęcie pochodzi z czasów uboższych sprzętowo.

Obrazek
Kemble's Cascade

Niestety, od tamtego czasu nie zaglądałem do tego gwiazdozbioru, a szkoda. Jest tam kilka ciekawych galaktyk.
Henryk Kowalewski
http://www.ccd.neostrada.pl
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk » Śr kwi 13, 2005 10:46 am

Jeszcz podaję link do krzywej jasności Supernowej
Jakoś go wcześniej nie zauważyłem :wink:
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Śr kwi 13, 2005 5:56 pm

Poprawiłem post tytułowy i udostępniłem go na bardziej dostępnych forach: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5708.from1113414432;topicseen#msg87833 8)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Wt kwi 26, 2005 8:11 am

Bardzo ciekawie zachowuje się ostatnio nowa karłowata Z Camelopardalis co obrazuje
AAVSO - krzywa jasności Z Cam z okresu ostatnich dwóch lat. Proszę zwrócić uwagę na charakter zmian jasności (amplituda, częstotliwość) przed i po trwającym 16 miesięcy "zatrzymaniu". ;)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron