Żyleta! (31.01.2005)

Żyleta! (31.01.2005)

Postprzez Henryk » Pn sty 31, 2005 7:36 pm

Cóż za piękna widoczność dzisiaj. Od dwóch godzin siedzę i marznę, a za godzinę jadę w teren popatrzeć na niebo po stronie południowej, w tym zahaczę o Rufę. Przy okazji spojrzałem na Saturna, przy którym widziałem 5-6 księżyców.
Szczegóły jutro w dzień, albo któregoś brzydkiego wieczoru :)
Ostatnio edytowano Pn sty 31, 2005 11:13 pm przez Henryk, łącznie edytowano 1 raz
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Damian » Pn sty 31, 2005 8:18 pm

Szczęściarz ;-)
Ja mam całe niebo "zalepione" i śnieg sypie, w dodatku necik mi ledwie działa :( i jestem prawie odcięty od świata. O zmiennych nie ma mowy, heh nawet na Łysego bym sobie popatrzył :?
Czym widziałeś tyle księżyców Saturna? Dwururka to chyba za mało ze względu na powiększenie? W każdym razie mnie się teleskopem 114/500 sześciu nigdy nie zdarzyło widzieć, pięć chyba raz czy dwa w każdym razie powiększenia używałem większego. A może jakaś nowa rurka (niekoniecznie dwu- :D )?
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Heniek » Pn sty 31, 2005 9:12 pm

Siedzę na zewnątrz już od 18. Niebo kryształ. Zimą zbawienne są niże, zwłaszcza te, które nawiewają powietrze z płn-zach. Próbuję focić, ale podmuchy mroźnego wiatru nie bardzo pozwalają. Trzesę się z zimna jak galareta, ale się nie poddaję. :)
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Małek » Pn sty 31, 2005 9:27 pm

W Poznaniu tez niebo ladne. Katowałem Saturna, ale seeing miejski jest do bani. Zamiast zdjęć robiłem szkice. Czekam aż Księżyc wyjdzie.
pozdro
Małek
To ja
Małek
 
Posty: 19
Dołączył(a): N sty 30, 2005 1:22 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Henryk » Pn sty 31, 2005 11:56 pm

Trochę szczegółów na temat wczorajszej obserwacji.
Już o zachodzie Słońca było widać, że powinna być piękna noc. I rzeczywiście, widoki gwiazd z okolic domku jak rzadko kiedy, a w każdym razie od listopada nie miałem takiego klarownego obrazu.
Wystawiłem teleskop (Synta 120/1000 od El_Capitano) i spojrzałem na Saturna. Obraz ostry i przy nim pełno małych gwiazdek. Przy powiększeniu około 33x miałem w polu widzenia pięć księżyców: Tytan, Rhea, Tethys, Dione, Iapetus. Wstawiłem okular 10mm i ujrzałem (po raz pierwszy w życiu na żywca) od strony Rhei szczelinę Cassiniego. Miałem też wrażenie, że widziałem Enceladusa, ale to mogło być złudzenie, nie byłem w stanie się upewnić ze względu na bliskość samej planety.
W międzyczasie przyszedł sąsiad, który po obejrzeniu tego samego (ustawiłem mu jeszcze na M39 i M81+82) był szczerze zawiedziony, że nie widać kolorowych mgławic, a właśnie chciał on kupić Celestrona 70 mm i oglądać takie widoki. Teraz już wie.
W końcu schowałem teleskop i dwururką (25x100) oceniłem ponad dwadzieścia zmiennych.
Po kolacji planowałem jechać w teren na Rufę. Gdy już się pakowałem, ujrzałem stada chmur pędzące z północy. Opóźniło to moją wycieczkę o ponad godzinę, gdy w końcu zaczęły się pojawiać dziury w chmurach, ruszyłem na pole 10 km od Słupska.
Wszystko pięknie, tylko po pierwsze zgubiłem po drodze (mam nadzieję, że gdzieś w domu - jutro będą poszukiwania) górną część mocowania lornetki do żurawia, poza tym zapomniałem wziąć pisaka. Tak więc z ocen zmiennych niewiele wyszło. Złapałem tylko kilka starych i dwie nowe gwiazdki, tyle żebym mógł zapamiętać godziny i jasności. Podziwiałem jednak liczne gromady w Rufie i w okolicach, aż zmarznięte od trzymania lornetki łapy zasugerowały mi powrót do domu, skąd teraz piszę :wink: .

Wrażenia z nocy ekstra, zasięg lornetą w zenicie 11.5 mag bez problemu i bardzo ostro widoczne gwiazdki w gromadach. Spojrzałem też na M51, niestety pomyliłem się (dawno jej nie oglądałem) i jak teraz sprawdzam - oglądałem M63 - dlatego coś mi nie pasowało...
Kometę widać coraz słabiej, warkocza nie udało mi się dostrzec.
Pozostaje życzyć mniej takich nocy, bo przecież w dzień trzeba pracować :wink: .
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez emde » Wt lut 01, 2005 5:08 pm

A i w Jeziorach odbyło się małe spotkanko... choć o mały włosy by się nie odbyło...:roll:
zapraszam do zapoznania się z opisem obserwacji „Kometa Honda w Gwiazdozbiorze Rów” na stronce
http://www.astronoce.pl
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez Małek » Wt lut 01, 2005 5:19 pm

Owocem moich obserwacji był szkic Saturna. Nic odkrywczego. Seeing miałem do bani, pewnie sąsiedzi z bloku pootwierali mi okna na złość :x
Obrazek

pozdro
To ja
Małek
 
Posty: 19
Dołączył(a): N sty 30, 2005 1:22 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez emde » Wt lut 01, 2005 5:25 pm

Kuba - słyszałem już o Twoich szkicach legendy...
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez Heniek » Wt lut 01, 2005 5:33 pm

Nie wiem jak do planet, ale do DS'ów seeing był doskonały, po prostu rewelacja. Udało mi się sfocić M46 w Rufie (akcja Rufa :lol: ) i to z miasta.
Pokaże, jak obrobię materiał. Teraz z Hamalem jedziemy za miasto, ponieważ jest dalszy ciąg żylety. Graty już mam spakowane, cztery pary spodni itd. :D Życzę wszystkim udanych niebieskich łowów. 8)
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk » Wt lut 01, 2005 9:52 pm

Niestety po 18tej od wschodu przyszły chmury i mimo późniejszych dziur, widoczność spadła o 2-3 mag w stosunku do tego co wczoraj :( .
Czekam na relację z obserwacji dwóch panów H 8) .
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez antyqjon » Pn lut 14, 2005 2:31 pm

Nie chcę zakladać nowego tematu, bo tytuł nadany przez Henryka wyraźnie mówi, o czym chcę pisać (no może poza datą, bo chodzi o 13.02 :P ). Trafiłem na kilkadziesiąt minut doskonałej pogody, więcej naskrobałem na astro4u.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5267.0
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Oskar » Pn lut 14, 2005 10:41 pm

Dzisiaj we Wrocławiu może nie żyleta, ale trochę ocen udało się wykonać.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez emde » Wt lut 15, 2005 9:43 am

Poznań zasypany a niebo zachmurwione... marne szanse na pogodę... uciekam więc na weekend z ED w góry (może zabiorę też rodzinkę... :wink: )
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez Krzysztof_K » Cz mar 10, 2005 7:57 am

Ja dziś rano miałem takie widoki jadąc do pracy (białe plamki to efekt odbicia światła z lampy błyskowej od płatków śniegu). Z prognoz wynika, że przez najbliższych kilka dni nie mam szans na obserwacje :evil:
Obrazek
Pozdrawiam
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Henryk » Pn lip 25, 2005 4:30 pm

Od kilku dni bierze mnie tęsknota za piękną widocznością. Tymczasem od kiedy białe noce przestały już być białe :wink: , pogoda nie jest najlepsza do obserwacji. Czekam więc niecierpliwie na piękny wyż w sierpniu, może wrześniu, kiedy skoczę w pole i będę godzinami gapił się w rozgwieżdżone niebo.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Następna strona

Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron