Będzie pogoda, będzie mróz, bedą zmienne...

Postprzez Henryk » Śr lut 09, 2005 9:54 am

Wczoraj trzecią z rzędu noc spędziłem w polu i na tym koniec, bo mnie żona do domu nie chciała wpuścić...
Wczoraj tkwiłem blisko 4 godziny, jednak zmarzłem mniej niż przez krotszy okres poprzedniej nocy, a to ze względu na wiatr, który przegoniłem do Antyqjona :wink: .
Tym razem na Rufę spojrzałem tylko gołym okiem, za to była to noc miryd - ocenione 22 sztuki.
Poza tym widziałem jak kometa o mało nie zderzyła się z gwiazdą zaćmieniową RZ Cas, może ktoś zrobił zdjęcie?
Wreszcie spojrzałem też na M51 - widać dwie części, ale bez rewelacji.
No i oczywiście popatrzyłem na gwiazdki z zagadki nr 14 i 15 na a4u oraz jeszcze kilka innych. W tym po raz pierwszy na EG And - coś podejrzanie jasna była w stosunku do ocen na AAVSO.
Niestety niebo nie było już takie jak poprzedniej nocy, coraz mniej ostry obraz, a może to już moje zmęczenie obserwacjami?

Aha, żebyście nie myśleli, że zmyślam, to TUTAJ jest moje zdjęcie z wczoraj, w chwili gdy nawiedziły mnie duchy w postaci plamek :lol: .
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez antyqjon » Śr lut 09, 2005 11:03 am

Parę dni temu EG And wlepiłem 7.4, chociaż wahałem się, czy nie dać nawet 7.2, ale coś nie podoba mi się gwiazda porównania 70, wygląda na słabszą.

Wczoraj w ogóle nie obserwowałem, tak mi się coś nie chciało marznąć. Nad zagadką numer 15 myślę... Na razie doszedłem do tego, że to nie Rufa :)

P.S. To zdjęcie też nie wchodzi :P
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Śr lut 09, 2005 6:05 pm

No juz teraz wchodzi :wink:

[url]Obrazek[/url]
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Śr lut 09, 2005 6:24 pm

Na powyższym zdjęciu jesteś w trakcie oceniania V Mon? :D
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez antyqjon » Śr lut 09, 2005 6:30 pm

Te plamki to żadne duchy, tylko jakieś gromady otwarte widoczne na tle wklejonym z CdC :lol:
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Śr lut 09, 2005 7:06 pm

SSW napisał(a):Na powyższym zdjęciu jesteś w trakcie oceniania V Mon? :D


Taaak, a jak poświeciłem lampą, było znacznie lepiej widać :wink: .

Duchy, duchy, wystarczy pokazać tą fotkę odpowiednim osobom, od razu to wytłumaczą :lol:
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Cz lut 10, 2005 9:50 am

Dla przybliżenia klimatu - jakieś 300 metrów od mojego miejsca obserwacyjnego niedawno postawili przy drodze lampy...
Oto jedna z nich:

[url]Obrazek[/url]
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Heniek » Cz lut 10, 2005 2:55 pm

Henryk napisał(a):Dla przybliżenia klimatu - jakieś 300 metrów od mojego miejsca obserwacyjnego niedawno postawili przy drodze lampy...


To dla Twojego dobra, cobys po ciemku nie wracal. :lol:
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Damian » Cz lut 10, 2005 8:01 pm

Hehe, albo, żebyś lepiej gwiazdki widział ("zwykły śmiertelnik" mógłby tak pomyśleć :P ).
Bądź co bądź paskudnie to wygląda. Ja się z kolei obawiam, że miasto zacznie rozbudowę w stronę mojego domku :? i skończy się lookanie z ogródka :(
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Damian » Pn lut 28, 2005 9:08 pm

Wczoraj wieczorkiem pojawiły się szczeliny w chmurkach, udało mi się złapać dwie zmienne, więcej nie zdążyłem.
Niesamowicie wyglądał Księżyc wschodzący z Jowiszem i Spiką pośród chmurek, w lornetce również niewiarygodnie, nie umiem tego opisac, w każdym razie był to najpiękniejszy wschód Księżyca, jaki widziałem, a do tego jeszcze w miłym towarzystwie jasnej planetki i gwiazdki. :)
Oczywiście szczelinki w chmurach zawsze rodzą nadzieje na troszkę pogody...

W związku z powyższym, z wielkim zapałem nastawiłem budzik na 3:00 :wink: , żeby zaliczyć R Sct (obiecałem sobie, że jeśli tylko będę mógł obserwować, to nie przepuszczę żadnej okazji, żeby tę gwiazdkę oceniać w tym roku- oczywiście nie codziennie tylko co trzy dni).
Wyszedłem przed dom około 3:20 czasu zimowego, byłem uzbrojony w Newtona 114/500, lornetkę 7x50 oraz jakieś tam szkiełka i inne bzdety do teleskopu :wink: i co rzecz jasna mapki).
Warunki jak na księżycową noc- średnie, niebo nad horyzontem było słabe, w zenicie takie sobie. Wszystko niby ok, bo trudno było oczekiwać więcej, ale... temperatura -14 stopni (sama to jeszcze nic, bywały gorsze) w połączeniu z silnym wiatrem który wypłukiwał mi oczodoły (dobrze, że bez oczu :wink: ) sprawiały, że przebywanie na zewnątrz było nieznośne dla kogoś, kto wyskoczył z ciepłego łóżeczka. Planowałem przynajmniej 10 gwiazdek, skończyło się na dwóch :? Przy obserwacjach Z UMa stwierdziłem, że fakt, że przez silne łzawienie oczu (wiatr) niewiele widzę wbrew pozorom był poważnym utrudnieniem. Oceniłem gwiazdkę i przesiadłem się na lornetkę, którą skierowałem na R Sct. Co tu dużo mówić- ciągle jasna, chociaż lekko słabsza niż w czasie moich ostatnich obserwacji tej cudnej gwiazdeczki, oczywiście nie podam tu ile jej dałem, bo jeszcze mi śpiochy uwierzycie i nikt nie sprawdzi. :P Taka popularna gwiazdka, a prawie nikt nie ocenia :wink:
Oceniłem ją i powróciłem do ciepłego jeszcze łóżeczka, szkoda tylko, że po trzech godzinkach trzeba było wstawać do szkoły :?

Podsumowując: Korzystać z pogody i łapać R Sct! :)
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez SSW » Pn lut 28, 2005 9:28 pm

Gratuluję przedrannych obserwacji! Sam je bardzo lubię ale pogody nie staje. Dobrze byłoby przy okazji R Sct oceniać jaśniejące mirydy R Aql i X Oph, których ocen też ostatnio brakuje. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Pn lut 28, 2005 10:37 pm

Ja już nie muszę rano wstawać, skoro udało mi się wysępić od Damiana ocenę R Sct :lol: . I dobrze, bo nie cierpię jak mnie budzi cokolwiek poza własnym sumieniem :wink: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Krzysztof_K » Wt mar 01, 2005 6:46 am

Witam
Muszę przyznać, że największą trudność zawsze sprawiało mi wstawanie do przedrannych obserwacji. Szczególnie zimą, brrr... :twisted: I chodzi tu o wszelkiego typu obserwacje, najbardziej jednak komet, które również uwielbiam, a one często odwzajemniają się złośliwością i zmuszają mnie do zarywania nocek. Zdecydowanie wolę sesje wieczorne, nawet te "mocno późnowieczorne".
Nooo, ale gdyby pojawiła się na porannym niebie jakaś jasna nowa....., ooo to bez wahania ustawiłbym sobie budzik na odpowiednią porę. :D
Pozdrówka
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Damian » Śr mar 02, 2005 6:06 am

Mnie wstawanie również przychodzi trudno. Pamiętam, że mało brakowało i zaspałbym na zaćmienie słońca w 2003 roku. :wink:
Parę razy wyłączałem budzik niemal nie wychodząc ze snu i zasypiałem...
Teraz staram się wyłączać budzik, a następnie siadam na łóżku i nie robię nic przez parę minut, aż dojdę do siebie, następnie przystepuję do działania. :)
A jutro znowu R Sct i pewnie mirydy o których wspomniał SSW. :D

Wczoraj też próbowałem oceniać, ale wiatr był tak silny, że o teleskopie nie było mowy. Oceniłem chyba trzy lornetkowe, U Ori już mi uciekła, może przy lepszych warunkach jeszcze złapię lornetką, jak nie to teleskop... Przyznam jednak, że w większej części nieba warunki były całkiem niezłe. Szkoda tylko, że wiatr strasznie mną miotał, a mapki dosłownie "trzepotały" w dłoni.
Był nawet moment spokoju, miałem wyciągać teleskop, ale zaczęło tak dmuchać, że schowałem się do domu.
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez antyqjon » Śr mar 02, 2005 8:08 pm

Właśnie wróciłem z sesji obserwacyjnej lornetkowo-skyluxowej :) Oceniłem dwadzieścia parę zmiennych, w tym X i TY Pup, jaśniejącą R Leo, zaliczyłem kilkanaście Messierów, sporo innych NGC-ów, Saturna w nowym okularku (Tele Vue Plossl 11 mm - cudeńko!), porozdzielałem parę podwójnych... Obszerniejszą relację okraszoną kilkoma zdjęciami wrzucę jutro.
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron