Wakacje 2006

Wakacje 2006

Postprzez SSW » N lip 02, 2006 11:39 am

Wygląda na to, że wakacje 2006 będą bardzo interesujące jeżel chodzi gwiazdy zmienne.

Obserwujemy właśnie wybuch najjaśniejszej nowej karłowatej SS Cygni. Jest to tzw. wybuch długi, więc jeszcze przez kilka dni zmienna będzie w zasięgu obserwacji lornetkowych. Kolejny jej wybuch będziemy obserwować najprawdopodobniej w sierpniu.

Bardzo szybko jaśnieje do maksimum druga co do jasności miryda chi Cyg. Maksimum jasności osiągnie najprawdopodobniej w pierwszej połowie sierpnia i być może będzie ją można swobodnie ogladać gołym okiem. Do maksimum zmierza też R Cas, która często w maksimum bywa jaśniejsza od 6 mag. Z innych gwiazd tego typu polecam będace w pobliżu maksimum R Boo, R Cyg, RT Cyg, S Her, RS Her i wiele innych, które można wybrać z tej listy.

Po głębokim minimum ok 9 mag jest już zapewne póregularna zmienna Z UMa i powinna w ciągu najbliższych miesięcy stopniowo zwiększać jasność. W minimumm jest też U Del oraz V Boo. Inne ciekawe póregularne to np. W Cyg, AF Cyg czy V CVn.

Do głębokiego minimum zmierza także R Sct, najjaśniejsza zmienna typu RV Tauri. Inne ciekawe gwiazdy tego typu to np. AC Her, V Vul czy R Sge.

W ostatnich tygodniach pojasniała także Z And, prototyp gwiazd zmiennych symbiotycznych. Wydaje się, że nieco jaśniejsza niż zwykle jest inna zmienna tego typu AG Dra

Stałego podglądu wymaga także R CrB bo nigdy nie wiadomo kiedy rozpocznie się gwałtowy spadek jej jasności .

Ze słabszych zmiennych (wymagających zasięgu ok 13 mag) wspomnieć należy nową V2362 Cyg a także będącą po zimowo-wiosennym wybuchu nową powrotną RS Oph.

Do tego każdej niemal nocy można obserwować zaćmienie, któregoś układu zaćmieniowego z tej listy.

Wakacje są bardzo dobrym okresem, w którym bez żadnego sprzętu możemy (poza dużymi miastami) śledzić gołym okiem zmiany jasności beta Lyr, delta Cep czy eta Aql.

To tylko niektóre zmienne z dużego zbioru dostępnego miłośniczym obserwacjom. Wskazane przeze mnie są subiektywnym moim wyborem. Inny obserwator zapewne podałby nieco inny zestaw. W każdym razie widać, że w świecie gwiazd zmiennych zawsze coś ciekawego się dzieje.

A może pojwi się nowy jasny obiekt (nowa, suprenowa)? Tego życzę obserwatorom i sobie. ;)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez EEri » Pn lip 03, 2006 12:21 pm

Panie Stanisławie!
Bardzo dziękuję za przewodnik na wakacje, już nawet udało mi się skorzystać z zawartych tam informacji.

Zauważyłem, że Pański post znalazł się również na forum A4U - czy jest mozliwość, żeby znalazł się również na Astro-Forum.org?
Dużo osób przewija się przez to forum a w tamtejszym dziale Gwiazd Zmiennych nic się nie dzieje od ostatnich postów Henryka w wątku Konkursik.
EEri
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt cze 09, 2006 10:07 pm
Lokalizacja: Białystok

Postprzez SSW » Wt lip 04, 2006 7:48 am

EEri napisał(a):Zauważyłem, że Pański post znalazł się również na forum A4U - czy jest mozliwość, żeby znalazł się również na Astro-Forum.org?
Dużo osób przewija się przez to forum a w tamtejszym dziale Gwiazd Zmiennych nic się nie dzieje od ostatnich postów Henryka w wątku Konkursik.


Nie jestem użytkownikem Astro-Forum i stąd mój post tam się nie znalazł. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Emilian » Cz lip 13, 2006 4:14 pm

Chciałbym nieco rozszerzyć to, co Stanisław pisze - a szczególnie o gw. zmienne dostępne gołym okiem - od nich zaczynałem i dalej je obserwuję, biorąc się ostatnio za te mało uczęszczane (o ile pamiętam - ksi i tau Cyg i jedną z jasnych gwiazd w Jaszczurce (chyba 9 Lac, V414 Lac, nie pamiętam :? - piszę z pamięci).

A więc - łatwiej będzie zestawić je parami, co powinno ułatwić i uporządkować sesję obserwacyjną: - w nawiasach jasności gwiazd porównania w magnitudo; katalog Tycho (podaję "z pamięci")

- beta Lyr (Sheliak) oraz R Lyr - gw. porównania: gamma Lyr (3.25), mi Her (3.42), ksi Her (3.70), omikron Her oraz theta Her (po 3.84), Kappa Lyr (4.32), theta Lyr (4.36)
- delta Cep oraz mi Cep - gw. porównania: zeta Cep (3.34) oraz eps Cep (4.32)
- beta Per (Algol) oraz rho Per: gw. porównania: alfa Per (1.81), delta Per (3.02) i kappa Per (3.79). Można tu dorzucić jeszcze jedną zmienną, choć fluktuacje jasności nie są duże - gamma Per - "buja się" w okolicy 2.9 mag - gw. por. alfa i delta Per.
- gamma Cas oraz alfa Cas - dla obecnej jasności tych obu zmiennych wystarczą gw. porównania: delta Cas (2.68 ) oraz beta Cas (2.28 ) (chociaż gwiazda potrafiła w przeszłości schodzić nawet do 3 mag!)
- kappa Cas i rho Cas - gw. porównania: theta Cas (4.34), zeta Cas oraz mi Cas. Obie te zmienne są słabo widoczne gołym okiem, ale w czarną noc nie powinno byc z nimi kłopotu
- alfa Her i kappa Oph: gw. porównania: beta Her (2.78 ), pi Her (3.14, nomen-omen :) , delta Her (3.13), mi Her (3.42) czy bliska sąsiadka bety Her - 3.78 mag.
- przed świtem: beta Peg i eps Peg: gw. porównania: alfa Peg, alfa And i gamma Peg.
- eta Aql - gw. por: beta Aql, delta Aql i iota Aql
- alfa UMi - gw. por: beta UMi (2.06), beta Cas (2.28 ), alfa, zeta czy beta UMa - tu najlepiej starać się wybierać gw. porównania na wysokości zbliżonej do wysokości Polaris.

Tak więc z gwiazd dostępnych gołym okiem mamy z tego zestawienia 16 gw. zmiennych na lato, a co ciekawsze - do obserwacji tychże wystarczą mapki, lampka (bardzo dobrze mi się sprawia czerwona tylna lampka LED do roweru :D ), zegarek i ołówek i nie trzeba taszczyć czy wozić teleskopu; cały ekwipunek zmieści się w poręcznej torbie, a jak zabierze się lornetkę, to lista gwiazd dostępnych do obserwacji zaczyna się niebezpiecznie wydłużać ! :D

No to miłej zabawy !
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez SSW » Pt wrz 01, 2006 8:33 am

Nie ulega wątpliwości, że jeżeli chodzi o obserwowane przez nas gwiazdy zmienne to wakacje 2006 zapamiętamy przede wszystkim ze względu na maksima chi Cyg i R Cas, w których te mirydy osiągnęły jasności zbliżone do historycznych rekordów.

Obrazek

Obrazek

Szkoda tylko, że sierpniowe załamanie pogody wpłynęło dośc istotnie na liczbę ocen co zwiększy niepewność wyznaczonych momentów maksimum. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Heniek » Cz wrz 07, 2006 4:56 pm

Pozwoliłem sobie dołączyć obok wykresów wygląd fotograficzny. :wink:

Obrazek
ChiCyg 05/09/2006
Ostatnio edytowano Cz wrz 07, 2006 6:18 pm przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz
Henryk Kowalewski
http://www.ccd.neostrada.pl
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Robert_Bodzoń » Cz wrz 07, 2006 5:22 pm

Piękna fotka z pięknego maksimum :D
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez SSW » Pt wrz 08, 2006 1:39 pm

Piękne zdjęcie Henku! Dla porównania zmiany jasności przydałoby się podonbe wykonene w przyszłym roku na przełomie marca/kwietnia. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron