Akcja Rufa

Akcja Rufa

Postprzez Henryk » Wt lut 08, 2005 10:24 am

Miałem nie zakładać tego wątku, ale nie mogę po wczorajszych obserwacjach ochłonąć, dlatego wspomnę jednak oddzielnie o Rufie.
Szczerze mówiąc zwątpiłem w sensowność akcji ze względu na niskie położenie gwiazdozbioru, jak i lenistwo kolegów obserwatorów (skoro z balkonu nie widać... :wink: ). A i pogoda ostatnio nie sprzyjała. Jednak osobiście dwukrotnie już obserwowałem gz w Rufie, wczoraj zaś w bojowym nastroju pojechałem przed 21 na pole, gdzie ujrzałem pięknie świecącego Syriusza, a obok niego gwiazdki z Rufy.
Na szczęście mogę już prowadzić samochód po ostatnim uszkodzeniu ręki.
Najpierw w ramach rozgrzewki :lol: skierowałem dwururkę na T UMa, potem na V Mon, opisaną w innym wątku zaćmieniową ZZ Aur, na końcu T Tau. Następnie wróciłem w okolice T UMa, gdzie zerkaniem dostrzegłem gwiazdkę 12.3 mag. No nieźle, do rekordu zasięgu brakowało tylko 0.3 mag.
Po tych czynnościach przystąpiłem do akcji Rufa.
Najpierw policzyłem gwiazdki w M46, oraz w kilku sąsiednich NGC, po czym oceniłem zaćmieniową UZ Pup.
Po niej przyszedł czas na mirydy, po kolei U Pup i już wiedziałem, że będzie nieźle, skoro w jej sąsiedztwie wyraźnie widziałem gwiazdkę 11 mag, pojechałem więc na SV Pup, której poprzednim razem nie widziałem - tym razem była! 11.3 mag, musiałem zerkać, ale nie ulega wątpliwości, że to ona. Po czym jeszcze AB Pup, której dałem 10.6, a następnie zacząłem biegać, robić pompki i przysiady. Niestety mróz nie był wielki, ale wiatr dawał po kościach.
Po tej ruchowej rozgrzewce zjechałem w dół od M46, 47 na jeszcze jedną mirydę - Z Pup, gwiazdkę z zagadki nr 13 na a4u. Jej sąsiadki także oceniłem, wreszcie przyszła kolej na cefeidy. W tym celu zjeżdżałem coraz niżej. WX Pup - jest, VZ Pup (deklinacja -28) - jest, chociaż musiałem się wytężać. Skoro złapałem VZ, to nie mogłem sobie odmówić AQ Pup (dekl - 29) - oczywiście jest! Co prawda obraz falował, więc żeby ocenić, gapiłem się na nią kilka minut i uśredniałem oceny, w rezultacie czego jestem spokojny o dokładność :wink: . Po niej jeszcze zjechałem w dół na gwiazdki o deklinacji - 30, gdzie także jest jakaś zmienna nieregularna, ale skończyła mi się mapka.
Potem jeszcze wróciłem trochę wyżej, pooglądać widoczki, a następnie skierowałem wzrok na galaktyki w Lwie - oba tryplety i kilka innych NGC w pobliżu, w dalszej kolejności na Pannę i łańczuszek Markariana. Niestety mimo dobrego zasięgu, obiekty mgławicowe były kiepsko widoczne. Na szybko więc zobaczyłem M99, 84, 86, 87, zaś mróz nie pozwolił mi się wpatrywać dalej i szukać kolejnych galaktyk.
Do dzisiaj nie mogę ochłonąć po tej Rufie. Nigdy nie oceniałem tak nisko, zawsze jakieś chmury, czy mgły nad horyzontem utrudniały zadanie. Wiadoma rzecz, że oceny kilka stopni nad horyzontem nie są najprecyzyjniejsze, mimo to uważam, że czasami warto - rzadko się trafia taka okazja.
Uff...

Przypomnę jeszcze link do astroforum.org, gdzie są opracowane przeze mnie mapki: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7073[/url]
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Wt mar 22, 2005 7:26 pm

Przypominam o końcówce akcji Rufa. Już tylko do połowy kwietnia tuż po zapadnięciu zmroku będzie można obserwować zmienne w Rufie, niestety już nie te najniższe (na nie ponownie będę polował następną zimą).
Jak na razie mam oceny swoje i od trzech innych obserwatorów.
Zachęcam do dołączenia do grona "Rufozmienników" w ciepłe wczesnokwietniowe wieczory 8) .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez antyqjon » Śr mar 30, 2005 7:12 am

Wczoraj dołożyłem jeszcze dwie oceny do akcji - TY i X Pup. U Pup już poza moim zasięgiem. Jak pogoda się utrzyma, to jeszcze dzisiaj powalczę z Rufą :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Śr mar 30, 2005 9:01 am

No to świetnie :D , pamiętaj tylko o podesłaniu mi tych ocen.
Ja przedwczoraj zrobiłem 10 gz w Rufie, w tym ostatnią w tym roku ocenę AQ Pup - już ledwo nad horyzontem. Może jeszcze jutro powtórzę zmienne krótkookresowe, czyli głównie te, które wymieniłeś. U Pup dałem 11.4, też już na granicy zasięgu, a pamiętam jak ładnie świeciła. I tak mieliśmy szczęśćie, że na nią trafiliśmy, podobnie z Z Pup, obecnie ma około 10 mag. Natomiast możesz spojrzeć na SV Pup, jest pewnie w okolicy maksimum, chociaż nie jest zbyt jasna.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » So kwi 23, 2005 11:18 am

Podsumowanie Akcji Rufa

W tym roku znacznie podbiliśmy statystykę dla Rufy :lol: , wykonując w sumie 56 ocen przez czterech obserwatorów: Antyqjon (13), Damian (3), Henryk (38 ), Luki (2) - dane nieoficjalne :wink: .
Do tej pory w tym gwiazdozbiorze był oceniany jedynie nieregularny nadolbrzym - KQ Pup.
Najwięcej ocen doczekała się zaćmieniowa typu EW - TY Pup(10)
Obrazek

Druga na podium cefeida X Pup(9)
Obrazek
Wykres wyszedł ciekawie ze względu na jej okres zbliżony do cyklu Księżyca i obserwacje w dostępnym sensownie okresie :wink:

Trzecie miejsce ex equo: miryda Z Pup i cefeida VX Pup, obie po 5 ocen.
Poniżej pięciu ocen wykonanych zostało dla:
- nieregularna KQ Pup (4)
- miryda U Pup (4)
- cefeidy AQ, AD, WX Pup (po 3)
- miryda SV Pup (3)
- kilka innych z pojedynczymi ocenami

Jeszcze wykresy dla miryd, dla których jest mało ocen, ale wykresy nawet sensownie się układają:
Z Pup
Obrazek

U Pup
Obrazek

SV Pup
Obrazek

Mam nadzieję, że za kilka lat wykresy nabiorą rumieńców, tym samym dziękuję za udział w akcji i zachęcam do ponownego oceniania zmiennych w Rufie podczas następnej zimy.

P.S. Dla TY, X i Z Pup są pod ich nazwami linki do takich samych wykresów w ładniejszym wykonaniu :wink: Dziękuję Stanisławie.

P.S. 2. No tak, zapomniałem o Nowej w Rufie, którą jeden raz oceniłem, chyba jako jedyny w kraju :roll: . Czyli nie 56, lecz 57 ocen podczas tej akcji :D .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Emilian » Śr cze 15, 2005 1:59 pm

A jakiego kalibru była ta dwururka, skoro piszesz:

"Najpierw w ramach rozgrzewki skierowałem dwururkę na T UMa, potem na V Mon, opisaną w innym wątku zaćmieniową ZZ Aur, na końcu T Tau. Następnie wróciłem w okolice T UMa, gdzie zerkaniem dostrzegłem gwiazdkę 12.3 mag. No nieźle, do rekordu zasięgu brakowało tylko 0.3 mag."
Czy te miry w Rufie tez obserwowałes lornetką?

Niesamowite!!! Pewnie w ramach sportów ekstremalnych, ale jestem pod wrażeniem !

Ciekawe, ile ja swoją Taiga 10x50 jestem w stanie wyciągnąć ?
Jak to sie kształtuje u Was?
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Damian » Śr cze 15, 2005 3:14 pm

Ja Taigą 7x50 raz złapałem 10,5 mag.
Ale tylko raz...
Poza tym to 9,5 przy dobrych warunkach, przy średnio dobrych 9.
Natomiast 8-8,5 mag. to łapię prawie zawsze :P
Niestety nie podam jaki był zasięg w każdym z przypadków gołym okiem, bo jestem krótkowidzem i nie było by to miarodajne... :wink:
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Henryk » Śr cze 15, 2005 4:26 pm

Emilian - pała ze znajomości tematu :lol: . Powszechnie wiadomo, że moja dwururka, to leidory 25x100. Pisałem o tym co nieco: TUTAJ

A także na Mirze na przykład w wątku o 13 magnitudo, a także w wątku - żyleta, to wszystko w dziale: zjawiska i obserwacje.
W Rufie oceniałem dwururką i pożyczonym refraktorem 120/1000.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Emilian » Cz cze 16, 2005 8:15 am

Już nadrobiłem zaległości i temat o dwururce przeczytałem :) .

Z tego co piszesz fajna by była do zakryć asteroidalnych - pole widzenia dośc duże, nie trzeba by za często przestawiac gwiazdy w polu widzenia, a i zasięg - tu jest na prawdę przyzwoicie. Do zmiennych rozbłyskowych też, gdzie trzeba by się gapić bez przerwy na gwiazdę pół godziny - gdzies tu na Forum była mowa o tym.
Ponadto dobry instrunent na urlopowe wypady, gdzie badażu nie brakuje, a coś do oglądania nieba musowo zabrac trzeba .

Dzięki Damianie za info - z tego co piszesz, podobnie byłoby i u mnie, ale te 10,5 mag wygląda na prawdę zachęcająco :D - przy znakomitej przejrzystości powietrza trzeba będzie wypróbować.
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Damian » Cz cze 16, 2005 6:57 pm

Emilian napisał(a):Dzięki Damianie za info - z tego co piszesz, podobnie byłoby i u mnie, ale te 10,5 mag wygląda na prawdę zachęcająco :D - przy znakomitej przejrzystości powietrza trzeba będzie wypróbować.


Niestety taki zasięg jak na razie miałem raz... Taigi używam od stycznia i powiem szczerze, że 10,5 jestem w stanie wyciągnąć tylko w czasie "cudownych" nocy :P
http://www.mira.nwz.pl/phpbb/viewtopic.php?t=100

Fakt jednak faktem, że lornetka 10x50 powninna pokazywać nieco słabsze gwiazdki niż 7x50, więc warto spróbować :)
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Radek G. » Pt cze 17, 2005 12:07 am

To ja jeszcze dodam, że podczas pewnej pamiętnej nocy w Bieszczadach wypatrzyłem lornetką 8x56 galaktykę M74 (która jest bodaj najtrudniejszym obiektem Messiera) i widoczna była co prawda zerkaniem, ale jeszcze nienajgorzej. Zasięg gwiazdowy był rzędu 10.5 mag (gołooczny 6.5 mag). Trzeba wziąć pod uwagę, że lornetkę Bresser Jagd cechuje spory astygmatyzm i sprawność na poziomie 45% :shock: Myślę, że sprzętem klasy Activa 10x50 w podobnych warunkach dałoby się wyciągnąć 11.0 mag a może nawet ciut więcej. Jak w końcu kupię i wypróbuję to nie omieszkam podzielić się wrażeniami 8)
Radek G.
 
Posty: 42
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:58 pm
Lokalizacja: Świdnica

Postprzez antyqjon » Pt paź 21, 2005 9:05 am

Pierwszy raz od przełomu marca i kwietnia oceniłem zmienną w Rufie :) Wczoraj po 5 rano znalazłem chwilkę czasu, żeby rzucić okiem w te okolice, bo zmobilizował mnie do tego pięknie świecący Syriusz. Niestety przejrzystość była bardzo średnia i oceniłem tylko KQ Pup i FW CMa. Najciekawsze gwiazdki z akcji jeszcze muszą poczekać...
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Pt paź 21, 2005 9:24 am

Czyli Akcję Rufa uważam za rozpoczętą :D .
Chciałem jeszcze poczekać ponad tydzień, gdy Księżyc zbliży się do nowiu, no ale skoro niektórzy są gorliwi, to bardzo dobrze :wink: .
Wkrótce przypomnę co i jak ciekawego w Rufie, oraz jakie Nowe tam przewiduję w tym sezonie :lol: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Pn paź 31, 2005 12:57 pm

Akcja ruszyła pełną parą, to znaczy ja się do niej włączyłem :lol: .
Oceniłem kilka gwiazdek, nie za dużo, bo zaskoczył mnie świt :roll: .
O szczegółach powiem nieco później, teraz pragnę zachęcić do obserwacji mirydy U Pup. Aktualnie jest nieco jaśniejsza niż 12 mag i jej jasność rośnie. Mamy więc okazję zrobić ładną krzywą do maksimum i na zjeździe w dół.
Mapki są na AAVSO.
U Pup jest wysoko jak na Rufę, nieco na lewo od M 46, łatwo więc ją znaleźć.
Jak widać wyżej na wykresie, ostatnio łapałem ją tylko na spadku i mam nadzieję, że tym razem koledzy dołożą trochę kropek na krzywej :D .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez DARK » Pt gru 02, 2005 12:06 pm

Wydrukowałem mapkę U-Pup i przyłączam się do akcji.
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Następna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron