P Cygni

P Cygni

Postprzez Marian(LMT) » So maja 19, 2007 12:41 pm

Pozwoliłem sobie uruchomić nowy temat, bo, opierając się na doniesieniach VSNET, może on być ciekawy. Chodzi o "tytułową" zmienną P Cyg. T. Kato w swoim poscie (nr 9359) na VSNET-Alert zwraca uwagę na zauważoną aktywność, a konkretniej na gwałtowne zmiany w widmie (cytuję: "Halpha emission and of the absorption component of He I 6678, from "be-stars"").

Jeden z obserwatorów japońskich - Kenji Nakai - miał zauważyć niewielkie pojaśnienie gwiazdy (do 4,5 mag). Według T. Kato - "These observation may indicate a significant mass-loss event" (obserwacje mogą wskazywać na zjawisko wyrzutu masy - to w luźnym tłumaczeniu).

Może to tylko jakieś niewielkie fluktuacje. Patrząc na oszacowania jasności w bazie AAVSO, trudno zauważyć coś znaczącego, ale przyjrzeć się warto, zwłaszcza, że gwiazda w coraz bardziej dogodnym położeniu do obserwacji.

Dodam jeszcze, że pierwszy raz zanotowano gwałtowne jej pojaśnienie w 1600 roku (osiągnęła wtedy ok. 3 mag), natomiast później (XVIII wiek), przez dłuższy czas wykazywała wahania blasku 4,6 - 5,6 mag. Obecnie raczej buja w okolicach 4,8-5 mag. Może rzeczywiście czas na coś efektownego w jej wykonaniu? :)
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Marian(LMT) » So maja 19, 2007 4:03 pm

Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez SSW » N maja 20, 2007 9:00 am

Wczoraj obserwowałem P Cyg i póki co nie zuważyłem istotnej zmiany jej jasności. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Marian(LMT) » N maja 20, 2007 9:06 am

I ja przyjrzałem się jej minionej nocy. Niczego niezwykłego też nie widziałem, trzyma się "normy" :wink:
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Oskar » Wt cze 26, 2007 10:42 pm

Ja się na nia gapię od kilkunastu lat i nic nie widać interesującego. Ale co to jest w zyciu gwiazdy.
Mało czasu!
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron