Jaka minimalna amplituda jasności dla początkującego?

Jaka minimalna amplituda jasności dla początkującego?

Postprzez marbej » Wt wrz 09, 2008 9:56 am

Witam,

Mam już swoją kopię GCVS uaktualnioną o dane z Suhory, więc mogę przy pomocy, SQL'a robić z nią co chcę :) np. filtrować według danych kryteriów.

Chciałbym z tej bazy wybrać sobie listę gwiazd ładnie posortowaną według typu, gwiazdozbioru i nazwy , gdzie deklinacja gwiazdy mieści się miedzy +15 a +50.

No właśnie jakie jeszcze kryteria powinienem dać jako początkujący?
na razie dałem jeszcze, że minimum jest większe lub równe 10,5 (z miasta moim teleskopem sięgam powiedzmy, że do 11 mag.) oraz, że amplituda zmian jasności jest >=0.8 mag.

Może mogę z powodzeniem zmniejszyć tą amplitudę, a może powinienem ją zwiększyć?

Jakie jest Wasze bardziej doświadczeni koledzy zdanie?

Jako początkujący obserwator zmiennych jakie kryteria wyszukiwania powinienem dać w moim zapytaniu? Jedno jest pewne na 100% deklinacja gwiazdy pomiędzy +15, a +50 (może będę mógł rozszerzyć do +10, +55, ale to jeszcze muszę na żywo sprawdzić)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez Emilian » Wt wrz 09, 2008 3:33 pm

Myślę, że dla początkującego, tak by się oswoił z badaną okolicą nieba i łatwo zapamiętał gw. porównania - to wystarczy amplituda około 0,5 - 1 mag - bardzo dobry trening, no i wciąż cenne obserwacje - na początek bym polecił "gołooczne" : beta Lyrae, delta Cep, eta Aql czy rho Per. Dla wykonania ocen tych zmiennych potrzeba mi było max 4 -5 gw. porównania, zatem dość szybko mogłem zapamiętać nazwy gwiazd lub ich jasności i obserwacje te wykonywać "z pamięci", a poza tym łatwo było się przekonać, że gwiazda "żyje" i coś się z nią dzieje, a jak się nabierze troszkę "ogłady" - to rozszerzać program i "łapać" również gw. zaćmieniowe - tu krzywa blasku z założenia jest symetryczna i robiąc sobie wykres po dokonaniu obserwacji można od razu skontrolowac poprawność obserwacji.
No i oczywiście - miry, ale to będzie w toku obserwacji wymagało "przesiadki" na kolejne gwiazdy porównania, więc praca z mapką przez cały czas jest nieodzowna.
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez marbej » Wt wrz 09, 2008 3:47 pm

Emilian napisał(a):na początek bym polecił "gołooczne" : beta Lyrae


Pomysł przedni, ale dla mieszkających poza dużym miastem :) Nie dam rady gołym okiem bo nie widzę gwiazd porównania - no chyba, że z lornetką :)

Jednym słowem tak jak sobie założyłem nie mniej niż 0.8 mag. amplituda jasności jest OK :)

Dobra, lecę walczyć ze skryptem, który mam nadzieję pomoże nam w planowaniu obserwacji ;), ale o tym innym razem :)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron