Zjazd - Seminarium - my i profesjonaliści. Kto chętny?

Postprzez marbej » Pn mar 23, 2009 11:56 am

CXB napisał(a):jakby co to prosze dajcie znać na maila cxb85@o2.pl


Ktoś z nas zapomni poinformować Kolegę i potem będzie na tego kogoś ;)
Nie lepiej zaznaczyć sobie na forum, aby na podany adres email przychodziły automatyczne powiadomienia o odpowiedziach w tym wątku? ;)

PS: jak kolega będzie coś cytować w tym wątku lub odpowiadać to pod polem gdzie Kolega będzie wpisywać swoją wypowiedź proszę zaznaczyć opcję "Powiadom mnie gdy ktoś odpowie" - i po problemie :)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez marbej » Pn mar 23, 2009 12:18 pm

Marian(LMT) napisał(a):Jeszcze jeden cytat: "Czy ciekawie byłoby zorganizować to spotkanie u nas w obserwatorium? To oznacza darmowy (ale ograniczony co do ilości osób) nocleg."


A o które obserwatorium chodzi: we Wrocławiu na ul. Kopernika, czy obserwatorium w Białkowie? W Białkowie chyba o tyle lepiej by było, że tam jest teleskop :) a i parę metrów obok obserwatorium heliofizyczne, w którym kiedyś organizowałem zjazd obserwatorów z Towarzystwa Obserwatorów Słońca ;) Do tego jeśli dopisze pogoda byłoby też całkiem, ale to całkiem inne niebo ;) Minus jest tylko jeden, ale za to duży w Białkowie poza jednym jednym domem jest tylko obserwatorium! Żadnego sklepu czy czegoś takiego. Dojazd do obserwatorium tylko we własnym zakresie. Nawet nie wiem czy obok Białkowa przejeżdża jakiś PKS?

A co myślicie o takim pomyśle (właśnie mi wpadł do głowy): poprosić różne portale, jak np. astronomia.pl, astronet, astroexpo itp, itd. jednym słowem kogo się da i gdzie się da włączając w to prywatne strony miłośników astronomii, aby zamieścić na tych stronach informację o planowanym takim spotkaniu i chętni mają się zgłaszać tu i tam ;)

Można by zacząć od tego forum, astronomia.pl, obu znanych for na temat astronomii, PTMA, Obserwatorium Wrocławskiego(???).

Gdybyśmy już znali jakieś szczegóły mógłbym przygotować stronę www poświęconą temu zjazdowi - opisy wykładów, co będzie, kto będzie, po co to wszystko i takie tam inne ważne i ciekawe rzeczy?

Trzeba to w końcu ruszyć, bo czasu coraz mniej, a szansa jest na wspaniałą imprezę, którą można by powtarzać każdego roku !!! :)

PS: chyba zaraz zamieszczę kolejne info na innych forach astronomicznych.

Marianie! Skoro współpracujesz z obserwatorami z Wrocławia w zakresie tego naszego spotkania to czy można podawać Twojego maila, pod który zainteresowane osoby mogą się zgłaszać i wysyłać zapytania? Jaki by to miał być email?
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez marbej » Pn mar 23, 2009 12:22 pm

Zastanawiam się również czy nie lepiej by było dyskutować na temat tego zjazdu w jakimś wątku na tym forum dostępnym ogółowi, a nie tylko po zalogowaniu.

Można by popatrzeć w logach tego forum czy też serwera ile ludzi odwiedza to forum i je przegląda i ilu z nich się loguje. Myślę, liczba osób niezalogowanych, a przeglądających to forum będzie na tyle duża, która przemawiałaby za upublicznieniem tego wątku.

Często widzę na dole pierwszej strony np. tak:
Na Forum jest 5 użytkowników :: 1 Zarejestrowany, 0 Ukrytych i 4 Gości


To daje do myślenia.
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez Marian(LMT) » Pn mar 23, 2009 1:45 pm

Myślę, że konkretniejsze informacje będzie można podawać po Wielkanocy. Jeżeli nic się nie zmieni, 2 kwietnia pojadę na spotkanie organizacyjne do Wrocławia. W gronie zainteresowanych omówione mają być (przynajmniej niektóre) szczegóły seminarium.
Informację o planowanym seminarium podałem na jednym jeszcze forum: http://forum.teleskopy.net/index.php?topic=264.0. Na strony pozostałych funkcjonujących w naszej sieci z zasady nie zaglądam.
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez marbej » Pn mar 23, 2009 2:55 pm

OK, czekam zatem na po Świętach :)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez Marian(LMT) » N kwi 05, 2009 11:50 am

Pora na kilka konkretniejszych informacji, propozycji i... pytań.
Otóż 1 kwietnia (tak, tak, w Prima Aprilis :wink: ), acz jak najbardziej poważnie, rozmawialiśmy w Instytucie Astronomii UWroc nt. jesiennego seminarium. Ustalonych zostało kilka kwestii, choć pewnych zmian nie można wykluczyć.

Po pierwsze - termin. Seminarium odbędzie się w weekend 24/25 października (akurat wypada to podczas zmiany czasu z letniego na zimowy). Miejsce - najprawdopodobniej obserwatorium w Białkowie, choć w pewnych warunkach ta lokalizacja może ulec zmianie. Niemniej na razie przygotowujemy się na Białków. Będzie to okazja przyjrzeć się temu obserwatorium i jego instrumentom "od środka".

Tematyka seminarium. Oczywiście, głównie rozmawiać będziemy o gwiazdach zmiennych, ale aby nie było nudno, zahaczymy o kilka tematów "pobocznych". Poniżej podaję wstępną listę tematów. Wstępną, bo szczegółowe tematy i abstrakty wystąpień mają być dograne do końca kwietnia. Oto lista hasłowa (w paru przypadkach z konkretnym nazwiskiem prelegenta):
- Ciemne niebo - pomiary jasności tła nieba;
- Gwiazdy zmienne - przegląd wiedzy;
- Gwiazdy zmienne w gromadach kulistych;
- Opracowanie obserwacji CCD, oprogramowanie;
- Masowe przeglądy nieba - poszukiwanie gwiazd zmiennych;
- Obserwacje wizualne i instrumentalne - przyszłość obserwacji wizualnych;
- Amatorskie obserwacje wizualne - panel dyskusyjny;
- Długoterminowe oscylacje typu słonecznego widoczne w amatorskich obserwacjach gwiazd zmiennych;
- 30 lat doświadczeń w obserwacjach gwiazd zmiennych (J. Speil);
- Historia obserwacji gwiazd zmiennych (M. Legutko).

Tematy "poboczne" (hasłowo):
- PTMA O/Gliwice i Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Kamieńcu (M. Legutko);
- Amatorska astrofotografia;
- Projekty Izerskie (program popularno-edukacyjny Instytutu Astronomii);
- Słońce;
- Czynniki kosmiczne a ziemski klimat;
- Szkolne warsztaty astronomiczne;
- Astrobiologia (?).

Jak widać, tematyka jest dość szeroka i, myślę, interesująca. Wystąpienie o moim macierzystym oddziale PTMA wynika z faktu, że jako ten co przykłada rękę do organizacji seminarium, powinienem coś od siebie zaprezentować. A że przedstawicielom Instytutu Astronomii podczas styczniowego jubileuszu PTMA Gliwice spodobała się moja prezentacja historii oddziału, zaproponowano mi, żebym i tutaj ją opowiedział.
Mam nadzieję, że Stanisław dołoży swoje wystąpienie na temat prowadzonej przez siebie bazy naszych obserwacji gwiazd zmiennych. Wiele zależeć będzie, oczywiście, od stanu zdrowia Stanisława (życzymy tego zdrowia jak najwięcej, Stanisławie!!!)
Jak na razie nie mamy też chętnego na autora wykładu o amatorskiej astrofotografii (wierzcie mi, na naszych przyjaciołach z Wrocławia te prace robią wielkie wrażenie). Chciałem zachęcić kogoś z Gliwic, zwłaszcza, że przywiozę ze sobą małą wystawkę prac naszych astrofotografów, ale na razie jest mi trochę pod górkę. Mam jednak nadzieję, że uda się kogoś zachęcić.

Teraz sprawa tytułu seminarium. Jerzy Speil zaproponował nazwę "Amatorskie Obserwacje Gwiazd Zmiennych". Ale uznajemy to za pierwszą propozycję. W tym miejscu chciałbym ogłosić konkurs na tytuł. Cóż, jedyną nagrodą będzie uznanie i sława :wink: wśród uczestników seminarium. Ale liczymy, że kilka propozycji się znajdzie :)

Ostatnie dwie (jak na razie) sprawy.
Bardzo proszę o chociaż wstępną deklarację chęci uczestnictwa w seminarium. Jest to ważne ze względów logistycznych. Zależy nam na orientacyjnej znajomości liczby uczestników do końca kwietnia. Musimy się zorientować co do faktycznych możliwości noclegu w Białkowie oraz rezerwacji obiadów (pozostałe posiłki - we własnym zakresie).
Fajnie byłoby, gdyby uczestnicy posiadający mobilny sprzęt komputerowy przywieźli go z sobą. Wstępnie, w ramach dyskusji o opracowaniu obserwacji CCD i tematu szkolnych warsztatów astronomicznych przewidziane będą ćwiczenia z komputerami.

To tyle na razie. Już prosiłem Marcina o skonstruowanie strony internetowej seminarium, która znajdzie się na witrynie Instytutu Astronomii. Tam też w pewnym momencie będą podawane wszystkie informacje ważne dla uczestników imprezy. Na pewno dogadamy się z Marcinem jak to ostatecznie ma wyglądać.
W razie dodatkowych pytań, proszę o kontakt na priva lub mój adres e-mail (dostępny na liście uczestników forum). Zresztą myślę, że mój adres e-mail posłuży jako skrzynka kontaktowa odnośnie seminarium.

A tymczasem - życzę wesołych świąt :) !!!
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Henryk » N kwi 05, 2009 6:34 pm

Zgodnie z sugestiami wątek został przeniesiony do działu dostępnego dla gości :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez marbej » N kwi 05, 2009 8:59 pm

Witam,

Tematy wystąpień na seminarium są pierwsza klasa. Mnie się cały program podoba w 100% no i dużo tego :) Super!
Termin też mi odpowiada więc oczywiście zgłaszam swój udział.

Co do tematu "Amatorskie Obserwacje Gwiazd Zmiennych" to domyślam się, że będzie to wykład o amatorskich obserwacjach gwiazd zmiennych, zatem lepszego tematu nie potrafię wymyślić, ale może ktoś z kolegów będzie miał lepszą wyobraźnię :)

Co do astrofoto to myślę, że można by się skontaktować z Jackiem Pałą http://www.astronomia.slupsk.pl/ lub Maciejem Dominikiem http://astroexpo.pl/ - jeśli sami się nie zjawią to na pewno kogoś sensownego polecą :), takie moje zdanie.

Cieszę się ogromnie, że udało mi się sprawę zorganizowania seminarium na tyle rozbujać tu na forum, że jak widać dojdzie to do skutku :)
Już się nie mogę na październik doczekać :)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez marbej » N kwi 05, 2009 9:17 pm

A może jakiś wykład o exoplanetach i możliwości ich obserwowania przez amatorów? :)

--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Amatorskie Obserwacje Gwiazd Zmiennych

Postprzez joanna » Cz kwi 16, 2009 12:45 pm

----------------------------------------------------------------------
Zaproszenie na seminarium pt. "Amatorskie Obserwacje Gwiazd Zmiennych"
----------------------------------------------------------------------

Serdecznie zapraszam na dwudniowe seminarium pt. "Amatorskie Obserwacje Gwiazd Zmiennych".

Termin:
24-25 października 2009
Miejsce:
Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Wrocławskiego
56-160 Białków gm. Wińsko
Mapa:
http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s ... code=&=białków+obserwatorium+astronomiczne+56-160+Białków+gm.+Wińsko%E2%80%8E+-+71+389+80+24%E2%80%8E&sll=52.025459,19.204102&sspn=10.024907,28.564453&ie=UTF8&ll=51.456574,16.701965&spn=0.317039,0.892639&z=11

Na seminarium poruszony zostanie szeroki zakres tematów dotyczących badania gwiazd zmiennych prowadzonych w Instytucie Astronomicznym UWr i nie tylko tam. Omówione zostanie obecne zastosowanie amatorskich obserwacji wizualnych w badaniach astrofizycznych, oraz perspektywa ewolucji wizualnych obserwacji amatorskich do obserwacji za pomocą kamer CCD. Ponadto zostaną przedstawione tematy z innych dziedzin, od projektu ochrony ciemnego nieba poczynając, na oddziaływaniu Słońca na nasze życie kończąc.

Plan seminarium, jak również kolejne informacje dotyczące spotkania, zostaną wkrótce udostępnione na stronie www (strona internetowej w przygotowaniu), oraz na niniejszym forum. Wstępny program obejmuje serię wykładów, zajęcia warsztatowe, dyskusję panelową i sesję plakatową.

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w Seminarium, do zgłaszania tematów krótkich wystąpień lub plakatów. Niebo widziane oczami astronoma-amatora wygląda zupełnie inaczej niż to które astronom-naukowiec ogląda na komputerze. Liczę na to, że dzięki Państwa wystąpieniom zobaczymy, co nam umyka!

Rejestracja na Seminarium przez stronę www zostanie otwarta niedługo. Chęć uczestnictwa, podobnie jak tematy planowanych wystąpień i plakatów (bardzo zachęcam) można zgłaszać również na e-mail: molenda @ astro.uni.wroc.pl

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam,

Joanna Molenda-Żakowicz

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Kopernika 11
51-622 Wrocław
e-mail: molenda @ astro.uni.wroc.pl
joanna
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt kwi 10, 2009 11:05 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Amatorskie Obserwacje Gwiazd Zmiennych

Postprzez marbej » Cz kwi 16, 2009 6:11 pm

joanna napisał(a):Mapa:
http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s ... code=&=białków+obserwatorium+astronomiczne+56-160+Białków+gm.+Wińsko%E2%80%8E+-+71+389+80+24%E2%80%8E&sll=52.025459,19.204102&sspn=10.024907,28.564453&ie=UTF8&ll=51.456574,16.701965&spn=0.317039,0.892639&z=11


Pozwolę sobie podać dokładniejsze ujęcie mapy.

Do obserwatorium skręca się z drogi Kleszczowice - Stryjno.

PS: czy dojeżdża tam jakiś PKS? Jeśli tak to skąd?
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez joanna » Pt kwi 17, 2009 10:55 am

Witam,

Połączenia PKS do Białkowa istnieją, ale nie jest ich wiele. Do tego trzeba kierowcy przypominać, że powinien się zatrzymać, a niektórym tłumaczyć, gdzie znajduje się przystanek i to niestety nie są żarty.

Myslę, że lepiej jest dojechać do Wińska lub Żmigrodu, a tam już ktoś z nas, organizotorów lub moze innych zmotoryzowanychn uczestników mógłby czekać na tych, którzy będa podróżowac PKS lub PKP To trzeba by umówić, co jest juz kwestią organizacji.

Poniższe przykładowe połączenia sa zaczerpnięta ze strony http://www.rozklady.com.pl

WIŃSKO - BIAŁKÓW
Odjazd Przyjazd Oznaczenia Relacja
6:40 7:34 S M WIŃSKO - WIŃSKO SZKOŁA
6:50 14:45 S M WIŃSKO - WIŃSKO

WIŃSKO RYNEK - BIAŁKÓW SKRZ.
Odjazd Przyjazd Oznaczenia Relacja
6:45 6:50 S WIŃSKO RYNEK - WOŁÓW
14:36 14:42 S WOŁÓW - ŻMIGRÓD przez WIŃSKO RYNEK
18:10 18:27 F m k WOŁÓW - WOŁÓW przez WIŃSKO RYNEK

ŻMIGRÓD - BIAŁKÓW SKRZ.
Odjazd Przyjazd Oznaczenia Relacja
6:10 6:44 S ŻMIGRÓD - LUBIĄŻ przez WIŃSKO RYNEK
14:05 14:45 S ŻMIGRÓD - WOŁÓW

Pozdrawiam,
Joanna
joanna
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt kwi 10, 2009 11:05 am
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez marbej » Pt kwi 17, 2009 2:01 pm

O, bardzo dziękuję za rozkład jazdy :) Przyda się na pewno.

joanna napisał(a):a niektórym tłumaczyć, gdzie znajduje się przystanek i to niestety nie są żarty.


Pamiętam jak organizowałem w Białkowie z (wtedy jeszcze dr) Pawłem Rudawym pierwszy zjazd Towarzystwa Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskiego .
Kiedy jechaliśmy z kolegami samochodem w ostatnim momencie zauważyliśmy w zaroślach kierunkowskaz na Białkowo - taka droga dojazdowa przez las :) na końcu której ukazało nam się obserwatorium :)

Miło będzie je ponownie odwiedzić :)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez marbej » Wt kwi 21, 2009 8:14 am

Witam,

Na seminarium z aparatem fotograficznym to przyjedzie chyba każdy (a już na pewno Henryk :D), ale czy ktoś z Was ma może kamerę? Można by sfilmować wykłady, aby każdy je miał na płycie. Można by je również umieścić, czy to na stronie dotyczącej seminarium, czy to na stronie PTOGZ :)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez Henryk » Wt kwi 21, 2009 4:46 pm

Dobry pomysł, a osobiście planuję kupić kamerę, więc jeśli wszystko będzie ok, to można coś nagrać. Tylko trzeba spytać o zgodę wykładowców :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 12 gości

cron