Nowa Orła 2010 (?)

Nowa Orła 2010 (?)

Postprzez Marian(LMT) » Pn wrz 13, 2010 5:27 am

Witam!
Wyjątkowo długo nic się nie działo, więc może pora na nowości.
Rzecz jeszcze chyba nie potwierdzona, nawet nie ma wpisu na stronie CBAT Unconfirmed Observations Page. Natomiast pojawiła się na liście dyskusyjnej BAAVSS-Alert. David Boyd przesłał kilka godzin temu informację o obserwacji nowej w gwiazdozbiorze Orła. Położenie:

RA = 18h 47m 38.38s, Dec = -3 47' 13.8" (J2000)

Obiekt nie jest szczególnie jasny. Według oceny Boyd'a ok. 20.46 UT minionej nocy (12/13 września) nowa miała jasność 16.43 Vmag. Natomiast H. Maehara donosi, że około 14.10 UT 11 września oszacował jej jasność na 16.03 Vmag.

Obaj panowie opisują zmienną jako Nova Aquilae 2010. Są to obecnie jedyne informacje, jakie posiadam. O ile pamiętam, poprzednią nową w Orle zaobserwowano w grudniu ub.r. Kiedy pojawiła się nowa tegoroczna, kto ją odkrył, na razie nie wiem. Może ktoś z Was wie coś więcej?

Cóż, obiekt jasnością nie imponuje, w dodatku chyba nawet już słabnie (w ciągu doby, wg podanych oszacowań, zanotowano spadek jasności o 0.4 mag). Łatwy więc to cel do obserwacji nie jest...
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Krzysztof_K » Wt wrz 14, 2010 11:55 am

Do wizualnych obserwacji raczej trudna.... powiedziałbym, że "elitarna" :wink:
Ale położenie dość korzystne, spróbowałbym ją wyhaczyć fotograficznie, ale niestety mam unieruchomiony montaż na kilka dni. No chyba, że poczeka na mnie, to być może będzie pierwsze światło z nowego piera :D

Pozdrawiam
KK
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Marian(LMT) » Wt wrz 14, 2010 2:43 pm

Z tego co nadsyłają obserwatorzy, głównie japońscy, jasność nowej utrzymuje się na poziomie kilku setnych poniżej 16.4 Vmag. Tyle że samych obserwacji wyjątkowo mało, a wielu obserwatorów CCD zagląda aktualnie do Orła i to obserwując naprawdę słabe zmienne. Nie wiem czemu ta nowa tak nam przemyka "milczkiem"...
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Marian(LMT) » Śr wrz 15, 2010 11:15 am

Dzisiejsza poczta VSNet-Alert:
"According to IAUC 9168, the GCVS designation V1723 Aql has been assigned to Nova Aql 2010 (discovered by K. Nishiyama and F. Kabashima)."
Oprócz katalogowego oznaczenia nowej znamy już przynajmniej odkrywców... :wink:
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron