Zaćmieniowe EB - krzywe jasności

Re: Zaćmieniowe EB - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Wt maja 12, 2015 2:17 pm

Pewnie też pogoda była sporym utrudnieniem by móc zebrać tyle ocen. Wiadomo jak to zimą jest, albo jej nie ma, albo jest taka, że strach z domu wyjść ;) w trakcie 1 nocy robiłeś więcej ocen dla tej zmiennej, czy tylko raz na sesje obserwacyjną?
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Zaćmieniowe EB - krzywe jasności

Postprzez Henryk » Wt maja 12, 2015 4:48 pm

A może akcję obserwacyjną zrobić? Ja tak mówię, bo leń jestem i ostatnio coraz trudniej mi obserwować, a na jedną, dwie nocki pewnie bym się zmobilizował :). Za pół roku można pomyśleć.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Zaćmieniowe EB - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pt maja 15, 2015 7:09 pm

Henryk napisał(a):A może akcję obserwacyjną zrobić? Ja tak mówię, bo leń jestem i ostatnio coraz trudniej mi obserwować, a na jedną, dwie nocki pewnie bym się zmobilizował :). Za pół roku można pomyśleć.


Za pół roku będziemy mieli inną atrakcję na niebie, kolejne zaćmienie OW Gem :) napiszę o niej nowy wątek w wakacje, jak Bliźnięta pojawią się na porannym niebie, w następnym numerze Proximy też o niej wspomnę ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Zaćmieniowe EB - krzywe jasności

Postprzez Adam Derdzikowski » Cz lip 09, 2015 7:42 pm

Poprzednie minimum OW Gem niestety przeszło mi koło nosa... Może tym razem. Dobrze, że ten temat pojawi się w Proximie.
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Re: Zaćmieniowe EB - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pn lip 13, 2015 2:12 pm

Adam Derdzikowski napisał(a):Poprzednie minimum OW Gem niestety przeszło mi koło nosa... Może tym razem. Dobrze, że ten temat pojawi się w Proximie.


Nic Adamie nie straciłeś z tym poprzednim minimum OW Gem, gdyż wypadało w maju, a Bliźnięta wtedy niestety już były za nisko by móc ocenić OW Gem, która ginęła niestety w blasku zmierzchu.
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Zaćmieniowe EB - krzywe jasności

Postprzez astrodamian27 » Wt maja 10, 2016 8:09 am

Dzisiejszej nocy udało mi się zaobserwować gołym okiem minimum główne Beta Lyr o godz. 01.01 (23.01 UT) i gwiazda przyciemniała na 4.30 mag według mojego oszacowania jasności :D Gwiazda zaćmieniowa była ciemniejsza od Omi Her (3.80 mag) a bliższa jasności Kappa Lyr (4.30 mag) Tak zmieniła jasność ledwo była widoczna gołym okiem,prawie mi zniknęła i musiałem korzystać metodą zerkaniem. Było widać wyraźnie że jasność spadła,ponieważ Gamma Lyr (3.20 mag) była dużo jaśniejsza od Beta Lyr i jestem zadowolony z sesji obserwacyjnej. Zachęcam wszystkich od obserwacji tej gwiazdy zaćmieniowej. Astropozdrówka 8)
astrodamian27
 
Posty: 156
Dołączył(a): Śr lip 18, 2012 4:19 pm

Re: Zaćmieniowe EB - krzywe jasności

Postprzez astrodamian27 » So maja 14, 2016 10:16 am

Moje obserwacje Beta Lyr,jak na razie nie tak dużo wyników moich oceń ale już coś. Przy wiejskim niebie spokojnie gołym okiem można zaobserwować minimum główne gwiazdy :D
Załączniki
Beta Lyr.JPG
Beta Lyr.JPG (32.38 KiB) Przeglądane 8001 razy
astrodamian27
 
Posty: 156
Dołączył(a): Śr lip 18, 2012 4:19 pm

Poprzednia strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron