U Geminorum

Re: U Geminorum

Postprzez Henryk » Cz lut 26, 2015 8:29 pm

Jedź na zachód Krzysiu ;). U nas ładnie, chociaż idealnej widoczności nie ma. No i Łysy oślepia. Ale U Gem bez większych zmian.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: U Geminorum

Postprzez Henryk » N mar 08, 2015 10:38 pm

Chciałem dzisiaj złapać, korzystając z chwili ładnej pogody, niestety zeszła poniżej 12 mag, czyli sporo poniżej mojego zasięgu w mieście.
Kto jeszcze ją obserwował tym razem?
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: U Geminorum

Postprzez BogdanK » Śr mar 11, 2015 6:32 pm

Zdecydowanie już po wybuchu. Przez poprzedni weekend miałem zamiar ją wreszcie upolować, niestety aura nie była łaskawa.
Poniżej wykres z obserwacji AAVSO

Obrazek

Pierwsze obserwacje fotometryczne z początku wybuchu (nie widoczne na tym wykresie) są oznaczone w JD 2457074.70966 tj 21 luty, około godziny 6 rano naszego czasu. Natomiast pierwsze oceny wizualne są z tego samego dnia, tyle że około godziny 12:30 polskiego czasu.
Maksimum blasku gwiazda osiągnęła już następnego dnia, tj 22 lutego. Oceny z tego dnia utrzymywały się już na poziome 9.3 mag.
Od 28 lutego na wykresie można zaobserwować początek spadku jasności, który na razie zakończył się 9 marca, gdy gwiazda zatrzymała swoją jasność na poziomie 14 mag.
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Poprzednia strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron