R Coronae Borealis

Postprzez Oskar » Cz kwi 21, 2005 9:00 pm

I dalej nic - dzisiaj jasność oceniłem na ok. 6 mag.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Radek G. » Pt kwi 22, 2005 10:46 am

Pamiętajmy, że między minimami R CrB nie zachowuje stałej jasności, ale oscyluje nieregularnie z amplitudą ok. 0.3 mag (5.9-6.2), a więc drobne spadki jasności o niczym nie świadczą. Obserwując uważnie można dostrzec te wahania bez większych problemów, co może stanowić pewną pociechę na czas posuchy, że jednak coś tam się z tą gwiazdką dzieje :)
Radek G.
 
Posty: 42
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:58 pm
Lokalizacja: Świdnica

Postprzez Oskar » Pn maja 02, 2005 9:05 pm

Dzisiaj rzuciłem znowu okiem na R CrB - dalej koło 6 mag.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Oskar » Śr lip 13, 2005 10:16 pm

R CrB nadal jasna :-(
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Robert_Bodzoń » Cz lip 14, 2005 8:50 am

Ostatniej nocy dałem jej 6,1 mag. A dzień i dwa wcześniej 6,05 mag. i 6,0 mag. Czyli rzeczywiście coś tam lekko drga (ewentualnie moje oko :wink: ).

Czy ktoś ma jakieś informacje na temat tych krótkotrwałych i niewielkich zmian jasności? Chodzi mi o jakąś dokładną fotometrię na przykład z kilku wieczorów.

Od początku ostatniego spadku jasności minęło już prawie 900 dni. Pewnie następny tuż, tuż. Trzeba być czujnym. :)
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Radek G. » Cz lip 14, 2005 12:35 pm

R CrB wykazuje nieregularne wahania jasności między minimami. Dobrze to widać na
tym wykresie. Są to obserwacje AAVSO z ostatniego 1,000 dni, średnie 5-dniowe.
Ale w Twoim przypadku różnica 0.1 mag jest tego samego rzędu, co błąd oceny dla doświadczonego obserwatora i raczej bym się tym nie sugerował.

Skoro mówicie, że to już lada chwila, to może też się wezmę za zmienne. Ostatnio mnie korci, ale siła bezwładu jest na razie zbyt duża 8)
Radek G.
 
Posty: 42
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:58 pm
Lokalizacja: Świdnica

Postprzez Robert_Bodzoń » Cz lip 14, 2005 2:48 pm

Radek G. napisał(a):Ale w Twoim przypadku różnica 0.1 mag jest tego samego rzędu, co błąd oceny dla doświadczonego obserwatora i raczej bym się tym nie sugerował.

Skoro mówicie, że to już lada chwila, to może też się wezmę za zmienne. Ostatnio mnie korci, ale siła bezwładu jest na razie zbyt duża 8)


Tak, wiem, że to minimalna różnica i zdaję sobie sprawę, że to może być złudzenie. Z drugiej jednak strony przy tej jasności co ma obecnie R CrB większość z nas porównuje ją do dwóch gwiazd o jasnościach odpowiednio 5,9 i 6,2 mag.

I czasami mam wrażenie, że jej jasność jest bliższa jednej, a czasami drugiej. Staram się ostatnio wykonywać te oceny bardzo starannie i metodą tradycyjną i rozogniskowując obraz gwiazd.

Ja zaczynam swoje obserwacje od R CrB i czekam na ten dzień kiedy ... :D
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez SSW » Cz lip 14, 2005 3:12 pm

Robert_Bodzoń napisał(a):Ja zaczynam swoje obserwacje od R CrB i czekam na ten dzień kiedy ... :D


... wybuchnie T CrB :D
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Emilian » Pt lip 15, 2005 7:09 am

Radek G. napisał(a):Skoro mówicie, że to już lada chwila, to może też się wezmę za zmienne. Ostatnio mnie korci, ale siła bezwładu jest na razie zbyt duża 8)

Ze mną tez tak było, zanim zabrałem sie za obserwacje gw. zmiennych.

Po prostu trzeba zacząć i już ! :D
Może na początek zacznij od dostępnych gołym okiem, by się oswoić ze sposobem mierzenia jasności gw. zmiennych oraz by "załapać"; beta Lyr - to już klasyka, a nadal pełna niespodzianek; zresztą wystarczy przeczytać zawartość linku w ramce na stronie głównej AAVSO o gwieździe sezonu. Poza tym - delta i mi Cep, eta Aql, alfa Her i kappa Oph, beta Per i ro Per oraz ro Cas; ta ostatnia zwykle b. słabo widoczna gołym okiem, obecnie - bez trudu.
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Robert_Bodzoń » Pt lip 15, 2005 10:18 am

SSW napisał(a):
Robert_Bodzoń napisał(a):Ja zaczynam swoje obserwacje od R CrB i czekam na ten dzień kiedy ... :D


... wybuchnie T CrB :D


Niestety, nie wybuchła. Wczoraj dałem jej 10,4 mag. Ale za to spojrzałem na nią pierwszy raz i myślę, że nie ostatni. :D
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Radek G. » Pt lip 15, 2005 10:32 am

Emilian napisał(a):Po prostu trzeba zacząć i już ! :D
Może na początek zacznij od dostępnych gołym okiem, by się oswoić ze sposobem mierzenia jasności gw. zmiennych oraz by "załapać"; beta Lyr - to już klasyka, a nadal pełna niespodzianek; zresztą wystarczy przeczytać zawartość linku w ramce na stronie głównej AAVSO o gwieździe sezonu. Poza tym - delta i mi Cep, eta Aql, alfa Her i kappa Oph, beta Per i ro Per oraz ro Cas; ta ostatnia zwykle b. słabo widoczna gołym okiem, obecnie - bez trudu.

Hehe, wiem jak to sie robi, bo kiedyś obserwowałem sporo zmiennych. Ale jakoś w połowie lat 90-ch przeszła mi ochota, sam nie wiem dlaczego... Ale teraz, między innymi dzięki temu forum, skłaniam się ku temu, że to jednak fajna sprawa. Jak pomyślę ile ciekawych wydarzeń mnie ominęło przez te lata to mi trochę żal. Mam nadzieję, że następne minimum RCrB już mi nie umknie 8)
Radek G.
 
Posty: 42
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:58 pm
Lokalizacja: Świdnica

Postprzez Emilian » Pt lip 15, 2005 3:30 pm

Radku, tym bardziej trzymam kciuki !!!

A z tym, że przeszła Ci ochota, to nie do końca prawda, bo "stara miłość nie rdzewieje !" :D - myślę, że powód jest prozaiczny i brutalny, również dla mnie: proza życia, codzienna gonitwa i chroniczny brak czasu .
Ale nie myślałem sie poddać !

I Ty się nie poddawaj !

Odnośnie R CrB - tez ją dzięki Wam zacząłem pilnować, ścigam również 1713+33 u Her oraz Z Her - obie w programie GZZ maja wysoką wagę - 9, ale o tym pewnie by gdzieś indziej wypadało napisać :)
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Robert_Bodzoń » So lip 16, 2005 8:23 am

R CrB wciąż odpoczywa, a T CrB też śpi. :wink:
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Emilian » Pn lip 18, 2005 7:37 am

R CrB dalej "stoi"; nawet dziś o wpół do trzeciej nad ranem...
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Robert_Bodzoń » Pn lip 25, 2005 7:26 pm

Robert_Bodzoń napisał(a):R CrB wciąż odpoczywa, a T CrB też śpi. :wink:


Wciąż bez zmian. Ta ostatnia ma nieco mniej niż 10 mag.
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron