R Coronae Borealis

R Coronae Borealis

Postprzez SSW » Śr lut 23, 2005 12:14 pm

R Coronae Borealis (R CrB)

RA[2000] 154834, DEC[2000] +280924

A 5.7 - 14.8 (V)


R Coronae Borelis, z chwilą odkrycia jej jako gwiazdy zmiennej przez Edwarda Pigott'a 1795 roku, stała się jedną z najbardziej popularnych i najczęściej obserwowanych przez miłośników astronomi gwiazd na niebie.
Znajduje się wewnątrz charakterystycznego dla gwiazdozbioru Korona Północy (Corona Borealis) półkola gwiazd. Wraz z gwiazdami delta i epsilon CrB tworzy prawie równoboczny trójkąt (patrz mapka). Odnajdziemy ją bez trudu dowolną lornetką a na ciemnym niebie nawet gołym okiem gdyż jej jasnośc wizualna wynosi około 6 mag.
Czasami jednak może nas spotkać niespodzianka. W miejscu gdzie R CrB ma świecić nie dostreżemy lornetką żadnej gwiazdy. Co się stało?
R CrB jest niezwykłym przykładem gwiazdy wybuchowej, której jasność podczas wybuchu nie rośnie a maleje! Materia wyrzucana podczas eksplozji zachowuje się jak sadza, pochłaniając część światła co obserwujemy jako spadek jasności. Jasność R CrB może zmniejszyć się w ciągu kilku dni o 3-4 wielkości gwiazdowe. Zdarza się, że niekiedy jej jasność maleje do 15 mag. Wybuchy mają charakter całkowicie nieregularny i nieprzewidywalny dzięki czemu R CrB zyskała miano gwiazdy "doskonale nieregularnej".
Opisane zachowanie R CrB dobrze ilustruje Wykres 1 przedstawiający wyniki wizualnych obserwacji tej zmiennej przez grupę polskich miłośników astronomii w ciągu ostatnich 12 lat.

Obrazek
Wykres 1. Krzywa jasności R CrB z polskich wizualnych obserwacji w ostatnich 12 latach.

Na tym wykresie widać także postęp w wyposażeniu sprzętowym miłośników umożliwiąjacym osiąganie coraz większego zasięgu gwiazdowego.

Ostatni spadek jasności R CrB miał miejsce w okresie 10.02 - 1.05.2003 (JD 2452680 - 2452760). Ilustruje go Wykres 2.

Obrazek
Wykres 2. Spadek jasności R CrB w 2003 roku.

Jedyną prawidłowością jakiej doszukać się możemy w zachowaniu R CrB to ta, ze spadek jasności do minimum jest zawsze szybszy niż późniejszy wzrost jasności, co dobrze widać na Wykresie 2.

Wielką różnicę w jasności R CrB widać na pięknych zdjęciach autorstwa znanego miłośnika astrofotografa Leszka Marcinka. Aby zobaczyć je w pełnej rozdzielczości należ kliknąć w obszarze zdjącia.

Obrazek
Zdjęcie 1. Zdjęcie R CrB z 21.03.2003 (JD 2452719.5) - foto: Leszk Marcinek.

Obrazek
Zdjęcie 2. Zdjęcie R CrB z 25.04.2003 (JD 2452754.5) - foto: Leszk Marcinek.

Mijają już prawie dwa lata gdy R CrB ponownie świeci swoim prawie stałym blaskiem ok 6 mag. Ale na pewno któregoś dnia
rozpocznie się gwałtowny spadek jasności. Rzecz w tym, że nie nigdy wiemy kiedy to nastąpi. Dlatego warto każdej nocy
skierować lornetkę i sprawdzić czy aby ten spadek już się nie rozpoczął. Jeżeli się rozpoczął to należy powiadomić o tym
innych obserwatorów i samemu prowadzić obserwacje nawet co kilka godzin. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez antyqjon » Śr lut 23, 2005 2:27 pm

R CrB miała być jedną z pierwszych moich gwiazd zmiennych, obok R Sct i X Her, ale cóż, myśląc o tej gwieździe oceniałem RR CrB :roll: Zorientowałem się dopiero po paru tygodniach, gdy Korona była już na zachodzie w drzewach...
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Damian » Cz lut 24, 2005 4:56 pm

Raz jedyny miałem okazję oceniać tę gwiazdkę, pod koniec jej widoczności na wieczornym niebie w ubiegłym roku. (Poza tym, to była jedna z tych od których zaczynałem). Nie miałem wtedy lornetki, uzycie teleskopu mijało się z celem, więc ocenę wykonałem szukaczem 24mm :wink: Nie polecam tej metody. Teraz mam lornetkę z polem 6,5 stopnia, okres widoczności się zaczął, więc tylko pogody brak (tylko albo aż :? ) :)
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez SSW » Cz lut 24, 2005 5:01 pm

Ciekawe czy R CrB uaktywni się w tym roku. Ja stawiam na tak. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez antyqjon » Śr mar 30, 2005 7:16 am

Wczoraj po raz pierwszy zerknąłem na tą zmienną. Dałem jej 6.1, czyli nadal stoi w miejscu :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Śr mar 30, 2005 9:06 am

Na R CrB spoglądam prawie każdej pogodnej nocy, tak przy okazji, bo oceniam rzadko. Wystarczy, że spojrzę i widać mniej więcej jasność w normie.
Pamiętam jak przed 2 laty wyciskałem z mojej starej lornetki 20x60 ostatnie poty, żeby dojrzeć ją przy jasności w okolicach 10 mag, to były czasy :lol: . Podobnie będę się śmial, jeśli kiedyś nabędę mocniejszy sprzęt niż moja dwururka (25x100, jeśli ktoś nie wie :wink: ).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Aquarius » Śr mar 30, 2005 10:04 am

Potwierdzam: R CrB i T CrB w nocy 28/29.03'05 bez istotnych zmizan. (Sprawdzam przy każdej okazji :lol: ). Niestety świąteczna ekspedycja dziś definitywnie dobiega końca. W sumie udana :D (Choć mogło być lepiej). Bardziej szczegółowy opis będzie po powrocie do domu (ze stałego łącza :) ). Odpinam i pakuję komputer. Do spotkania wkrótce :D :D .
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez Damian » Śr mar 30, 2005 2:21 pm

Ja również miałem okazję ocenić R CrB wczorajszym wieczorem, ale już lornetką 7x50, a nie szukaczem 5x24 jak to robiłem w październiku :wink: . Oczywiście komfort nieporównywalnie większy. Nie bedę już powtarzał tego, ile ma owa gwiazdka, bo oceniłem podobnie, swoją drogą ciekawe kiedy zacznie "figlować" :P Może mały hazardzik i zaczniemy obstawiać :wink:
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Henryk » Pn kwi 04, 2005 9:17 pm

Jak hazardzik, to hazardzik, obstawiam, że właśnie się zaczęło 8) .
Przed chwilą oceniałem R CrB i dałem jej zaledwie 6.2 mag, a zazwyczaj oceniam na 5.9 - 6.0. Albo więc chwilowe przejściowe :wink: , albo mi się źle ocenia, albo zaczyna się wybuch. Kto cierpi na bezsenność, niech spojrzy w drugiej połowie nocy.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Wt kwi 05, 2005 7:32 am

Henryk napisał(a):Jak hazardzik, to hazardzik, obstawiam, że właśnie się zaczęło 8) .
Przed chwilą oceniałem R CrB i dałem jej zaledwie 6.2 mag, a zazwyczaj oceniam na 5.9 - 6.0. Albo więc chwilowe przejściowe :wink: , albo mi się źle ocenia, albo zaczyna się wybuch. Kto cierpi na bezsenność, niech spojrzy w drugiej połowie nocy.


Wydaje mi się, że jeszcze nie tym razem. Oceniałem R CrB po północy i wg mnie jeszcze nic się nie dzieje. Ale mogę się mylić :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Damian » Wt kwi 05, 2005 2:30 pm

Wczoraj dałem jej 5,9, może trochę za dużo...
Co dzień mam jednak cichą nadzieję, że coś ruszy, ale co dzień też przekonuję się, że "daje po oczach"- jak zwykle... Ależ emocje :P :wink:
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Oskar » N kwi 10, 2005 6:02 pm

6 kwietnia oceniałem ją na 6,2 mag. a więc chyba nie ruszyła.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Tomkrzyt » Wt kwi 12, 2005 8:20 pm

Potwierdzam, nic się nie dzieje. Brak akcji jest. (11 kwi - 6.0 mag.)
Newton 236mm, lornetka 13x60mm, AAVSO Code: KTZ
Tomkrzyt
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt kwi 12, 2005 7:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez DARK » Cz kwi 14, 2005 11:54 am

Patrząc daleko wstecz na wykres R-CrB widać iż ostatnio gwiazda bardzo uspokoila. A przecież jeśli chodzi o nią to najciekawsza jest wtedy wlaśnie jeśli slabnie :D
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Postprzez SSW » Cz kwi 14, 2005 12:17 pm

Dlatego trzeba ją cały czas monitorować bo nie wiadomo kiedy to słabnięcie się rozpocznie. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Następna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron