eta Gem jaśniejsza niż zwykle

eta Gem jaśniejsza niż zwykle

Postprzez BogdanK » So kwi 12, 2014 11:51 pm

Dzisiaj zerknąłem na eta Gem, która w tym sezonie wg mnie zachowuje się dość spokojnie utrzymując jasność w swoim maksimum. Najpierw spojrzałem przez lornetkę i gwiazda wydawała mi się jaśniejsza od gwiazdy eps Gem (jasność 3.06), trochę się zdziwiłem, więc wytężam wzrok (bo niebo jasne od Księżyca) i bez lornetki gwiazda wydaje się również jaśniejsza. Zdziwiła mnie jej jasność, ponieważ wg danych GCVS, w maksimum osiąga 3.15 mag, tak więc teoretycznie nie powinna być jaśniejsza od eps Gem.
Zresztą, wg moich ocen to nie jest pierwsze pojaśnienie tej gwiazdy w tym sezonie, już w lutym, pomiędzy 17 a 20, oceniłem gwiazdę na 2.9 mag.
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: eta Gem jaśniejsza niż zwykle

Postprzez Henryk » N kwi 13, 2014 8:43 pm

Ciekawe spostrzeżenie, ale z tego co pamiętam, przy Łysym w pełni, nieraz myliłem się w ocenach jasności gz. Zobaczymy więc za kilka dni :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: eta Gem jaśniejsza niż zwykle

Postprzez BogdanK » N kwi 13, 2014 9:58 pm

w sumie dość logiczne wytłumaczenie ostatniej oceny, ale nie tłumaczy dwóch wyższych ocen z 17 i 20 lutego, które wykonałem przed wschodem Księżyca. No chyba, że to jakiś większy dodatkowy miejski smog spowodował
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: eta Gem jaśniejsza niż zwykle

Postprzez BogdanK » Śr maja 14, 2014 7:25 pm

Może teraz kilka słów wyjaśnienia odnośnie moich ocen eta Gem. Przy okazji kończy się sezon obserwacyjny i przez to w paru słowach podsumuje go.

Wrzuciłem do programu vstar obserwacje przesłane przez ostatni rok do AAVSO i otrzymałem taki oto wykres zmienności:

Obrazek

Czarne punkty oznaczają obserwacje przesłane do AAVSO, niebieskie punkty połączone liniami oznaczają średnią ocenę z 10 dni. Natomiast czerwone punkty tworzy wielomian który najlepiej jest dopasowany do średniej, obrazujący przybliżony przebieg jasności.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przebieg zmian był dość chaotyczny i o sporej amplitudzie dochodzącej nawet do 1 mag. Jednakże średnia 10 dniowa pokazuje już iż przebieg zmian blasku był dużo bardziej łagodny. Z tej krzywej blasku otrzymałem maksimum jasności, które wypadło około 18 marca (+-3 dni) o wielkości 3.18 magnitudo, a więc była słabsza od maksimum blasku podanego w gcvs. Minimum jasności wypadło z kolei 20 września 2013, a jasność gwiazdy wynosiła 3.36 mag. Tak więc tegoroczna amplituda wahań jasności była dość mała, rzędu 0,2 mag. Jak widać po wrześniowym minimum jasność gwiazdy delikatnie pulsowała, osiągając w końcu maksimum w marcu, po którym widać delikatną tendencję spadkową.

Tak więc jasno z tego wynika iż moje oceny były zawyżone, choćbym mógł przysiąż, że była naprawdę bardzo jasna. Domyślam się, że przyczyną była wyjątkowo jasna mi Gem, która praktycznie leży na jednej linii pomiędzy zmienną a gwiazdą porównania i tu mógł się właśnie wkraść błąd.

A poniżej polskie oceny z ostatniego sezonu
Obrazek

Postaram się jeszcze później opisać zachowanie gwiazdy od 2000r.
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: eta Gem jaśniejsza niż zwykle

Postprzez BogdanK » Śr maja 14, 2014 8:43 pm

Zgodnie z zapowiedzią parę słów o zmienności tej gwiazdy od lipca 2000r, na podstawie obserwacji w AAVSO.

Poniżej wykres zmienności tej gwiazdy z ostatnich 14 lat

Obrazek

Czarne punkty oznaczają obserwacje przesłane do AAVSO, niebieskie punkty połączone liniami oznaczają średnią ocenę z 100 dni( przy zastosowaniu mniejszych przedziałów jasności wykres staje się bardzo nieczytelny). Natomiast czerwone punkty tworzy wielomian który najlepiej jest dopasowany do średniej, obrazujący przybliżony przebieg jasności.

Również na tym wykresie widać duże rozbieżności w ocenach z tych samych przedziałów czasowych, jednakże średnie oceny pozwalają przybliżyć przebieg zmian jasności. Widać na przemiennie minima i maksima. Najjaśniejsze maksimum gwiazdy było 30.07.2000r ( jasność 3.10 mag), natomiast najsłabsza była w minimum, które miało miejsce 10.05.2002r ( jej jasność wyniosła wtedy 3.49 mag). Jak widać nawet w tak długim okresie zmiany jasności wynosiły 0.4 mag, co nie jest zbyt dużą wartością dla obserwacji wizualnych.
Warto też zwrócić uwagę, że można zauważyć też można delikatny trend wzrostu jasności z obecnego sezonu obserwacyjnego
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron