Jakie zmienne polecacie do obserwacji?

Jakie zmienne polecacie do obserwacji?

Postprzez Janusz Wiland » Śr paź 01, 2014 10:20 am

Witam Was na tym forum. :)

Chciałbym nakłonić kilku(nastu) młodych stażem obserwatorów do obserwacji gwiazd zmiennych. Szczególnie wśród FASTRONOWCÓW widzę potencjalnych zmienników. Jak pierwsza fascynacja foceniem DSów już minie to wtedy warto swój zapał przenieść na pożyteczne obserwacje, a gwiazdy zmienne do nich z pewnością należą.
Zatem proszę o kilka najciekawszych typów zmiennych do rozpoczęcia nowej przygody...
Ja mam swoje typy ale chciałbym poznać Wasze do obserwacji tej jesieni.
Ostatnio edytowano Śr paź 01, 2014 2:14 pm przez Janusz Wiland, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Wiland
 
Posty: 16
Dołączył(a): N wrz 28, 2014 8:40 pm

Re: Jakie zmienne polecacie do obserwacji?

Postprzez Henryk » Śr paź 01, 2014 12:49 pm

Przede wszystkim pragnę powitać Cię Januszu na forum. Miałem to zrobić zaraz po rejestracji, ale z czasem krucho...

Pytanie co do zmiennych - czy masz na myśli obserwacje wizualne, czy fotografię?
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jakie zmienne polecacie do obserwacji?

Postprzez Janusz Wiland » Śr paź 01, 2014 2:21 pm

Myślę także o wizualnych obserwacjach, ale na początku, aby wciągnąć w to FASTRONowców będę zachęcał do fotografowania zmiennych i obserwowania ich blasku w funkcji czasu. To jest bardzo satysfakcjonujące jak na swoich kilku zdjęciach widzimy, że ta sama gwiazda ma różną jasność.
Tutaj przyda się systematyczność, aby zdjęcia wykonywać tym samym obiektywem stosując tę samą technikę naświetlania. Przy częstym próbkowaniu, to mimo innej czułości oka i matrycy, określenie momentu maksimum czy miniumum będzie możliwe.
Myślę, że kilka osób zarazi się zmiennymi. :)

Dla mnie obowiązkowo to R Leo, chi Cyg, Mira, Algol.

Czekam na inne propozycje i uzasadnienie :)
Janusz Wiland
 
Posty: 16
Dołączył(a): N wrz 28, 2014 8:40 pm

Re: Jakie zmienne polecacie do obserwacji?

Postprzez Henryk » Śr paź 01, 2014 3:46 pm

Trzy wymienione przez Ciebie mirydy jak najbardziej, Algola też można, ale poleciłbym gwiazdę zaćmieniową W UMa. Widoczna cały rok, a zmiany jasności są niesamowite w ciągu kilku godzin. Podczas jednej nocy można więc udokumentować pięknie jak to wygląda. trzeba tylko spojrzeć kiedy będzie odpowiednia data do jej obserwacji. Mam na myśli zdjęcia, bo do wizualnych obserwacji zaćmieniowych należy najpierw nabrać wprawy, najlepiej na mirydach.
A skoro idzie zima, to jeszcze ładne otoczenie ma U Ori. I chyba nie ma co przesadzać z ilością na początek. Chyba że koledzy zaproponują coś szczególnie ciekawego :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jakie zmienne polecacie do obserwacji?

Postprzez Janusz Wiland » Śr paź 01, 2014 4:49 pm

Dzięki,
O to mi chodziło :)
Janusz Wiland
 
Posty: 16
Dołączył(a): N wrz 28, 2014 8:40 pm

Re: Jakie zmienne polecacie do obserwacji?

Postprzez Henryk » Śr paź 01, 2014 6:03 pm

Zajrzałem na stronę SSW i zauważyłem, że 6 października w dogodnej porze będzie zaćmienie RZ Cas. Gwiazda łatwa do odnalezienia, a zmiana jasności w ciągu kilku godzin sięga ponad 1,5 mag! Poniżej skopiowana godzina początku, maksimum i końca zaćmienia wspomnianej zaćmieniowej.
06.10.2014 20:45 06.10.2014 23:09 07.10.2014 01:33
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jakie zmienne polecacie do obserwacji?

Postprzez Janusz Wiland » Śr paź 01, 2014 7:39 pm

W poniedziałek wieczorem mam spotkanie w PTMA i transmisję internetową, wykład kolegi i ewentualnie pokaz nieba....
Ostatnio edytowano Cz paź 02, 2014 10:44 am przez Janusz Wiland, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Wiland
 
Posty: 16
Dołączył(a): N wrz 28, 2014 8:40 pm

Re: Jakie zmienne polecacie do obserwacji?

Postprzez BogdanK » Cz paź 02, 2014 10:14 am

Ja z kolei na sam początek polecałbym 3 zmienne gołooczne. Tak, jak Januszu wspominałeś obowiązkowo Algol, który jest świetnie teraz widoczny. W drugiej kolejności można by pooceniać Delta Cep, praktycznie każdego wieczoru można będzie odnotować inną jasność. A ostatnią gołooczną byłaby Beta Lyr, którą można bez problemu jeszcze przez 2 miesiące na wieczornym niebie poobserwować.

Odnośnie mir, to Mira i chi Cyg są bardzo ciekawymi gwiazdami, jednakże są już po maksimach i lecą na minimum, przez to mogą na sam początek obserwacji nie zbyt zachęcać do robienia ocen. Z kolei R Leo jak najbardziej, zwłaszcza, że gwiazda jest już bardzo jasna i zbliża się do maksimum. Minusem natomiast jest to, że obecnie potrzeba wstać nad ranem by móc ją podziwiać.

Na tegoroczną jesień proponowałbym inne miry:
R Tri można przez najbliższe miesiące obserwować zejście z jasnego maksimum(obecnie jej jasność jest nieco słabsza od 6 mag)
R Aql trochę trudniejsza mira, lecz jest już w miarę jasna ( około 8 mag), jej maksimum powinno wystąpić pod koniec listopada. Tak więc można by zaobserwować wzrost jasności i następnie początek spadku jasności. Idealna do obserwacji na wieczorne sesje.
R Cyg kolejna mira której maksimum spodziewamy się na początku listopada. Obecnie jest jeszcze trochę słaba, jednakże przed nami dość szybki wzrost jasności o przynajmniej 3 mag. Dodatkową jej zaletą jest bardzo łatwa lokalizacja
R Cas najjaśniejsza z mir, które można będzie obserwować tej jesieni. Obecnie jej jasność jest mniejsza od 9 mag, lecz na początku grudnia powinna być znacznie jaśniejsza. Można przy niej bez problemu zaobserwować cały przebieg maksimum, ze względu na jej okołobiegunowe położenie i korzystnie wypadające w tym roku maksimum

Minusem 2 ostatnich proponowanych mir jest mrowie gwiazd w pobliżu, przez co łatwo się tam pogubić, zwłaszcza gdy te miry są słabe.


Na sam koniec proponuje 2 gwiazdy zaćmieniowe. Trzeba jednak trafić akurat w minimum, by móc w ciągu kilkunastu minut zaobserwować spadek jasności.
Tak jak Henryk proponował RZ Cas, bardzo przyjemną i łatwą w obserwacji zaćmieniową oraz U Cep, nieco może i trudniejszą ale za to o głębszym minimum blasku. Obie są łatwe w lokalizacji i możliwe do obserwacji przez całą noc.

Jednakże muszę nie zgodzić się z Henrykiem odnośnie W UMa. Ta gwiazda stosunkowo szybko zmienia jasność i uważam, że należałoby najpierw nabrać co nieco wprawy w ocenianiu. Bardzo mocno zniechęca, zwłaszcza na samym początku, bezkształtny wykres zmian blasku. Po nabraniu pewnej wprawy za to można bardzo podziwiać i obserwować przebieg całego cyklu zmian blasku

Na koniec wspomnę o jeszcze jednej mirze, co prawda nie jest jakaś super jasna, ale za to łatwa w lokalizacji i nie zbyt dużo obserwowana. Chodzi mi o W And, której maksimum blasku wypadnie na początku grudnia.
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Jakie zmienne polecacie do obserwacji?

Postprzez Janusz Wiland » Cz paź 02, 2014 10:41 am

Bogdan,
Bardzo dziękuję za obszerny opis. O taki mi chodziło. W najbliższym czasie daję spokój DS-om i będę fotografował okolice zmiennych. Zacznę od tych opisanych przez Was a potem systematycznie mirydy od tych najjasniejszych w.maksimum.
Jeszcze raz dzięki.
Janusz Wiland
 
Posty: 16
Dołączył(a): N wrz 28, 2014 8:40 pm


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron