Zmienne południowego nieba

Zmienne południowego nieba

Postprzez Henryk » Pt mar 13, 2015 4:15 pm

Ponieważ dzisiaj wyjeżdżam na Teneryfę, a w plecaku znalazło się miejsce na małą lornetkę, zastanawiam się co ciekawego można tam obejrzeć. Poniżej Wielkiego Psa, czy ktoś może coś polecić? Oczywiście tak do 9 mag, bo lornetka mała :). Niestety 28 stopni szerokości, to jeszcze kilkanaście za wysoko, żeby ujrzeć Wielki Obłok Magellana. Trzeba będzie kiedyś bardziej w stronę równika, albo i na drugą stronę ;).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Zmienne południowego nieba

Postprzez BogdanK » So mar 14, 2015 3:28 pm

Tylko pozazdrościć ;) ciutek ciepła nam przywieź stamtąd ;)
Nie wiem czy miałbym siłę na zmienne na takim wyjeździe, dużo chętniej popodziwiałbym DSy. Okolice Skorpiona, Strzelca i Centaura muszą przepięknie wyglądać, w szczególności Omega Centauri, najjaśniejsza gromada kulista.
Jeśli już skusiłbym się na zmienne to może nie zbyt oryginalnie, ale zacząłbym od królowej Mir, Miry Ceti, która tam wieczorem jest jeszcze dość wysoko, a u nas jest już prawie że nie osiągalna. Przeglądając tak na szybko CdC nie daleko Wielkiego Psa można by odnaleźć V Pup, zmienna typu EB, zmieniająca swoją jasność w zakresie 4.4-4.9 mag, choć może być trudnym obiektem ze względu na niewielką wysokość nad horyzontem. Około północy blisko południowego horyzontu będzie się prześlizgiwać Eta Car, przyszła kandydatka na supernową, nie wiem jednak czy nie będzie zbyt nisko.
R Hya, może i nie jest zbyt oryginalna ale za to dość jasno i wysoko świeci, no i nie ma zbyt dużo obserwatorów.
Można by też spróbować jeszcze Antaresa, który jest tam wystarczająco wysoko by go oceniać ;)

W każdym bądź razie udanego wypoczynku ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Zmienne południowego nieba

Postprzez Henryk » N mar 15, 2015 10:58 pm

Dzięki :)
Jak na razie strasznie się męczę i nie mam sil na zmienne. Dzisiaj kilka minut rzuciłem tylko okiem na niebo. strasznie trzeba zadzierać głowę, żeby T Mon zobaczyć :). Pojutrze zapowiadają czystą noc, więc spróbuję coś zaplanować. CdC mam, więc przygotuję się jakoś, chociaż do tych u nas niewidocznych, no i Mirę spróbuję przyłapać.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Zmienne południowego nieba

Postprzez Henryk » Wt mar 17, 2015 9:03 pm

Udało mi się ocenić U Mon i Mirę. Ta druga ładnie jaśnieje, o ile pomiary sprzed kilku dni na AAVSO są poprawne.
A o 5 rano widok na Skorpiona i Strzelca przepiękny. Niestety oglądanie nieba w tej chwili to tylko zajęcie poboczne ;).
Aha, niestety Eta Car nie dam rady, a szkoda...
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Zmienne południowego nieba

Postprzez SSW » Wt mar 17, 2015 10:28 pm

No to masz akurat jak ulał jasną nową w Strzelcu. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Re: Zmienne południowego nieba

Postprzez Henryk » Cz mar 19, 2015 7:23 am

Jest! Teraz mogę udać wycieczkę za udaną :). Jaśniutko świeci. Czyli mogę zakończyć obserwacje gz - od Nowej w Strzelcu się zaczęło i z honorem może się skończyć ;).
Jeszcze T Cen złapałem, a pamiętam jak raz mi się u nas udało, gdy ślizgała się tuż nad horyzontem, tymczasem tu wysoko, że głowę trzeba zadzierać ;)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Zmienne południowego nieba

Postprzez astrodamian27 » Cz mar 19, 2015 9:25 am

Henryk napisał(a):Jest! Teraz mogę udać wycieczkę za udaną :). Jaśniutko świeci.


A jaką ma barwę wizualnie ta nowa :?:
astrodamian27
 
Posty: 156
Dołączył(a): Śr lip 18, 2012 4:19 pm

Re: Zmienne południowego nieba

Postprzez BogdanK » Cz mar 19, 2015 12:15 pm

Gratulacje Henryku, udane łowy :) a tą gwiazdę nową to na zamówienie miałeś, czy jak ? ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Zmienne południowego nieba

Postprzez Henryk » Cz mar 19, 2015 8:15 pm

Tak, zamówiłem sobie ;).
Za to w Polsce jako rekompensatę była zorza...

Gwiazdka biała, czy niebieska, trudno przy tej jasności małą lornetką dokładnie określić :). O ile się nie mylę, to przy tej temperaturze na powierzchni powinna być jak najbardziej niebieska. Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Zmienne południowego nieba

Postprzez Henryk » So mar 21, 2015 9:02 am

Co prawda powinienem w sąsiednim wątku o Nowej pisać, ale skoro tu zacząłem, to kontynuuję :).
Żałujcie, że nie widzicie co się z nią dzieje. Dzisiaj przed świtem mało nie "oślepłem", spojrzawszy na nią. Szkoda tylko, że dzisiaj wyjeżdżam i resztę zmian jasności przyjdzie obserwować w internecie...
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości

cron