Mirydy - krzywe jasności

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Wt lip 22, 2014 6:34 am

Wyznaczyłem moment maksimum dla R Aur.

Maksimum wystąpiło 25 maja, a biuletyn AAVSO przewidywał moment maksimum na 29 maja.

Jasność gwiazdy w maksimum wynosiła 6,7 mag! jest to wartość maksymalna dla tej gwiazdy (wg GCVS). Jednakże pomiar jasności nie jest do końca miarodajny. Z racji swojego położenia, wszystkie obserwacje wykonywane były na jasnym tle nieba, co bez wątpienia podniosło wartość maksimum.

Dodatkowym mankamentem jest też nie zbyt duża ilość obserwacji.

Pomimo tego uważam, że tegoroczne maksimum tej gwiazdy było wyjątkowo piękne. Jasność gwiazdy utrzymywała się na powyżej 7 mag do połowy czerwca. Na wykresie AAVSO warto też zwrócić uwagę na szybki wzrost jasności gwiazdy o 3 mag w ciągu miesiąca. Niestety z tego okresu jest najmniej ocen.
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez astrodamian27 » Śr lip 23, 2014 8:04 pm

Proszę zwrócić uwagę na ciekawą mirę R Ser,która już jest w fazie maksimum jasności,pięknie się prezentuje w lunetce :D
astrodamian27
 
Posty: 156
Dołączył(a): Śr lip 18, 2012 4:19 pm

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Cz lip 24, 2014 2:18 pm

astrodamian27 napisał(a):pięknie się prezentuje w lunetce :D


A przez jaką lunetę prowadzisz obserwacje?
Ja swego czasu oceniałem przez 20x50. Dość sporo ocen udało mi się przez nią zrobić ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez astrodamian27 » Cz lip 24, 2014 8:59 pm

CXB napisał(a):
astrodamian27 napisał(a):pięknie się prezentuje w lunetce :D


A przez jaką lunetę prowadzisz obserwacje?


To szukacz z teleskopu 9x50,zasięg pod wiejskim niebem mam do 8 mag :D Czyli spokojnie mogę ocenić zmienne
astrodamian27
 
Posty: 156
Dołączył(a): Śr lip 18, 2012 4:19 pm

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pt lip 25, 2014 6:11 am

astrodamian27 napisał(a):
To szukacz z teleskopu 9x50,zasięg pod wiejskim niebem mam do 8 mag :D Czyli spokojnie mogę ocenić zmienne


Najważniejsze, że obserwujesz :) Ja w swojej lunecie też pod wiejskim niebem nawet 9.5, a zdarzało się, że i 10 mag byłem w stanie wyciągnąć ;)
A jak będziesz miał możliwość to spraw sobie jakąś lornetkę 10x50, dużo większe pole widzenia i większy komfort obserwacji :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pn lip 28, 2014 10:36 am

A na porannym niebie, około godziny 3 bardzo ładnie jaśnieje królowa wszystkich mir, Mira Ceti :)
Przynajmniej ona nie zawiodła w tym roku i mimo, że już dawno po maksimum, nadal bardzo jasno świeci. Bez problemu widoczna gołym okiem ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez astrodamian27 » N sie 03, 2014 9:46 am

Wczoraj wieczorem skierowałem sprzęt na R Cygni w Łabędziu i była poza zasięgiem teleskopu,na pewno jest poniżej 13 magnitudo a maksimum przewidywane jest na 21 Października 2014 roku :D
astrodamian27
 
Posty: 156
Dołączył(a): Śr lip 18, 2012 4:19 pm

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » N sie 03, 2014 10:15 pm

astrodamian27 napisał(a):Wczoraj wieczorem skierowałem sprzęt na R Cygni w Łabędziu i była poza zasięgiem teleskopu,na pewno jest poniżej 13 magnitudo a maksimum przewidywane jest na 21 Października 2014 roku :D


W przyszłym miesiącu wg biuletynu AAVSO powinna być jaśniejsza od 11 mag, tak że warto we wrześniu na nią zapolować ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez astrodamian27 » Wt sie 05, 2014 6:55 pm

Również miryda pięknie nam jaśnieje T UMa które przewidywane maksimum jest na koniec Sierpnia tego roku :D Według wykresu jasność utrzymuje się na poziomie około 8.5 magnitudo. Zachęcam skierować na nią oko :D
Załączniki
wykresTUMa.png
wykresTUMa.png (26.16 KiB) Przeglądane 14717 razy
astrodamian27
 
Posty: 156
Dołączył(a): Śr lip 18, 2012 4:19 pm

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Adam Derdzikowski » N sie 10, 2014 6:23 pm

Jasność tej gwiazdy powinna jeszcze poszybować w górę. Do około 8.0. Maksimum przypadnie akurat po pełni, więc jest szansa, żeby je bardzo dokładnie wyznaczyć.
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pn sie 11, 2014 9:40 am

Tydzień temu spojrzałem na T UMa i pobliską S UMa, która jest już po maksimum. I co ciekawe, obydwie miały podobną jasność ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Adam Derdzikowski » Pn sie 11, 2014 4:02 pm

Ostatnimi czasy są zsynchronizowane :) Ale długo to nie potrwa. Między ich okresami jest około dwudziestu paru dni różnicy. S UMa jest nieco szybsza. Tak więc za trzy - cztery lata już nie da rady ich obserwować jednocześnie lornetką.
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » So sie 16, 2014 11:44 pm

Wreszcie udało mi się dorwać dziurę w chmurach i wypatrzyłem dość jasną S CrB, nieco słabszą od 7 mag. Jej maksimum wypada na początku września :)
Warunki jej widoczności będą się jednak stopniowo pogarszać, jednakże do października na spokojnie na wieczornym niebie można będzie ją ocenić ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Adam Derdzikowski » N sie 17, 2014 12:54 pm

A ja dwie noce temu zapomniałem o S CrB, a mogłem ją ocenić, mimo przechodzących chmur. Powoli releguję wiele zmiennych ze swojego programu, żeby częściej oceniać te nieco rzadziej obserwowane przeze mnie zmienne (przy okazji będzie mniej grzebaniny w mapach). S CrB jest w nowym planie, tak więc w tym i przyszłym sezonie powinienem ją często oceniać - bo i jasna i łatwa do odszukania. Polecam mirydy w Herkulesie. Też łatwe do znalezienia i jest ich tam mnóstwo, zwłaszcza na pograniczu z Wężownikiem. Na dodatek praktycznie wszystkie jaśniejsze są teraz w zasięgu 8 calowego teleskopu.
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » N sie 17, 2014 8:05 pm

Przy S CrB bardzo mi się podobał szybki wzrost jasności. Praktycznie z 11 mag na początku lipca do 7 mag teraz. Dosłownie jaśniała w oczach :)
Odnośnie mir z Herkulesa to w sumie tylko dwie są na spokojnie dostępne w moim oknie obserwacyjnym. W Her i T Her bez problemu mogę obserwować sobie z balkonu, bez konieczności schodzenia na podwórek. Niestety obydwie już po maksimum, a ich obecna jasność jest na poziomie 11 mag. Przy W Her przegapiłem z powodu niepogody w kwietniu, wzrost jasności do maksimum, no ale może za rok się uda ;)
Swego czasu przy Herkulesie obserwowałem S Her i RS Her, bardzo przyjemne w obserwacji. Jednak by móc je teraz zobaczyć musiałbym się więcej nagimnastykować, a to z kolei mogło by odebrać przyjemność z obserwacji i tym samym zniechęcić do oceniania. Jednakże może kiedyś uda mi się do nich wrócić ;)
Myślę by ponownie zacząć oceniać ze dwie miry z Kasjopeji, na pewno bardzo jasną R Cas, której jasność jest gdzieś też w rejonach 11 mag, a maksimum jest spodziewane na początku grudnia.
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron