Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Robert_Bodzoń » Wt lip 04, 2006 8:37 am

To jest bardzo szybki wzrost jasności :). Jak tak dalej pójdzie to za tydzień będzie widoczna gołym okiem. Oby :D
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez SSW » Śr lip 05, 2006 1:33 pm

To już będzie 16-te, kolejne, obserwowane przez nas (od 1989 roku) maksimum chi Cygni. Dla lepszego zobrazowania jasności osiąganych w tych maksimach skalę na osi Y ograniczyłem do przedziału 4.0 - 6.5 mag.

Obrazek

Jeżeli będzie kontynuowana przemienność z ostatnich czterech cykli to maksimum bieżącego cyklu powinno być wysokie. Czy tak będzie? Popatrzymy, zobaczymy... ;)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Robert_Bodzoń » So lip 08, 2006 9:35 am

Zapatrzyłem się na chi Cygni, a tu bardzo ładnie jaśnieje R Cas. Kto jej ostatnio nie obserwował niech spojrzy :)
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Emilian » Pn lip 10, 2006 8:11 am

Ano, świeci coraz śmielej i nabiera blasku, ale jak na mirę to za bardzo blada :wink: T Cep bywała bardziej czerwona :)
Z bliskimi sąsiadkami: 5,1, 6,1 i 6,4 mag (mapka "a" AAVSO) oraz z dalszą - eta Cygni stanowi dokładnie symetryczny krzyż - w ciągu paru dni zrównała się z prawym jego ramieniem - ową 5,1 mag :D . (patrząc w kierunku beta Cyg) - i wszystko na to wskazuje, że będzie jeszcze lepiej !
W lornetce z ową 5,1 mag była równa blaskiem, a gdy sprawdziłem gołym okiem - była od owej 5.1 mag nieco (~0.15 mag) słabsza.

Z innych jasnych z dzisiejszej nocy - ładnie widać R Boo, no i w Łabędziu - R Cygni. T Cep na razie stoi w granicach 9 mag...S UMa - coraz słabsza, wczoraj ledwie widoczna - no tak, Wielka Kremowa Bania wymiotła całe słabsze towarzystwo... Może i również dlatego, że Wielka Miśka wisiała nad miastem, a że powietrze dość wilgotne, to dołożył sie jeszcze i light pollution :?

A ta R w Kaśce - jeszcze nie sprawdzałem, mapkę zrobiłem jeszcze zimą - teraz widzę, że się przyda - no to skieruję swoje 2 pary binokli w tamtą stronę :D
Dzięki, Robercie za info :)

Mam nadzieję, że mi nie natrzecie uszu za to, że dośc precyzyjnie podałem oceny dla chi Cyg :wink: - ale zrobiłem to celowo, by zachęcić tych, co jeszcze jej nie oglądali - dojście do gwiazdy w tej chwili jest bardzo łatwe.
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Robert_Bodzoń » Pn lip 10, 2006 9:24 am

Dwa dni temu myślałem, że chi Cygni zaczyna już wyhamowywać wzrost jasności. Ale gdzie tam. Pod koniec dzisiejszej nocy oceniłem ją podobnie jak Emilian. Początkowo dałem 5,1 mag. (patrząc przez lornetkę), a potem poprawiłem na 5,05 mag. :) patrząc gołym okiem :D

Oj, zanosi się na rekord ostatnich lat :D
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Henryk » Wt lip 11, 2006 7:52 am

Gdyby ktoś jeszcze nie widział Chi Cyg (istnieje ktoś taki? ;) ), to pokazuję zrobione na szybko w nocy zdjęcie. Rzeczywiście jaśniutka. Poczekam tylko kilka dni, jak Łysy nie będzie przeszkadzał i spróbuję złapać ją gołym okiem :).

Obrazek
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Emilian » Cz lip 13, 2006 3:33 pm

Przedwczoraj dałem jej gdzieś 4.9 mag - oceniałem ją gołym okiem (met. jednostronna Argelandera)- była wyraźnie jaśniejsza od tej z prawego krzyża - 5.1 mag; różnicę w magnitudo oceniłem na ~0.15 mag) mimo tego, że Wielki Baniasty na milimetr przed pełnią gapił się na mnie jak zwykle zdziwiony i paskudnie oślepiał.
Wczorajszą i dzisiejszą noc nie obserwowałem - tygodniowy nocny maraton (z przerwą z soboty na niedzielę) z obserwacjami aż do świtu musiałem odespać; pod wieczór "padłem jak mucha" :(

Przedwczoraj chi Cyg ~4.9 mag - ciekawe, kto da więcej ! :D

A zachęcony anonsem Roberta dopadłem wtedy i tę R w Kaśce ("premiera") - w lornetce 10x50 - bez trudu - ciekawe, ile jeszcze urośnie ? :)
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Robert_Bodzoń » Cz lip 13, 2006 5:33 pm

R w "Kaśce" :wink: na pewno jeszcze trochę urośnie, gdyż utrzymuje szybkie tempo wzrostu jasności :)

Ale ja bardzo jestem ciekawy do ilu "wystrzeli" Chi Cygni. Ja ostatniej nocy dałem jej już 4,6 mag.!!! Jak tylko Księżyc odpuści to będzie pięknie widoczna gołym okiem. Teraz widzę ją na pograniczu widoczności, ale to przez tego jasnego łobuza :wink:
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Robert_Bodzoń » Cz lip 13, 2006 5:43 pm

Z jaśniejszych miryd obserwuję teraz (w ostatnich dniach, jasność zaokrąglona do 0,5 mag.):

Chi Cyg - 4,5
R Cas - 7,0
R Cyg - 7,0
R Boo - 7,5
U Her - 7,5
RS Her - 8,0
R Vul - 8,5
RT Cyg - 8,5
RY Oph - 8,5
S Her - 8,5
S UMa - 8,5
U Ser - 8,5
Y Dra - 8,5

Czy ktoś obserwuje jakieś inne mirydy jaśniejsze od 8,5 mag.?
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez SSW » Cz lip 13, 2006 6:55 pm

Robert_Bodzoń napisał(a):Czy ktoś obserwuje jakieś inne mirydy jaśniejsze od 8,5 mag.?


Jaśniejsze w tej chwili? :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Robert_Bodzoń » Cz lip 13, 2006 7:59 pm

Tak, jaśniejsze w tej chwili od 8,5 mag. Na pewno coś przegapiłem. Tym bardziej, że nie obserwuję północnej i południowo-wschodniej części nieba.

Miałem sprawdzić na stronach AAVSO, ale nie działa coś ostatnio (przynajmniej u mnie) generator krzywych jasności dla poszczególnych gwiazd :?
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez SSW » Cz lip 13, 2006 8:13 pm

X Oph i R Aql.
T Cep już można traktować jako ok. 8.5 mag. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Robert_Bodzoń » Cz lip 13, 2006 8:51 pm

W takim razie jestem spokojniejszy :wink:

X Oph zgubiłem w spisie, a R Aql i T Cep też obserwuję, ale jeszcze nie załapały się na 8,5 mag. Jeżeli dopisze pogoda, to dzisiaj sprawdzę ich jasność, czy już "doszły" :)

W takim razie idę na balkon. Trzeba się przygotować :D
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez DARK » So lip 15, 2006 11:32 am

Prawdopodobnie o-Cet się jeszcze załapie ale to wyzwanie dla zmienników bo trzeba doczekać świtu. Mi się nie udało...
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Postprzez Emilian » Wt lip 18, 2006 9:15 am

Pewnie chi Cyg wybuchnie :wink: , bo dzisiaj dałem jej ~4.15 mag!!! Świeciła sobie bardzo jasno - bez trudu widoczna gołym okiem ! Była praktycznie tak samo jasna jak beta Lyr, która zresztą pomału wychodziła już z fazy minimalnej zaćmienia.
Gw. porównania: kappa Lyr i omi Her - 4.32 i 3.84 mag.

I zanosi się na to, że to wcale nie koniec !

Panowie, głowy do góry - kto da więcej ? :D
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

cron