Mirydy - krzywe jasności

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Adam Derdzikowski » Wt sie 19, 2014 5:19 pm

No to możesz zapolować na W CAS, bo jest chyba dość jasna aktualnie.
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Śr sie 20, 2014 9:40 am

Adam Derdzikowski napisał(a):No to możesz zapolować na W CAS, bo jest chyba dość jasna aktualnie.


W Cas jest bardzo atrakcyjną gwiazdą, łatwa lokalizacja i praktycznie wg biuletynu AAVSO przez 9 miesięcy jest jaśniejsza od 11 mag. Minusem jest jednak średnia jasność w maksimum, która wynosi 8.8 mag. Myślę, że w przyszłości też ją dorzucę do swego programu obserwacyjnego, ale najpierw swój sprzęt muszę zmodernizować (w planach w przyszłym roku)

Na chwilę obecną wybrałem sobie i wydrukowałem mapki dla T Cas, która powinna być jaśniejsza od 11 mag co najmniej do lutego. Dodatkowo też bardzo łatwa lokalizacja, a w średnim maksimum osiąga 7.9 mag.
Wczoraj spojrzałem na wykres AAVSO i myślałem, że gwiazda jest w maksimum, bo praktycznie od czerwca gwiazda ma jasność w rejonie 8.5 mag, a dziś rano patrze w biuletyn i okazuje się, że maksimum spodziewane jest dopiero w listopadzie!

Jak starczy siły i chęci to może jeszcze V Cas, leżąca w połowie drogi pomiędzy Beta Cas a Delta Cep. Też jasna i też przed maksimum, które powinno wystąpić pod koniec października.
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Henryk » Śr sie 27, 2014 1:47 pm

W nocy wreszcie spojrzałem na moją ulubioną Niedźwiadkę, czyli T UMa - ładnie świeci. Przy okazji S UMa, ale już zdecydowanie na krzywej w dół :).
Może dzisiaj uda się coś więcej, o ile nie padnę wieczorem...;)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez AWA » Śr sie 27, 2014 9:43 pm

Polecam R Tri, idzie ostro w górę :)
Pozdrawiam. Artur Wargin
AWA
 
Posty: 91
Dołączył(a): N mar 26, 2006 10:39 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Henryk » Cz sie 28, 2014 10:24 pm

Złapałem R Tri, ale nie pamiętałem mapki, więc nie oceniłem, z grubsza coś koło 8 mag świeci ;).
Za to przypomniałem sobie R Ser, też jaśniutka.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » N sie 31, 2014 1:37 pm

Faktycznie R Tri już bardzo ładnie i szybko jaśnieje. Jej jasność dochodzi już do poziomu poprzedniego maksimum i gwiazdę bez problemu widać w lornetce 10x50. Maksimum jasności spodziewane jest za około miesiąc :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pn wrz 01, 2014 12:13 pm

Tak przeglądałem moje ostatnie oceny dla R Tri i wynika z nich, że gwiazda pojaśniała w ciągu ostatnich 2 tygodni o 1 mag :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Henryk » Pt wrz 05, 2014 11:09 pm

Dzisiaj nie tylko na nią spojrzałem, ale i oceniłem. Pięknie jaśnieje, jeszcze trochę, a może uda się bez lornetki wypatrzeć :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pn wrz 08, 2014 9:53 am

Wydaje się, że R Tri jest już jaśniejsza niż podczas poprzedniego maksimum ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Wt wrz 16, 2014 10:00 pm

R Tri zbliża się już pomału do 6 mag i jest obecnie najjaśniejszą mirą widoczną na naszym niebie ;) W miarę jasno trzyma się jeszcze S CrB.
Z kolei X Oph i R Ser już zdecydowanie osłabły
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Henryk » Śr wrz 17, 2014 10:39 pm

R Tri dobiła do 6 mag. Marzy mi się, żeby jeszcze pojaśniała do 5, żeby tak swobodnie gołym okiem zobaczyć... :)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Henryk » Wt wrz 23, 2014 9:22 pm

Niestety R Tri stanęła na 6 i ani grama ;) w górę. To już chyba koniec wzrostu jasności...
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » N wrz 28, 2014 12:12 pm

Chyba już R Tri wykazuje tendencje spadkowe, wg mnie słabsza od pobliskiej gwiazdy 6.3 mag.

Ale za to już dwie kolejne jaśniejsze miry idą w kierunku maksimum: R Aql, która już jest w rejonach 8 mag i R Cyg, która dopiero co odbija od 11 mag.

Za to na porannym niebie, około 4:30 we Lwie przepięknie świeci R Leo, która już jaśniejsza od 7 mag jest ;) warto wstać by móc podziwiać to maksimum. Jeszcze we wtorek nie mogłem Lwa o tej porze dostrzec, a dziś patrzę i przepięknie widać jego głowę i Regulusa ;) Maksimum R Leo przewiduje się w drugiej dekadzie października

Powiem wam, że naprawdę warto było całą noc czekać by ujrzeć na wschodzie tą przepiękną mirę ;) swoją drogą jak ktoś mnie widział z ulicy stojącego na drabinie opartej o dach, by móc wyłapać R Leo, to musiał być bardzo zdziwiony ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pt paź 10, 2014 2:30 pm

Warto wstać nad ranem i ocenić R Leo, która już po godzinie 4 jest dość wysoko. Bardzo pojaśniała w ciągu ostatniego tygodnia, wg mnie przekroczyła 6 mag! ;)

Nie dawno uświadomiłem sobie, że z kolei R Lep też za nie długo będzie w maksimum, spojrzałem na obserwacje aavso i dziś nad ranem też skusiłem się by ocenić tą gwiazdę. Jest zdecydowanie jaśniejsza od 8 mag i bez problemu w lornetce 10x50 widoczna ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Henryk » Pt paź 10, 2014 5:38 pm

A ładnie widać kolorek R Zająca? :)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron