Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pn sie 24, 2009 1:04 am

R Aql jaśnieje aż miło się patrzy, wg mnie jest już w okolicach 6 mag, może ciut wyżej, tak że naprawdę warto na nią rzucić okiem ;)

Dodatkowo w okolicach 6 mag są dwie inne miry, R And i R Tri ;)


Z kolei X Oph w dołku, słabiutka jest :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez BogdanK » Śr sie 26, 2009 8:01 pm

Chciałbym zwrócić uwagę kolegów na jedną dość ciekawą mirę, która maksimum będzie miała we wrześniu 2009. Chodzi mi mianowicie o R Cnc, jej jasność zmienia się w przedziale 6.1-11.8mag w okresie 361.6 dni. Jej widoczność zaczyna się przy końcu września a kończy pod koniec maja. W tym roku jej maksimum wg obliczeń wypadnie około 26 września, będzie więc można zaobserwować ją nad ranem, przy okazji obserwacji R Leo.

Dlaczego warto wstać i ją poobserwować podczas maksimum:
Jej okres jak już pisałem to 361.6 dnia, a więc ciut krótszy od roku. Za rok jej maksimu wypadnie około 22 września, za 2 lata około19 września. Tak więc z roku na rok mamy coraz gorsze warunki do zaobserwowania maksimum, co więcej już za parę lat nie będzie fizycznej możliwości do obserwacji maksimum, z powodu bliskości Słońca.
Policzyłem jak długo taka sytuacja potrwa:

za 10 lat maksimum wypadnie około 21.08.2019
za 20 lat maksimum wypadnie około 15.07.2029
za 30 lat maksimum wypadnie około 9.06.2039 a więc już maksimum będzie powoli widoczne na wieczornym niebie
dopiero po 40 latach maksimum wypadnie 3.05.2049, będą już dobre warunki do obserwacji tego maksimum


Tak więc podkreślę raz jeszcze, że tegoroczne maksimum jest jednym z ostatnich maksim jakie można obserwować w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat !!! A więc warto poświęcić się i wstać nad ranem by móc to zaobserwować ;) zachęcam do obserwacji :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez marbej » Cz sie 27, 2009 10:12 am

CXB napisał(a):Chciałbym zwrócić uwagę kolegów na jedną dość ciekawą mirę


Dzieki Bogdan za cenna uwage :) Bede sie staral wstac rano by ja pomierzyc :) Skoro to jedno z ostatnich to mysle ze warto. Nie wiadomo jaka bedzie pogoda w nastepnych latach wiec trzeba korzystac skoro jeszcze mozna :)

PS: czy ktos wie jaka aktualnie ma jasnosc ta R Cnc?
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez BogdanK » Cz sie 27, 2009 10:55 am

Aktualnie R Cnc jest zbyt blisko Słońca. Dopiero pod koniec września można spróbować na nią zapolować ;) w średnim maksimum ma 6,8 mag więc powinna być gdzieś koło tej jasności :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez Henryk » Cz sie 27, 2009 10:21 pm

Eee, no to spokojnie, poczekam te 40 lat, może wróci mi ochota do obserwacji ;).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez BogdanK » Cz wrz 03, 2009 11:35 pm

Henryk napisał(a):Eee, no to spokojnie, poczekam te 40 lat, może wróci mi ochota do obserwacji ;).


Oj za te 40 lat to wszyscy będziemy starymi dziadkami na emeryturze :wink: Henryku ciut popościsz i ochota na zmienne ci wróci ;)

Dobra, żarty żartami a już za pod koniec miesiąca R Cnc będzie można upolować ;) na razie bardzo ładnie prezentuje się R Aql, R And i R Tri. W górę też idą R Ser, R CVn, S CrB i T UMa ;) Jak księżyc będzie po pełni poprawi nam się pogoda i będziem obserwować ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez BogdanK » N lis 29, 2009 3:24 pm

Podaje zestawienie jasności (w zaokrągleniu do 0,5 mag) mir, które udało mi się ocenić w ostatnim czasie:

R Aqr 9.0 /

S Peg 8.0 /

V Cas 9.5 \

S CrB 8.5 \

X Oph 7.0 /\

chi Cyg 6.5 /

R Dra 8.5 \

Mira 3.5 /\ świetnie się ją obserwuje tak jasną

R Lep 8.5 /

T Cep 8.0 /

T Cas 8.5 /

U Cas 8.5 /\

R Gem 7.5 /\

T UMa 9.0 \

R And 10.0 \
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez BogdanK » Śr gru 02, 2009 9:22 pm

R Aqr fajnie pojaśniała, jak dla mnie jest w okolicach 7 mag.
Chi Cyg też bardzo jasna, powyżej 6,5 mag :wink:
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pn maja 19, 2014 4:38 pm

Nie ma jak to po 5 latach odświeżyć temat. Wątek bardzo stary i zakurzony, ale mam ciekawą informacje o pewnej mirze.

Wczoraj po raz pierwszy od 2010 roku spojrzałem na mirydę R Aur i aż zwątpiłem w obserwacje. Rejon nieba się zgadzał wszystkie gwiazdy we właściwych miejscach, R Aur również, tyle, że bardzo jasna, dużo jaśniejsza od średniego maksimum. Jej jasność wg mnie jaśniejsza od 7 mag !!!
Co ciekawe od początku miesiąca nikt jej nie obserwował, albo nikt po prostu nie przesłał obserwacji do aavso. Ostatnia ocena z początku miesiąca była na poziome 8 mag.
Tak więc jeśli ktoś miałby ochotę zobaczyć wyjątkowo jasną R Aur to zachęcam do spojrzenia na wieczorne, a właściwie to już nocne niebo. Około północy jest jeszcze dość ciemno, a gwiazda jest jeszcze w miarę wysoko nad horyzontem.

Oprócz jasności urzekł mnie jej wyraźny pomarańczowy kolor. :) ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez Henryk » Wt maja 20, 2014 10:41 pm

Bogdan, spójrz teraz na R Aur. Rewelacja! Dzięki za cynk :). Pomiar w bazie PTOGZ oczywiście.
Wyraźnie widać, jak wystrzeliła w maksimum.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Śr maja 21, 2014 12:21 pm

Henryk napisał(a):Bogdan, spójrz teraz na R Aur. Rewelacja! Dzięki za cynk :). Pomiar w bazie PTOGZ oczywiście.
Wyraźnie widać, jak wystrzeliła w maksimum.

Bardzo chętnie bym spojrzał, ale dopiero w sobotę będę mógł :( Już sprawdziłem pogodę i niestety tradycyjnie deszcz zapowiadają :(
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pt maja 30, 2014 10:43 am

Faktycznie R Aur jeszcze bardziej jasna, aż w oczy razi ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pt cze 13, 2014 4:50 pm

Ciągnąc temat R Aur, przedstawiam wykres z jej obserwacji:
Obrazek
Warunki do jej obserwacji nie są zbyt korzystne ze względu na bliskie położenie Słońca, kulminacja dolna gwiazdy wypada przed godziną 1 w nocy
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez BogdanK » Pn lip 21, 2014 11:20 am

Kolejna mira bardzo jaśnieje w maksimum, tym razem X Oph jest bardzo jasna, na poziome 7 mag :) Bardzo dobrze prezentuje się w lornetce :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Mirydy - krzywe jasności

Postprzez astrodamian27 » Pn lip 21, 2014 3:11 pm

CXB napisał(a):Kolejna mira bardzo jaśnieje w maksimum, tym razem X Oph jest bardzo jasna, na poziome 7 mag :) Bardzo dobrze prezentuje się w lornetce :)


i w lunetce :wink:
astrodamian27
 
Posty: 156
Dołączył(a): Śr lip 18, 2012 4:19 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron