T Centauri

T Centauri

Postprzez Henryk » So mar 26, 2005 9:33 am

Akcja Rufa się kończy, tymczasem w okres widoczności w Polsce weszła miryda o najkrótszym znanym nam okresie - T Cen. Niestety u nas na północy wspina się ona zaledwie 2 stopnie z hakiem nad horyzont, na południu może być nawet 5 stopni. Za kilka dni, gdy Łysy nie będzie przeszkadzał w pierwszej połowie nocy, najlepiej ją obserwować w okolicach godziny pierwszej w nocy, zaś za miesiąc około 22ej.
Centaura należy szukać pod Hydrą, a tej pod Panną, w której teraz świeci jasno Jowisz.
Poniżej przedstawiam orientacyjną mapkę okolic z dojściem od jednej z najjaśniejszych miryd - R Hya. Po drodze można zahaczyć o jasną galaktykę oraz o kilka innych miryd. Mapki z gwiazdami porównania dla R Hya i T Cen są na AAVSO, tu zaznaczyłem tylko kilka dla T Cen, chociaż jest szansa, że obecnie one wystarczą.
Próbowałem złapać T Cen przed rokiem i dwoma laty, niestety bez powodzenia, ale jak wiadomo - do trzech razy sztuka. Czyli tym razem się uda. Ciekawe komu jeszcze? :roll:
Obrazek
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Damian » So mar 26, 2005 1:27 pm

U mnie ta gwiazdeczka góruje na wyskokości prawie 6 stopni :) Jeśli będzie pogoda, to może się udać. Gorzej jeśli pogoda będzie przy pełni Księżyca na przykład, ostatnimi czasy przy nowiu pogody jak na lekarstwo :wink: Jakby nie było gwiazdka jest jasna, więc może zrobię jakąś ocenę :)
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Henryk » Cz mar 31, 2005 9:23 pm

Przed chwilą sprawdzałem możliwość zobaczenia T Cen. Widziałem w Rufie gwiazdę jasności 4.8 o deklinacji -33 stopnie, jednak już pół stopnia niżej gwiazdy o jasności 6.4 mag nie mogłem dojrzeć. W związku z tym mój wyjazd o północy na polowanie na Centaura nie ma sensu :? .
Może spróbuję za miesiąc namierzyć, jeśli wyskoczę w góry.
Życzę powodzenia mieszkającym na południu :) .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Wt kwi 05, 2005 8:08 am

Jeśli ktoś czytał moją relację: noc w polu
to wie, że jednak udało mi się namierzyć. Co prawda widziałem ją tylko zerkaniem, więc będzie co poprawiać w górach, ale czuję się jak zdobywca :lol: .
Czekam na relację kolegów z udanego polowania na T Cen.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Damian » Wt kwi 05, 2005 2:43 pm

Przedwczoraj około północy chciałem ocenić swoje szanse obserwacji T Cen z okolic mojego domu. Odniosłem wrażenie, że są niewielkie, zasięg na wysokości T Cen wynosił niecałe 5 mag (lornetką), lecz nie jest to jednak miarodajne. Po około 10 minutach okazało się, że niebo robi się jak z waty... Wyjaśnienie było proste- w obserwacjach przeszkadzała gęstniejąca mgła :wink: Zrozumiałem, że nie będzie łatwo zaliczyć T Cen i jeśli już to raczej tylko teleskopem, ale cieszy mnie choćby fakt zobaczenia kilku gwiazdek w tak egzotycznym gwiazdozbiorze jak Centaur :wink:
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Oskar » N kwi 10, 2005 11:45 am

Chciałem poszukać T Cen w Roztokach, ale nawet tam horyzont nie pozwolił na jej złapanie. Grrr.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Tomkrzyt » Wt kwi 12, 2005 8:16 pm

Odradzam obserwowanie zmiennych tak nisko nad horyzontem. Z moich prób wynika, że nie ma to większego sensu. Kiedyś spróbowałem obserwacji RY Sgr (-33 stopnie deklinacji). Niestety zmienna wyszła o 1 mag. słabsza od obserwacji z AAVSO zrobionych w tym samym czasie.
Newton 236mm, lornetka 13x60mm, AAVSO Code: KTZ
Tomkrzyt
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt kwi 12, 2005 7:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Henryk » Wt kwi 12, 2005 8:39 pm

Mój błąd. Nie wspomniałem w tym wątku, że zaliczenie T Cen traktuję jako zabawę i satysfakcję z dojścia jak najdalej na niebo południowe. Nie zamierzam sie bawić w regularne jej ocenianie i wyciąganie z tych ocen jakichkolwiek wniosków poza tym, że ją widzę albo nie :wink: .
Myślę, że każdy z kolegów próbujący ją złapać też ma podobne zamierzenia.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez antyqjon » N kwi 22, 2007 10:38 pm

T Cen złapana w tym roku! :) Oceniłem ją na ok. 7.1 mag., choć dokładność jest na pewno kiepska. Mimo tego warto było ją wydłubać nisko nad horyzontem, widząc jednocześnie gołym okiem thetę Centaura położoną jeszcze niżej :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez antyqjon » Wt maja 12, 2009 10:29 pm

Melduję posłusznie, że wydłubałem ją ponownie. Dzięki wczorajszej burzy dziś niebo nawet w mieście było przyzwoite prawie po horyzont. T Cen prześlizgnęła się nad dachem sąsiada, niestety to nie Przehyba, ale pobawić się można ;)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron