SS Cyg

SS Cyg

Postprzez Henryk » Pn mar 28, 2005 9:15 pm

Myślę, że dla tak popularnej gwiazdki można też założyć oddzielny wątek.
Dzisiaj będąc w terenie, na koniec obserwacji skierowałem dwururkę w stronę Łabędzia i co widzę - kolejny wybuch SS Cyg!

P.S. Spojrzałem na AAVSO, skąd wynika, że wybuch rozpoczął się 24go, czyli już słabnie.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Oskar » Pn mar 28, 2005 10:10 pm

Dla mnie SS Cygni jest teraz nieosiągalna niestety.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez SSW » Wt mar 29, 2005 7:02 am

Dzięki obserwacji Henryka mamy zarejestrowane wszystkie wybuchy w okresie rocznym:

Obrazek
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » So maja 14, 2005 12:34 am

SSW napisał(a):Dzięki obserwacji Henryka mamy zarejestrowane wszystkie wybuchy w okresie rocznym:


Czy nikt poza mną nie zaliczył poprzedniego wybuchu? :roll:

Piszę "poprzedniego", bo o ile nie mam zwidów, to rozpoczyna się następny. Czekałem już od tygodnia i wreszcie zdecydowanie pojaśniała. Niestety jak na złość, gdy się już doczekałem, ma się popsuć u mnie pogoda . Może więc kto inny będzie kontynuował obserwacje kolejnego wybuchu :D .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » So maja 14, 2005 8:20 am

Henryk napisał(a):Czy nikt poza mną nie zaliczył poprzedniego wybuchu? :roll:


Tak źle nie było. Dzięki mojemu lenistwu długo nie aktualizowałem wykresu ale nadrobiłem to zaniedbanie, co widać wyżej. Gratuluję przyłapania SS Cygni na "goracym uczynku". :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » N maja 15, 2005 9:41 pm

Dzisiaj już trzeci dzień z rzędu oglądam wybuch.
Tym razem już ją widać nawet przez lornetkę 10x50 :D .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » So maja 28, 2005 9:34 am

No to tym razem SS Cyg dała czadu :lol:
Dwutygodniowy wybuch.
Od 11.2 mag dwa tygodnie temu, poprzez 8.3, do 9.8 wczoraj. Dodatkowo pogoda pozwoliła na prawie codzienne oceny.
Stanisławie, czekam na wykresik wkrótce :wink: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » So maja 28, 2005 9:56 am

A oto aktualny wykresik:

Obrazek

:)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez SSW » N lip 03, 2005 9:58 am

W pierwszym półroczu 2005 SS Cygni wybuchała trzy razy:

Obrazek

Jaki kolejny wybuch sugeruje sekwencja LSL (L - długi, S - krótki) ?. Nie ma w tym względzie żadnej reguły a jak widać z wykresu następny wybuch tuż tuż. Może komuś z nas uda się ponownie zaobserwować jego początek? :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Pn lip 04, 2005 11:18 pm

Kurcze, Stasiu prorok jakiś? :lol:
Właśnie zauważyłem, że jest kolejny wybuch, ale chwilę wcześniej zauważyłem sms-a od Darka z informacją o tym zjawisku :D .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Aquarius » Pn lip 04, 2005 11:29 pm

Potwierdzam, SS Cyg idzie w górę :D :lol: :lol: .
Wracam do teleskopu :D , detale póżniej :lol: :lol: :lol: .
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez SSW » Pn lip 04, 2005 11:44 pm

Henryk napisał(a):Kurcze, Stasiu prorok jakiś? :lol:
Właśnie zauważyłem, że jest kolejny wybuch, ale chwilę wcześniej zauważyłem sms-a od Darka z informacją o tym zjawisku :D .


Poprzedniej nocy przez lornekkę wyczułem, że coś będzie? :D
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez SSW » Wt lip 05, 2005 9:21 am

A tak to wygląda na tegorocznej krzywej jasności AAVSO z wizualnych ocen :)

Tak zaś wyglądają nasze obserwacje. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » So lip 09, 2005 9:52 am

Nasza bohaterka już przygasa. Czyli tym razem krótki wybuch, zgodnie z założeniem :D . Dla obserwatorów lornetkowców dzisiaj chyba będzie ostatnia okazja do jej oceny (w tym wybuchu oczywiście) :wink: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Aquarius » Pn lip 11, 2005 12:00 am

Aquarius napisał(a):Potwierdzam, SS Cyg idzie w górę ... detale póżniej.


Zatem, jak obiecałem:
Dwa dni wcześniej 02 lipca wróciłem do SS Cyg (kiedyś, dawno temu przy okazji jakiejś komety, obserwowałem ją w pełnym blasku i bardzo mi się spodobała). Teraz miała 12.2 mag. Trzeba było się postarać, żeby ją zobaczyć :wink: . Pomyślałem wtedy, że chyba osiągęła dno (oczywiście wykresu :) ), taka była ,,cienka''. Zaś 04 lipca widoczna już na pierwszy rzut oka :D . Nic innego, tylko zaczął się kolejny wybuch! Jaśnieje w oczach! :lol: Postanowiłem, że jak długo się da, będę robił jej pomiar co godzinę. Jak się potem okazało, jej jasność w ciągu godziny wzrosła o 0.3 mag. (z 10.7 mag. na 10.4 mag.) i stale rosła! Niestety, niedługo potem wyszła z pola widzenia mojego balkonu :( . Co dalej? Szybko do komputera, patrzę co ciekawego jest w Cassiopei i Andromedzie, drukuję mapki i znowu do teleskopu. Co na pierwszy ogień? Niech będzie T Cas. (dawno miryd nie obserwowałem :) ). Szukam, jest czerwona. Sprawdzam na mapie, zgadza się: to T Cas. No to co roboty :lol: . (Nijak nie chciało być inaczej, tylko 11.2 mag., słaba.). Następna? Niestety następnie niebo na wschodzie zaczęło się dość szybko rozjaśniać (czemu tak wspaniałe noce obserwacyjne trwają tak krótko??? :( ) i musiałem ,,zwijać manatki''.
Niemniej, tego ranka kładąc się spać, miałem uczucie, jakbym został odkrywcą :D :D . Potem przerwa na pracę :lol: .
A dzisiejsza noc?
Teleskop wychłodzony, mapki przygotowane, wspaniała muzyka barokowa w tle, ale jak niebo śćiemniło się na dobre, to pojawił się na nim zwał paskudnego altocumulusa i... kapusta :( . SS Cyg już ,,uciekła''. Czekam tylko na jedną zmienną w Andromedzie. To musi być wspaniały widok :D :lol: (zawłaszcza pod czarnym niebem). Na razie czekam co będzie pierwsze, świt czy czyste niebo?
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Następna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron