SS Cyg

Postprzez BogdanK » Pn kwi 13, 2009 3:14 pm

W wybuchu na Wielkanoc mamy oprócz U Gem także SS Cyg. Niestety do obserwacji nad ranem. Dzisiaj nad ranem oceniłem jej jasność na około 9 mag, nie powiem dokładnie ile :wink: W obserwacji ciut przeszkadzał Moon, ale większe utrudnienia sprawiał świt. Czyli już o tej porze roku ciężko wykonać obserwacje po godzine 4 nad ranem :wink:
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez AWA » N maja 10, 2009 10:38 pm

Rozpoczął się właśnie kolejny wybuch SS Cygni.
Pozdrawiam. Artur Wargin
AWA
 
Posty: 91
Dołączył(a): N mar 26, 2006 10:39 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez BogdanK » Pt maja 15, 2009 5:17 pm

No i już po wybuchu, wczoraj ledwo ją złapałem, wg mnie wczoraj w nocy miała około 10,4 mag. Krótki ten wybuch był :wink:
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez Henryk » N mar 25, 2012 9:08 pm

Pewnie mało kto obecnie zwraca uwagę na naszą bohaterkę wątku, ze względu na bliskość horyzontu w pierwszej połowie nocy, ale mi się przypadkiem udało namierzyć i trafiłem na wybuch. Dałem jej 8.7 mag, chociaż ocena była bardzo trudna. Może jeszcze komuś się uda dzisiaj, bądź jutro?
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Marian(LMT) » Pn mar 26, 2012 5:50 am

Fatalnie, że akurat pogoda zaczęła się psuć. Jeśli tylko się rozchmurzy, to może uda mi się ją złapać w obserwatorium w Kamieńcu.
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Marian(LMT) » Pn mar 26, 2012 9:39 am

A tak przy okazji, właśnie mi się przypomniało. Skoro już ktoś będzie bujał w okolicy SS Cyg, warto zerknąć na CH Cyg (aktualnie waha się około 7,2 mag). Jest zainteresowanie monitorowaniem tej gwiazdy, ponieważ podjęte zostały jej obserwacje za pomocą teleskopów orbitalnych - HST i Chandra. Wprawdzie czas obserwacji rentgenowskich (Chandra) już się zakończył, ale zespół badaczy nadal liczy na wyniki ocen blasku wykonywanych przynajmniej do końca marca. Więcej: http://www.aavso.org/aavso-special-notice-267
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Re: SS Cyg

Postprzez Henryk » N wrz 29, 2013 7:16 pm

Polecam rzucić okiem - tytułowa gwiazdka pięknie świeci :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: SS Cyg

Postprzez astrodamian27 » So lip 19, 2014 4:34 pm

SS Cyg pojaśniała,mamy wybuch i zachęcam do obserwacji :D
astrodamian27
 
Posty: 156
Dołączył(a): Śr lip 18, 2012 4:19 pm

Re: SS Cyg

Postprzez BogdanK » Pn lip 21, 2014 11:17 am

astrodamian27 napisał(a):SS Cyg pojaśniała,mamy wybuch i zachęcam do obserwacji :D


I już słabnie, ma już 8.5 mag :) jak zmienię sobie sprzęt obserwacyjny to też się za nią zabiorę, by móc ją od 12 mag podglądać ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: SS Cyg

Postprzez Henryk » Pt sie 01, 2014 8:11 am

Coś tym razem nasza Nowa powolutku słabnie. Wczoraj, czyli ponad 10 dni od ostatniego wybuchu, ciągle miała około 10 mag. Dzięki czemu można było spokojnie oglądać ją przez dwururkę z leżaczka w ogródku :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: SS Cyg

Postprzez Adam Derdzikowski » N sie 17, 2014 5:51 pm

A nasza ulubienica już jest po wybuchu. Wróciłem do tej gwiazdy po długiej przerwie i pewnie każdego wieczora będę ją oceniał, jeśli tylko będzie odpowiednia pogoda. Szkoda tylko, że prognozy nie są najlepsze. Zanim dojdzie do kolejnego pojaśnienia, pewnie upłynie trochę czasu. Ostatnie pojaśnienie było długie, więc teraz pora na krótsze :)
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Re: SS Cyg

Postprzez Henryk » Pt wrz 05, 2014 11:07 pm

Właśnie się zaczęło! Przed chwilą po ocenie moich ulubionych cefeid w Jaszczurce, pojechałem nieco w bok i zobaczyłem SS Cyg. Wygląda na to, że właśnie wybuchła :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: SS Cyg

Postprzez Henryk » So wrz 06, 2014 11:03 pm

I już w pełni blasku. Ładnie widać mimo oślepiającego Księżyca.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: SS Cyg

Postprzez Adam Derdzikowski » So wrz 06, 2014 11:08 pm

Tylko pozazdrościć. Mi tylko raz udało się przyłapać SS Cyg we wczesnej fazie szybkiego wzrostu jasności. Zrobiłem wówczas dwie oceny w niedługim czasie i wzrost jasności był zauważalny. Szkoda, że księżyc taki jasny, ale może jutro uda się ją ocenić.
W zasadzie, przy coraz dłuższych nocach, można zaliczyć ciekawą sesję, próbując przyłapać zmienną w trakcie wybuchu i robiąc możliwie największą liczbę ocen z przerwami co godzina. Efekt mógłby być bardzo ciekawy...
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Re: SS Cyg

Postprzez Henryk » N wrz 07, 2014 9:41 pm

Dzisiaj nadal jasna. Wbrew prognozom jeszcze się u mnie nie zachmurzyło, więc spojrzałem. Niestety bardzo jasne tło, więc nie bawiłem się w ocenianie jasności. Za to miałem ubaw przy szukaniu gwiazdki. Ułożyłem się na leżaku z dwururką w łapach. Trójkąt letni tonący w blasku Księżyca. Jak zwykle skierowałem szkła na Deneb, zjechałem szybko w stronę SS Cyg, której jednak nie mogłem znaleźć. Jeszcze raz i znajduję... okolice RT i R Cyg :D . Po tym fakcie skierowałem dwururkę już naprawdę na Deneb, a nie na Wegę i wtedy oczywiście wszystko było jak trzeba ;) .
Wniosek - nie wolno kręcić leżakiem pomiędzy obserwacjami ;).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron