ZAćmieniowe EW

ZAćmieniowe EW

Postprzez SSW » Śr kwi 06, 2005 11:06 am

W dniu wczorajszym, 5.04.2005, wykonałem serię obserwacji W UMa, gwiazdy zmiennej będącej prototypem gwiazd zmiennych zaćmieniowych EW. Wyniki obserwacji przedstawia wykres:

Obrazek

Obserwacje te pozwoliły wyznaczyć moment minimum głównego: HJD = 2453466.3763 +- 0.0015 (5-04-2005 21:02 UT +- 2 min)

W uzupełnieniu podaję link do krzywej jasności z naszych obserwacji W UMa
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez SSW » N maja 08, 2005 8:33 am

W dniu 6.05.2005 Henryk wykonał serię obserwacji W UMa. Wyniki jego obserwacji przedstawia wykres:

Obrazek

Obserwacje te pozwoliły wyznaczyć moment minimum głównego: HJD = 2453497.4062 +- 0.0007 (6-05-2005 21:45 UT +- 1 min)

W uzupełnieniu podaję link do krzywej jasności z naszych obserwacji W UMa
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez BogdanK » Pn maja 04, 2009 10:34 am

Pomyślałem, że warto by było i tutaj odświeżyć wątek o tych bardzo ciekawych gwiazdach, mam nadzieje że nikt nie ma nic przeciw :wink:

Zaczniemy może od podstawowej definicji, którą mimo, że znamy, uważam że warto sobie przypomnieć




Gwiazdy zmienne typu W Ursae Majoris - EW

Krzywa zmian jasności tego typu gwiazd jest podobna do gwiazd typu beta Lyrae, jednak w tym przypadku minimum główne i wtórne maja niemal taką samą głębokość.

Okresy obiegu tych gwiazd są krótkie - od 0,3 do 1 doby. Tak krótkie okresy świadczą o tym, że są to układy jeszcze ciaśniejsze niż układy typu beta Lyrae. Niemal jednakowe minima z kolei mówią o tym, że oba składniki mają podobne parametry fizyczne. Amplitudy zmian jasności są mniejsze niż 0,8 magnitudo. Większość układów typu W UMa składają się z gwiazd typu widmowego F-G.
Gwiazady te już praktycznie stykają się swoimi powierzchniami i mają wydłużony, elipsoidalny kształt.



Poniżej prezentuje przygotowane przezemnie małe zestawienie gwiazd typu EW, są to głównie gwiazdy które już obserwowaliśmy, ale jest też pare nie tkniętych przez nikogo.
Wg kolejności : nazwa, amplituda, okres w dniach, min1-głębokość głównego minimum, min 2- głębokość minimum wtórnego ( wyrażone w mag)


Obrazek


Tam gdzie niema danych to po prostu nie mogłem nic znaleźć w cdc i na stronie Suhory. Ale jak tylko coś znajdę to postaram się uzupełnić.
Jeśli ktoś zna jakieś ciekawe, jasnawe EW to zachęcam do podzielenia się wiedzą o niej :wink:

Edit autora
Dopiero dziś zobaczyłem ile błędów zrobiłem!!! już poprawiłem na polski. Jakby co to musimy zwracać uwagę na poprawną polszczyznę, tak jak reklamie ;)
Ostatnio edytowano Wt lip 28, 2009 6:11 pm przez BogdanK, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez BogdanK » Pn maja 04, 2009 10:45 am

I jeszcze na koniec chciałbym zaprezentować dwa wykresiki jakie udało mi się uzyskać w nocy z 2 na 3 maja

Obrazek

GR Vir bardzo łatwa i przyjemna w obserwacji, znajduje się w pobliżu mi Vir; polecam szczególnie że dla tej gwiazdy nie ma na Suhorze diagramu O-C. Gwiazda w sam raz na wiosenną noc :wink:

Pierwsze z zaznaczonych minimów to minimum wtórne.
Zaobserwowany moment minimum za pomocą programu AVE wyznaczyłem na 2454954,414350 +-0,001 tj. 2 V 23:57
Z elementów To 2452500.0727 P 0.3469738 (elementy z Suhory) obliczony moment minimum to 2454954,39187 tj 2 V 23:24
O-C= 0,022 tj 33 min ;)




Obrazek

AK Her bardzo łatwa w lokalizacji i w obserwacji; znajduje się w pobliżu Alfa Her. Najlepsze warunki do jej obserwacji to lato :wink:


Oceny wykonywałem średnio co 20-30 minut :wink:
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez antyqjon » Pn maja 18, 2009 12:01 pm

Wczoraj przyjrzałem się kilku EW-uniom. Niestety popsułem nasze obserwacje AG Vir, musiałem ją pomylić z jakąś inną gwiazdką, stale oceniając na 8.3-8.4. Za to polecam jej sąsiadkę (na niebie i w kolejności desygnacji) AH Vir, nie ma jeszcze jej obserwacji u SSW ani w AAVSO (poza moimi wczorajszymi). Buja się między 8.9-9.5, wczoraj zrobiłem jedną gałąź rosnącą. W Pannie jeszcze rzuciłem okiem na GR Vir, poza tym znalazłem jeszcze AK Her, ale zapomniałem zrobić więcej ocen :oops: Jak zwykle odprowadziłem W UMa do dołka ;) BV Dra też musiałem z czymś pomylić, albo jakieś durne gwiazdki porównania wziąłem, bo wyszły mi bzdury. Na takie ładne wykresiki jak Bogdana na razie mam za mało ocen, jakby się przydarzyła dłuższa nocka obserwacyjna to spróbuję nałapać :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez BogdanK » Pn maja 18, 2009 5:09 pm

Z dłuższą nocką to w najbliższym czasie może być ciut ciężko :wink:
Odnośnie tej BV Dra to jest przy niej mały zgrzyt, zauważyłem go po zrobieniu tabeli. Otóż w jej bardzo bliskim pobliżu znajduje się inna gwiazda zmienna też typu EW - BW Dra; dla zobrazowania sytuacji teraz zaprezentuje dane dla nich:wg kolejności:
a- rektascencja; d- deklinacja; amplituda; okres
BV Dra a=15h11m51.46m d= 61*51'20.4" 7.88-8.48 0,35006d
BW Dra a=15h11m51.14s d=61*51'20.4" 8.61-9.08 0,29216d

Jak widać obie gwiazdy są praktycznie w jednym miejscu! chyba amatorskim sprzętem nie można ich rozdzielić (nie sprawdzałem jakby co). W bazie SSW mamy 94 jej obserwacje i wydaje się na nim że obie amplitudy nakładają się na siebie. Tak więc myślę że z tego powodu BV Dra to trudny obiekt w obserwacji. Najlepiej gdyby Emilian lub Stanisław się na ten temat wypowiedzieli bo oni wykonali najwięcej jej ocen :)

Tak odnośnie EW z Panny to dość jasna jest HT Vir ale jak dla mnie gwiazdy porównania były za daleko. Warto poobserwować Pannę bo powoli się będzie kończył sezon na jej dobre warunki widoczności :wink:
Przyznam się że ostatnio nie miałem nastroju na poszukiwanie AG i AH Vir dlatego obserwowałem RZ Cas :wink:
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez SSW » Wt maja 19, 2009 6:02 pm

Obserwując BV Dra niewielkim sprzętem to naprawdę obserwujemy łączne zmiany jasności BV + BW Dra. Gdy obie gwiazdy są jednocześnie w maksimum to integralna jasność wynosi 7.43 mag a gdy obie są w minimum to integralna jasność wynosi 7.91 mag. Wyliczyłem to na podstawie Tabeli 90 w Poradniku Miłosnika Astronomii P.G. Kulikowskiego.
Amplituda układu wynosi więc 0.48 mag. Nie ma sensu na podstawie takich obserwacji wyznaczanie minumów ani wykreślanie fazowych krzywych jasności. Natomiast ciekawe jest czy na z dużej liczby ocen wizualnych dałoby się analizą Fouriera wydzielić okresy obu gwiazd.
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Emilian » Pt maja 29, 2009 10:33 am

CXB napisał(a):Jak widać obie gwiazdy są praktycznie w jednym miejscu! chyba amatorskim sprzętem nie można ich rozdzielić (nie sprawdzałem jakby co). W bazie SSW mamy 94 jej obserwacje i wydaje się na nim że obie amplitudy nakładają się na siebie. Tak więc myślę że z tego powodu BV Dra to trudny obiekt w obserwacji.


Bogdan ma rację - rzeczywiście głupstwa mogą wychodzić z tego właśnie powodu.
I głupstwa też wychodziły i mi, kiedy podczas pierwszych obserwacji gwiazda (myślę o BV Dra) zachowywała się dziwnie - zamiast ładnego spadku, a potem wzrostu jakiś slalom - więc "ktoś tu miesza" - tą "przeszkadzajką" była jak później sprawdziłem, właśnie BW Dra - druga EW która akurat wtedy też się zaćmiewała.

Teraz się tym nie przejmuję - wprawdzie blask gwiazdy przy pomiarach lornetkowych jest większy niż wg GCVS, bo jest sumą blasku BW Dra i BV Dra, ale to nie przeszkadza przy obserwacji i wyznaczaniu minimów zaćmień, bo istotny dla tego typu pomiarów nie jest sam blask "sensu stricto", ale jego fluktuacja w czasie i to, kiedy nastąpi największy spadek - jednak w tym wypadku pod warunkiem takim, że jedna z gwiazd jest poza zaćmieniem - po prostu można sobie policzyć przed obserwacją, czy przy zaćmieniu jednej z nich nie zaćmiewa się druga lub wchodzi bądź wychodzi z zaćmienia i wtedy całkiem spokojnie obserwować przejście przez zaćmienie.
I w ten sposób mimo tego, że lornetką BW Dra i BV Dra się nie dają rozdzielić, to można w ten sposób i tak wyznaczyć dla nich minima.

Przy wysyłce raportów do AAVSO dla tych gz zawsze zamieszczam uwagę że dla BV Dra podana jasność stanowi sumę blasku BW i BV Dra.

I tu uwaga dla Antyqjona: Najprawdopodobniej wcale nie pomyliłeś gwiazdy - to BW Dra pewnie też się wtedy również zaćmiewała i dlatego się to wszystko "rozjeżdżało".
A co do gw. porównania - jeżeli już tę zmienną mierzyłeś już wcześniej parę razy, to wydaje się wątpliwe, że pomyliłeś gw. porównania. Pamięć wzrokowa rzadko zawodzi.

Dzięki, Bogdanie za tabelkę - przyda się :D
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez BogdanK » Śr sty 20, 2010 9:44 am

Ciekawy artykuł na temat W UMa pojawił się na stronie AAVSO http://www.aavso.org/vstar/vsots/
:wink:
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez SSW » Śr sty 20, 2010 10:02 am

CXB napisał(a):Ciekawy artykuł na temat W UMa pojawił się na stronie AAVSO http://www.aavso.org/vstar/vsots/
:wink:


Szkoda, że nie napisali czyje są te obserwacje na wykresie obserwacji wizualnych. :P
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Re: ZAćmieniowe EW

Postprzez astrodamian27 » Śr sie 23, 2017 9:37 am

Zaciekawiła mnie ta W UMa. a ile trwa zaćmienie główne i co ile orientacyjnie obserwować :?:
astrodamian27
 
Posty: 156
Dołączył(a): Śr lip 18, 2012 4:19 pm


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron