Akcja M25 - U Sgr

Akcja M25 - U Sgr

Postprzez Henryk » Pn maja 09, 2005 4:30 pm

Wkrótce będzie lato, letnie gwiazdozbiory są już pięknie widoczne, niektóre co prawda na razie w drugiej połowie nocy. Zachęcam do spojrzenia na gwiazdozbiór Strzelca, który pokazuje się nad horyzontem już około północy, zaś o pierwszej widać już wiele obiektów rozciągłych, w tym gromadę otwartą M 25. W jej środku pięknie pulsuje cefeida U Sgr. W okresie niecałych 7 dni zmienia swoją jasność od 6,3 - 7,2 magnitudo.
Proponuję, korzystając z przedstawionej poniżej mapki, oceniać ją przy każdej nadarzającej się okazji, z czego wyjdzie nam (mam nadzieję) piękny wykresik krzywej jasności.
Na mapie nazwy gwiazd zmiennych są po prawej stronie od gwiazdy, zaś dla gwiazd porównania - po ich lewej stronie.
Oczywiście jeśli ktoś ma ochotę, może powiększyć skalę dla U Sgr, ja tego nie zrobiłem, gdyż ciężko byłoby zmieścić wtedy odpowiednie gwiazdy porównania.
Przy okazji można zerknąć na dwie inne cefeidy w zasięgu mapy - BB Sgr i V350 Sgr.
Miłego podglądania :wink:

Obrazek

Po zakończeniu akcji, czyli w październiku, poproszę o przysłanie do mnie wszystkich ocen w celu ich opracowania.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Damian » Pn maja 09, 2005 7:13 pm

Jestem ciekaw czy moja lornetka 7x50 nie będzie miała zbyt małego powiększenia, żeby oceniać gwiazdkę w takim gąszczu- zobaczę w praktyce, może nie będzie tak źle. Z drugiej strony teleskop angażować też nie bardzo, bo małe pole. Ale co tam. Nie trzeba problemów na siłę wynajdywać :P
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez antyqjon » Pn maja 30, 2005 9:40 am

No to dorzuciłem moją pierwszą ocenkę U do akcji :) Dało się ją wydłubać z gromady w pow. 12x. Poza tym Y Sgr też jest fajna, wczoraj była chyba blisko maksimum.
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Pn maja 30, 2005 9:55 am

antyqjon napisał(a): Poza tym Y Sgr też jest fajna, wczoraj była chyba blisko maksimum.


A jakich gwiazdek używałeś do porównania? Bo mi wychodziło 5.8 mag, czyli w okolicach połowy między maksimum a minimum. A oceniałem ją już drugi raz, więc mam o 50% większe doświadczenie :lol: .

U Sgr da się wyłuskać i moją lornetką 10x50, ale jakoś nie wyobrażam sobie dokładnej oceny w ten sposób :wink: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez antyqjon » Pn maja 30, 2005 10:49 am

Powyżej, trochę nad M17 jest 5.4, a na lewym skraju M24 są 5.1 i 5.6 - tych używałem i wyszło mi 5.4 dla Y :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Wt wrz 20, 2005 9:56 pm

Niestety lato się już kończy, a ocen U Sgr jak na lekarstwo...
Ja zrobiłem 23, Antyqjon jeszcze coś dołożył i to chyba tyle. Czyli akcję robię sam dla siebie :lol: .
Jeszcze ostatnie 2-3 tygodnie, kiedy można oceniać i potem czekamy znowu do maja.
A oto jak wyszedł wykres z tych marnych 23 obserwacji:
Obrazek

Dziwne, ale widać nawet garb na krzywej spadkowej :D .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Robert_Bodzoń » Śr wrz 21, 2005 3:22 pm

Henryk napisał(a):Niestety lato się już kończy, a ocen U Sgr jak na lekarstwo...
Ja zrobiłem 23, Antyqjon jeszcze coś dołożył i to chyba tyle. Czyli akcję robię sam dla siebie :lol: .


Henryku, jeżeli będziesz w przyszłości robił podobne akcje to częściej o nich przypominaj i mobilizuj do obserwacji podobnymi tekstami jak ten powyższy.
Ja z obserwacjami rozkręciłem się dopiero od lipca i nie zwróciłem uwagi na tę akcję :( .
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Henryk » So lis 12, 2005 11:49 am

Ogłaszam zakończenie tegorocznej akcji M 25. Co prawda jeszcze przez najbliższe tygodnie widać te okolice, ale coraz bliżej horyzontu, co powoduje większe niedokładności pomiaru, więc lepiej nie oceniać, żeby nie popsuć wykresu.
Krzywa zmian jasności przedstawia się tak:
Obrazek

A poniżej zdjęcie z końca października z zaznaczoną U Sgr:
Obrazek

Dziękuję wszystkim za udział w akcji :D i zachęcam do obserwacji cefeidy już za pół roku.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » So lis 12, 2005 12:56 pm

Hmm, małe sprostowanie. W przyszłym roku, na przełomie lutego/marca, przed świtem, U Sgr będzie już nieco wyżej, niż jest w tej chwili po zapadnięciu zmroku, zaś Księżyc będzie w okolicy nowiu. Czyli niecałe 4 miesiące pozostały do wznowienia akcji :D .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » So lut 25, 2006 12:07 am

Z dumą i wielką przyjemnością informuję, że akcja obserwacyjna U Sgr ruszyła ponownie. Jak opisałem w wątku: przywitanie lata, udało mi się złapać M 25 z wnętrznościami ;). Przede mną więc, a także i przed wami blisko 9 miesięcy możliwości obserwacji tego wspaniałego zakątka nieba!
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Śr kwi 11, 2007 11:57 pm

W tym roku już także przed świtem obserwowałem U Sgr. Piękny widok - zachęcam wszystkich do oglądactwa tej cefeidy, a także innych ciekawych zmiennych w Strzelcu.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » N lip 08, 2007 8:20 am

Przy okazjii obserwacji nowej w Strzelcu obserwuję też U Sgr i Y Sgr.
Ponadto odświeżam znajomość z okolicznymi M-kami. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Pn maja 26, 2008 7:27 pm

Dzisiaj w nocy wreszcie się przywitałem z latem... Pierwsza tegoroczna ocena U Sgr. Miło się w duszy zrobiło, że czekała na mnie ;).
Przypominam o tej ciekawie położonej cefeidzie i zachęcam do obserwacji.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Akcja M25 - U Sgr

Postprzez Henryk » Cz sie 28, 2014 10:29 pm

Ciekaw jestem, czy poza mną w Polsce ktoś ją jeszcze obserwuje. Dzisiaj była dość jasna i pięknie zdobiła swoją gromadę :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Akcja M25 - U Sgr

Postprzez Adam Derdzikowski » So sie 30, 2014 6:49 am

Kiedyś planowałem ją oceniać, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Obecnie cefeidy zeszły u mnie na plan dalszy. Ale może kiedyś? :) Czy fakt, że zmienna jest na tle gromady nie przeszkadza Ci w robieniu oceny?
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Następna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron