Kamera - co i jak

Kamera - co i jak

Postprzez Henryk » Wt lut 01, 2005 9:45 pm

Mam prośbę do kolegów używających kamery do robienia zdjęć (zwłaszcza Henia, ale nie tylko). Opiszcie co jakim sprzętem można robić (jaka kamera, jaki teleskop, montaż, komputer, oprogramowanie), jakie zasięgi gwiazdowe można wyciągać. Ile to wszystko kosztuje, jaka łatwość obsługi dla laika jak ja. No i jeszcze coś, jeżeli o czymś zapomniałem. Uff, czyli zbierzcie na ile się da swoje doświadczenia w jednym, choćby długim poście. :wink:
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez zakapiorek » Wt lut 01, 2005 11:36 pm

Drugi laik też ma do Was prośbę, pojawiła się w Astrokraku kamera:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=286
chciałbym się dowiedzieć na jakie parametry zwrócic uwagę.
Pozdrawiam.
zakapiorek
 
Posty: 27
Dołączył(a): N sty 30, 2005 1:52 pm
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Damian » Śr lut 02, 2005 6:04 am

Moje doświadczenia w fotografowaniu słabszych obiektów vestą są praktycznie zerowe. Mam nieprzerobioną vestę 675K, którą kupiłem na allegro za 203 złote. Czasem mozna ją złapać za 100zł taniej, czasem za 100zł drożej, ale tak naprawdę czasem jest trudno ją w ogóle dostać.
Nieprzerobioną daje się złapać centralną część M42, innych mgławic nie próbowałem, bo nie ma sensu. Potem dam fotkę tego, co mi wyszło. Zasięg łapałem 12 mag, ale na stacku wiekszej ilości pojedynczych ekspozycji. Wszystko Newtonem 114/500.
Jednym słowem: nie ma co porównywać możliwości kamery nieprzerobionej z przerobioną. Sam przymierzam się do przeróbki.
Ten post można traktować z przymrużeniem oka, dużo więcej (czytaj wszystko) o kamerach powie Ci Heniek, ale chciałeś doświadczenia, więc opisałem :)

Co do kamery, o której wspomniał zakapiorek, to nie wiem jaka jest w praktyce, natomiast zaskoczyła mnie cena, bo w stanach kosztuje ona 300 dolarów. Jestem ciekaw, jakby wypadło jej porównanie z vestą przeprowadzone przez Heńka na przykład. A może takowe już miało miejsce?
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Heniek » Śr lut 02, 2005 8:41 pm

Wszystkie kamerki typu Vesta, czy ToUcam, to już przeszłość.
Steve Chamber opracował nową kamerkę o 16-bitowym poziomie luminancji. Nazywa się to cudo Artemis.
Szczegóły tu http://www.artemisccd.co.uk/
Jeżeli chodzi o stare kamerki, to nieprzerobioną na długie czasy można fotografować Księżyc, planety, Słońce oraz jaśniejsze gwiazdy (w tym podwójne) do około 9m (zależy od ogniskowej i światłosiły obiektywu).
Koszt niewielki, ale trzeba używać peceta (lub laptopa) do rejestracji obrazu. Kamerka przerobiona na długie ekspozycje nazywa się w skrócie SC1. Przeróbki takiej dokonywał Bartek Ambroży - koszt poniżej 100PLN?
Zasięg znacznie powiększony. Z obiektywem 50mm osiągałem 13m, a z 800mm blisko 18m. Przeróbka na SC3, polega praktycznie tylko na wymianie CCD z oryginalnego na ICX424AL za 72 €. Jest to CCD B/W, lecz jego czułość jest około trzy razy większa od fabrycznego.
Zasięg wzrósł jeszcze bardziej. Analizowałem fotografie i znalazłem gwiazdy o jasności 20,5m, ale trzeba to przyjąć z przymrużeniem oka, ponieważ katalogi przy tych jasnościach mają duże rozrzuty.
Program do rejestracji obrazów, to darmowy K3CCDTool.

Trudno coś więcej napisać. Jak będzie taka potrzeba, to proszę o konkretne pytania. Jeżeli będę znał odpowiedź, to na pewno jej udzielę. :)
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk » Śr lut 02, 2005 11:14 pm

Dzięki. Jednym słowem należy poczekać i przyjrzeć się co na rynku nowego i co można tym osiągnąć.
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Małek » Cz lut 03, 2005 12:22 am

Drugi laik też ma do Was prośbę, pojawiła się w Astrokraku kamera:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=286
chciałbym się dowiedzieć na jakie parametry zwrócic uwagę.
Pozdrawiam.


Jak można wyczytać ;) jest to Deep Sky Imager, czyli w skrócie DSI. Chyba jako pierwszy kupił ją u nas Mirek Krasnowski. Wygląda znacznie bardziej niepozornie niż na zdjęciach, jest bardzo mała (takie moje subiektywne wrażenie). Próbowaliśmy rozgryżć jak ona działa, ale zbytnio nam nie szło, ponieważ dołączony do niej soft wydaje się być nieco zbyt zawiły jak dla początkujących w tej materii. Mirek na pewno gdzieś napisze jak to wszystko wygląda w praniu gdy tylko nauczy się kamerę obsługiwać. Z zakupem radzę poczekać do ostatecznych testów. Jeżeli przejdzie je pomyślnie to będzie to bardzo interesująca alternatywa dla przerabianych webcamów.
pozdro
Małek
To ja
Małek
 
Posty: 19
Dołączył(a): N sty 30, 2005 1:22 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez emde » Pt lut 04, 2005 11:54 am

Kurcze mam od roku kamerke Veste przerobioną na długie czasy ale nigdy jej nie pakowałem do telepa...
Niestety mam awersje do nadmiaru kabli, kompów, myszek, przedłużaczy i innech dupereli o które można się potykać przy nocnych obserwacjach.
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez antyqjon » Pt lut 04, 2005 12:49 pm

http://www.cloudynights.com/lab/astrophotography/ds1.pdf

To link do PDF-a z krótką recenzją i opisem działania Meade'a DSI.
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Damian » Pt lut 04, 2005 9:37 pm

Jeszcze co do Vesty:
Nieprzerobiona kamerka daje oczywiście ograniczone możliwości, przykładem niech będzie ta fotka M42 wykonana przez niewprawionego użytkownika vesty (konkretnie mnie :wink: ), która powstała ze 120 ekspozycji przy maksymalnym czasie dostępnym w nieprzerobionej kamerze - w veście 675K to jest 1/5 s, jeśli się nie mylę.

Obrazek

Do wykonania użyłem Newtona 114/500.
Zaznaczyłem gwiazdkę 11,9 mag (według Starry Night Pro 4.5), wydaje mi się, że z moim sprzętem dużo więcej się nie wyciągnie i nawet nie ma sensu na siłę walczyć nieprzerobioną kamerą. Zwróćcie uwagę, że jest przerwa między słabo widoczną na fotce M43 a M42, jak również, że nie uwieczniła się duża część M42 ze względu na zbyt małą jasność.

Wychodzi tutaj fakt, że przy naświetlaniu kamerką 120x0,2 s != 24s i prawdopodobnie przy pojedynczej ekspozycji 24s byłoby widać znacznie więcej.
Zatem nie ma wyboru: trzeba przerabiać! :D
Ostatnio edytowano Pn maja 30, 2005 5:53 am przez Damian, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez r.ziomber » Pn lut 21, 2005 8:57 pm

Heniek napisał(a):Przeróbki takiej dokonywał Bartek Ambroży - koszt poniżej 100PLN?
Niestety - o ile dobrze wiem - nie przerabia on juz kamer :(
"Przemiana" dostarczonej kamery kosztowala chyba 120 zl...
Pozdrawiam
Radosław Ziomber
www.astrofizyka.info
r.ziomber
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pn lut 21, 2005 8:26 pm
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Postprzez Aquarius » Pn maja 30, 2005 1:30 am

Damian, gdybyś jeszcze tą fotkę mógł ponownie pokazać... :).
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez Aquarius » Pn maja 30, 2005 10:40 pm

Dzięki, już jest.
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez r.ziomber » N cze 05, 2005 11:45 pm

Zdjecie M42 w Orionie (lub co bardziej prawdopodobne "poswiata IR" od gwiazd znajdujacych sie w obrebie tej mglawicy...) z nieprzerobionej Vesty. Stack 100 klatek. Obiektyw CZJ MC Sonnar 2,8/180.
Obrazek
Ostatnio edytowano Pt kwi 06, 2007 8:21 pm przez r.ziomber, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Radosław Ziomber
www.astrofizyka.info
r.ziomber
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pn lut 21, 2005 8:26 pm
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Postprzez Heniek » Pn cze 06, 2005 11:50 am

Detektory CCD charakteryzują się znaczną czułością w zakresie podczerwieni, a z drugiej strony obiektywy fotograficzne nie są optymalizowane do pracy w tym zakresie i źle ogniskują fale o tej długości. Jasne gwiazdy są otoczone sporym kożuchem i jest to efekt złego ogniskowania podczerwieni. Jedynym sposobem na usunięcie tego efektu jest zastosowanie filtru blokującego ten zakres.
Drugi defekt, to wypłaszczenie gwiazd. Spowodowane jest to przez software kamerki, który stara się wyostrzyć obraz. Można przeprogramować kamerkę np. na tryb RAW. Efekt jest dużo lepszy.
Henryk Kowalewski
http://www.ccd.neostrada.pl
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez kayo » So mar 31, 2007 12:35 am

Odgrzebię ten temat... Znalazłem w sieci coś takiego http://perg.ise.pw.edu.pl/~akalicki/SkyEye/ (jak sie poszpera to są też podobne projekty np. Audela). W połączeniu z obiektywem od aparatu fotograficznego np. Helios może to być tani zestaw do obserwacji. Pytanie tylko czy może mieć to dobre zastosowanie do GZ?
"Albo rybka albo pipka jak powiedział Hamlet" - Stanisław Anioł

PZO 40x64, lornetka 20x50
kayo
 
Posty: 13
Dołączył(a): N mar 26, 2006 9:29 pm
Lokalizacja: Nowy Tomyśl


Powrót do Sprzęt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron