Strona 1 z 1

Kamera - co i jak

PostNapisane: Wt lut 01, 2005 9:45 pm
przez Henryk
Mam prośbę do kolegów używających kamery do robienia zdjęć (zwłaszcza Henia, ale nie tylko). Opiszcie co jakim sprzętem można robić (jaka kamera, jaki teleskop, montaż, komputer, oprogramowanie), jakie zasięgi gwiazdowe można wyciągać. Ile to wszystko kosztuje, jaka łatwość obsługi dla laika jak ja. No i jeszcze coś, jeżeli o czymś zapomniałem. Uff, czyli zbierzcie na ile się da swoje doświadczenia w jednym, choćby długim poście. :wink:

PostNapisane: Wt lut 01, 2005 11:36 pm
przez zakapiorek
Drugi laik też ma do Was prośbę, pojawiła się w Astrokraku kamera:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=286
chciałbym się dowiedzieć na jakie parametry zwrócic uwagę.
Pozdrawiam.

PostNapisane: Śr lut 02, 2005 6:04 am
przez Damian
Moje doświadczenia w fotografowaniu słabszych obiektów vestą są praktycznie zerowe. Mam nieprzerobioną vestę 675K, którą kupiłem na allegro za 203 złote. Czasem mozna ją złapać za 100zł taniej, czasem za 100zł drożej, ale tak naprawdę czasem jest trudno ją w ogóle dostać.
Nieprzerobioną daje się złapać centralną część M42, innych mgławic nie próbowałem, bo nie ma sensu. Potem dam fotkę tego, co mi wyszło. Zasięg łapałem 12 mag, ale na stacku wiekszej ilości pojedynczych ekspozycji. Wszystko Newtonem 114/500.
Jednym słowem: nie ma co porównywać możliwości kamery nieprzerobionej z przerobioną. Sam przymierzam się do przeróbki.
Ten post można traktować z przymrużeniem oka, dużo więcej (czytaj wszystko) o kamerach powie Ci Heniek, ale chciałeś doświadczenia, więc opisałem :)

Co do kamery, o której wspomniał zakapiorek, to nie wiem jaka jest w praktyce, natomiast zaskoczyła mnie cena, bo w stanach kosztuje ona 300 dolarów. Jestem ciekaw, jakby wypadło jej porównanie z vestą przeprowadzone przez Heńka na przykład. A może takowe już miało miejsce?

PostNapisane: Śr lut 02, 2005 8:41 pm
przez Heniek
Wszystkie kamerki typu Vesta, czy ToUcam, to już przeszłość.
Steve Chamber opracował nową kamerkę o 16-bitowym poziomie luminancji. Nazywa się to cudo Artemis.
Szczegóły tu http://www.artemisccd.co.uk/
Jeżeli chodzi o stare kamerki, to nieprzerobioną na długie czasy można fotografować Księżyc, planety, Słońce oraz jaśniejsze gwiazdy (w tym podwójne) do około 9m (zależy od ogniskowej i światłosiły obiektywu).
Koszt niewielki, ale trzeba używać peceta (lub laptopa) do rejestracji obrazu. Kamerka przerobiona na długie ekspozycje nazywa się w skrócie SC1. Przeróbki takiej dokonywał Bartek Ambroży - koszt poniżej 100PLN?
Zasięg znacznie powiększony. Z obiektywem 50mm osiągałem 13m, a z 800mm blisko 18m. Przeróbka na SC3, polega praktycznie tylko na wymianie CCD z oryginalnego na ICX424AL za 72 €. Jest to CCD B/W, lecz jego czułość jest około trzy razy większa od fabrycznego.
Zasięg wzrósł jeszcze bardziej. Analizowałem fotografie i znalazłem gwiazdy o jasności 20,5m, ale trzeba to przyjąć z przymrużeniem oka, ponieważ katalogi przy tych jasnościach mają duże rozrzuty.
Program do rejestracji obrazów, to darmowy K3CCDTool.

Trudno coś więcej napisać. Jak będzie taka potrzeba, to proszę o konkretne pytania. Jeżeli będę znał odpowiedź, to na pewno jej udzielę. :)

PostNapisane: Śr lut 02, 2005 11:14 pm
przez Henryk
Dzięki. Jednym słowem należy poczekać i przyjrzeć się co na rynku nowego i co można tym osiągnąć.

PostNapisane: Cz lut 03, 2005 12:22 am
przez Małek
Drugi laik też ma do Was prośbę, pojawiła się w Astrokraku kamera:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=286
chciałbym się dowiedzieć na jakie parametry zwrócic uwagę.
Pozdrawiam.


Jak można wyczytać ;) jest to Deep Sky Imager, czyli w skrócie DSI. Chyba jako pierwszy kupił ją u nas Mirek Krasnowski. Wygląda znacznie bardziej niepozornie niż na zdjęciach, jest bardzo mała (takie moje subiektywne wrażenie). Próbowaliśmy rozgryżć jak ona działa, ale zbytnio nam nie szło, ponieważ dołączony do niej soft wydaje się być nieco zbyt zawiły jak dla początkujących w tej materii. Mirek na pewno gdzieś napisze jak to wszystko wygląda w praniu gdy tylko nauczy się kamerę obsługiwać. Z zakupem radzę poczekać do ostatecznych testów. Jeżeli przejdzie je pomyślnie to będzie to bardzo interesująca alternatywa dla przerabianych webcamów.
pozdro
Małek

PostNapisane: Pt lut 04, 2005 11:54 am
przez emde
Kurcze mam od roku kamerke Veste przerobioną na długie czasy ale nigdy jej nie pakowałem do telepa...
Niestety mam awersje do nadmiaru kabli, kompów, myszek, przedłużaczy i innech dupereli o które można się potykać przy nocnych obserwacjach.

PostNapisane: Pt lut 04, 2005 12:49 pm
przez antyqjon
http://www.cloudynights.com/lab/astrophotography/ds1.pdf

To link do PDF-a z krótką recenzją i opisem działania Meade'a DSI.

PostNapisane: Pt lut 04, 2005 9:37 pm
przez Damian
Jeszcze co do Vesty:
Nieprzerobiona kamerka daje oczywiście ograniczone możliwości, przykładem niech będzie ta fotka M42 wykonana przez niewprawionego użytkownika vesty (konkretnie mnie :wink: ), która powstała ze 120 ekspozycji przy maksymalnym czasie dostępnym w nieprzerobionej kamerze - w veście 675K to jest 1/5 s, jeśli się nie mylę.

Obrazek

Do wykonania użyłem Newtona 114/500.
Zaznaczyłem gwiazdkę 11,9 mag (według Starry Night Pro 4.5), wydaje mi się, że z moim sprzętem dużo więcej się nie wyciągnie i nawet nie ma sensu na siłę walczyć nieprzerobioną kamerą. Zwróćcie uwagę, że jest przerwa między słabo widoczną na fotce M43 a M42, jak również, że nie uwieczniła się duża część M42 ze względu na zbyt małą jasność.

Wychodzi tutaj fakt, że przy naświetlaniu kamerką 120x0,2 s != 24s i prawdopodobnie przy pojedynczej ekspozycji 24s byłoby widać znacznie więcej.
Zatem nie ma wyboru: trzeba przerabiać! :D

PostNapisane: Pn lut 21, 2005 8:57 pm
przez r.ziomber
Heniek napisał(a):Przeróbki takiej dokonywał Bartek Ambroży - koszt poniżej 100PLN?
Niestety - o ile dobrze wiem - nie przerabia on juz kamer :(
"Przemiana" dostarczonej kamery kosztowala chyba 120 zl...

PostNapisane: Pn maja 30, 2005 1:30 am
przez Aquarius
Damian, gdybyś jeszcze tą fotkę mógł ponownie pokazać... :).

PostNapisane: Pn maja 30, 2005 10:40 pm
przez Aquarius
Dzięki, już jest.

PostNapisane: N cze 05, 2005 11:45 pm
przez r.ziomber
Zdjecie M42 w Orionie (lub co bardziej prawdopodobne "poswiata IR" od gwiazd znajdujacych sie w obrebie tej mglawicy...) z nieprzerobionej Vesty. Stack 100 klatek. Obiektyw CZJ MC Sonnar 2,8/180.
Obrazek

PostNapisane: Pn cze 06, 2005 11:50 am
przez Heniek
Detektory CCD charakteryzują się znaczną czułością w zakresie podczerwieni, a z drugiej strony obiektywy fotograficzne nie są optymalizowane do pracy w tym zakresie i źle ogniskują fale o tej długości. Jasne gwiazdy są otoczone sporym kożuchem i jest to efekt złego ogniskowania podczerwieni. Jedynym sposobem na usunięcie tego efektu jest zastosowanie filtru blokującego ten zakres.
Drugi defekt, to wypłaszczenie gwiazd. Spowodowane jest to przez software kamerki, który stara się wyostrzyć obraz. Można przeprogramować kamerkę np. na tryb RAW. Efekt jest dużo lepszy.

PostNapisane: So mar 31, 2007 12:35 am
przez kayo
Odgrzebię ten temat... Znalazłem w sieci coś takiego http://perg.ise.pw.edu.pl/~akalicki/SkyEye/ (jak sie poszpera to są też podobne projekty np. Audela). W połączeniu z obiektywem od aparatu fotograficznego np. Helios może to być tani zestaw do obserwacji. Pytanie tylko czy może mieć to dobre zastosowanie do GZ?