Lornetki

Lornetki

Postprzez kayo » Wt lip 04, 2006 8:14 pm

Pytanko: jakie lornetki polecacie do obserwacji GZ?
"Albo rybka albo pipka jak powiedział Hamlet" - Stanisław Anioł

PZO 40x64, lornetka 20x50
kayo
 
Posty: 13
Dołączył(a): N mar 26, 2006 9:29 pm
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Postprzez Henryk » Śr lip 05, 2006 8:38 am

Hmm, temat był już gdzieś wałkowany, ale nie pamiętam gdzie. Najlepiej dobre lornetki ;). O sporym polu widzenia, dobrej ostrości w całym polu. Optymalne powiększenie koło 10 x, oczywiście spora średnica szkiełek, ale wiąże się to z wagą, więc jeśli ma być przenośna, to lepiej bez przesady...
Z drugiej strony, jak się człowiek przyzwyczai do dobrej dwururki, jak moja 25x100, to potem nic jej nie może przebić. Wszystkie inne lornetki wydają mi się jak zabawki i prawie ich nie używam.
Czasami zdarzy mi sie wyjąć tą 10x50 z Lidla, żeby pooceniać jakieś jasne prawie gołooczne, ale tylko po to. Różnica, jaką widzę, patrząc w dwururkę powala i zniechęca do zaglądania w inne okulary. I dziwię się, że ktoś może ją sprzedawać :).
Moje początki z dwururką są opisane tutaj: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=2488.0

a także na Mirze: http://mira.nwz.pl/phpbb/viewtopic.php?t=74
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Asia » Śr lip 05, 2006 10:29 am

Przy okazji i ja skorzystam z rady, gdyż męczy mnie patrzenie jednym okiem przez T-3 i wykonywanie przed nią "akrobacji" :wink: gdy jakaś zmienna jest prawie w zenicie...
Asia
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn cze 26, 2006 1:26 pm
Lokalizacja: Naruszewo

Postprzez antyqjon » Śr lip 05, 2006 11:03 am

Ja sobie lornetkuję na ogół przez 12x60 - bo jeszcze da się ją utrzymać w rękach bez statywu, chociaż i tak często z niego korzystam :) Mam też 10x50, ale używam rzadziej, np do takich gwiazdek jak 68u Her gdzie potrzeba dużego pola widzenia - bo na gołe oko jest jeszcze ciut za słaba :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Emilian » Pn sie 07, 2006 12:24 pm

Ja oceniam gz gołym okiem i lornetkami.
Zasadniczo gz w przedziale do ~4.8 mag - gołym okiem, w przedziale ~5-7 mag wystarcza mi lornetka Taiga 10x50 Bak4, 10x50 (chociaż bywało, że oceniałem R Cyg czy T Cep na poziomie 9 mag właśnie tą !) i od ~7 do ~9,5 mag używam radzieckiej (sic!) BPC 20x60, Tento.

Jeżeli lornetka Antyqjona 12x60 ma pole ~5.5 stopnia to do gz jest znakomita !

A odnośnie akrobacji w zenicie - ja radzę sobie w ten sposób, że przyjmuję pozycję "horyzontalną" i nawet w Tento 20x60 z ręki obraz jest całkiem przyzwoicie stabiilny :) A w tej pozycji ocenianie gołoocznych np. beta Lyrae - to dopiero frajda !
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno


Powrót do Sprzęt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron