Sprzęt do zmiennych

Sprzęt do zmiennych

Postprzez marbej » Wt wrz 02, 2008 5:24 pm

Witam,

Pisze moje dwa pierwsze posty na tym forum, ale jako, że ten oto jest najpierwszym, więc to tu się przedstawiam:

Marcin Betlej
Poznań / Bielsko-Biała
tematyka astro: zmienne
sprzęt: newton Vixen R130Sf na montażu Porta
planowany jakiś refraktor na szkle ED

To tyle mianem wstępu i wracając do tematu postu:
w manualu AAVSO piszę, że każdy sprzęt się nadaje do zmiennych, a najlepszy to ten, który posiadamy i ja się z tym zgadzam tyle, że posiadać można różny począwszy od samodzielnie zrobionego refraktora ze szkieł okularowych (ehh gdzie te czasy :) ) a na Takahashi skończywszy ;)

Stoję aktualnie przed wyborem refraktora zbudowanego na szkle ED FPL-53 lub lepszego, ale nie APO, bo mnie w teraz nie stać na APO.

Bardzo chętnie kupiłbym SkyWatchera ED100, ale nikt nie potrafi mnie wspomóc podaniem jego całkowitej długości z odrośnikiem, wyciągiem i kątówką, a obawiam się, że się z nim nie zmieszczę na moim balkonie.
ED100, ale z ogniskową np. 750 jest niestety droższe, a takie ED100/750 byłoby ideałem dla mnie.
Był do kupienia okazyjnie nowy (prosto ze sklepu) Tecnosky ED102/714 za 1700 PLN, ale na wyposażeniu miał tylko obejmy i wyciąg. Poza tym szkło H-FK61 z jakiego jest zrobiony okazało się pomyłką. W miarę wzrostu powiększenia nabierał on niespotykanej abberacji :(
Za 1700 PLN z groszami można kupić nowego SkyWatchera ED80, z dwoma okularami, szukaczem, kątówką (która i tak będzie do wymiany podobnie jak i okulary) walizką, jednym słowem sprzęt gotowy do pracy. od zaraz.

Chciałbym się kolegów/koleżanki zapytać jakim sprzętem Wy obserwujecie? Pytanie kieruję przede wszystkim, ale i nie tylko do osób obserwujących z miast gdzie jest duże LP.

Myślałem też o jakim katadioptryku, ale szkoda mi czasu na jego chłodzenie przed obserwacją.

Do wyboru mam w zasadzie na dzień dzisiejszy dwie możliwości:
do mojego newtona dokupić bardzo dobre okulary, ale 1.25", albo kupić tego ED80 i sukcesywnie wzbogacać go o elementy wysokiej klasy, jak jakieś bardzo dobre okulary 2", kątówkę dielektryczną itd.

Napiszcie proszę jak Wy sobie radzicie z obserwacjami zmiennych z terenów miejskich, podmiejskich i zamiejskich :)

Jakich powiększeń używacie w miastach, aby odpowiednio zaczernić tło i wydobyć jak największą ilość gwiazd?
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez Marian(LMT) » Wt wrz 02, 2008 6:40 pm

Witaj, Marcinie!
Trudno jest doradzać w sprawie sprzętu, przynajmniej mnie. Dość to trudny zawsze temat. Natomiast chętnie odpowiem czym ja obserwuję, zwłaszcza, że również wykorzystuję głównie swój balkon, a mieszkam w centrum Gliwic. Otóż do obserwacji używam dwu lornetek (7x50 i 20x60) i teleskopu Newtona na Dobsonie o średnicy zwierciadła 8 cali (203 mm) i f/6 z dwucalowym wyciągiem okularowym. Wybór okularów nie jest imponujący: dwucalowy SWAN (f=33mm, pole widzenia 72 stopnie) dwa Plossl'e - 25 mm (dostarczony z teleskopem, E-lux Celestrona) i 10 mm, do tego barlow 2x Vixena. Te dwa krótsze okulary i barlow mają standardową średnicę 1,25 cala.
W przypadku obserwacji teleskopowych wykorzystuję głównie okulary 25 i 33 mm, czyli stosuję nieduże powiększenia (48 i 37 razy), ale za to pole widzenia jest dość duże (w przypadku SWAN-a daje to 2 stopnie). Czasem rzeczywiście potrzebne jest zastosowanie większego powiększenia dla uzyskania lepszego kontrastu między słabymi gwiazdami i tłem nieba. W takich wypadkach stosuję okular 10 mm, bywa że z podpiętym barlowem (choć rzadko, bo rzadko w mieście mam jakiś w miarę rozsądny seeing). Wtedy uzyskuję zasięg ok. 13,5-13,7 mag (wg producenta graniczny zasięg tym teleskopem to 14 mag). Ale... tylko w "ciepłych" porach roku. Niestety, zimą przejrzystość nieba nad Gliwicami (i tak już, delikatnie mówiąc, średnia) spada. Cóż, nad miastem zimą stale utrzymuje się lekka mgiełka, a ponadto (co chyba gorsze) mieszkam w okolicy, gdzie występuje tzw. "niska emisja", czyli mieszkania ogrzewane są piecami węglowymi i sporo dymu snuje się po okolicy. Te czynniki powodują, że zasięg drastycznie spada. Efekt? Np. lornetką 20x60 w pogodne letnie dni zasięg mam lepszy niż 10,2 mag; zimą bywa, że trudno nią wypatrzeć gwiazdy 8,5 mag... W takich też warunkach graniczny zasięg teleskopem to ok. 10,5 mag, a "poprawianie" kontrastu okularem 10 mm tylko pogarsza sprawę - na dymach i mgłach światło mocniej się rozprasza i tło "świeci" bardzo mocno.
Nie wiem czy w jakiś sposób pomogły Ci te informacje, ale liczę, że wspólna wymiana doświadczeń przyda się nam wszystkim. :)
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez marbej » Wt wrz 02, 2008 7:38 pm

Marian(LMT) napisał(a):Witaj, Marcinie!
Trudno jest doradzać w sprawie sprzętu, przynajmniej mnie. Dość to trudny zawsze temat. Natomiast chętnie odpowiem czym ja obserwuję, zwłaszcza, że również wykorzystuję głównie swój balkon, a mieszkam w centrum Gliwic. Otóż do obserwacji używam dwu lornetek (7x50 i 20x60) i teleskopu Newtona na Dobsonie o średnicy zwierciadła 8 cali


Dobsonem na balkonie? http://www.celestia.pl/Teleskop_na_balkon :) Może mieszkasz na ostatnim piętrze i nie masz balkonu sąsiada nad sobą? Też bym chętnie kupił takiego newtona 8" zważywszy na fakt, że w porównaniu z innymi teleskopami jest on tani :), a okazał się prawdziwym hitem - mówię o sławetnej Syncie 8" na dobsonie.

Ja niestety nie mogę sobie pozwolić na dobsona na moim balkonie. Moje okno obserwacyjne wtedy jeszcze bardziej by się skurczyło :(

Z braku innych okularów poza dostarczonymi przez producenta do zmiennych używam tylko jednego z nich jest to Plossl 20mm co przy ogniskowej zwierciadła 650mm daje powiększenie 32x.
Gdybym kupił tego ED80 to przymierzam się do LVW 17mm i będę miał wtedy powiększenie 35x i pole około 2 stopni o ile te 65 stopni podane przez Vixena dla tego okularu jest prawdą. Cały czas się tylko boję o maksymalny zasięg tego ED80, czy nie będzie zbyt mały z mojego balkonu...

Nie ukrywam, że 8" srecnicy bardzo kusi i mógłbym pomyśleć o Soligorze, ale jest bardzo jasny F/4 i obawiam się nieco za jasny jak na Poznań, a zmieściłbym się z nim na moim balkonie... :)[/url]
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez Marian(LMT) » Wt wrz 02, 2008 8:04 pm

Może mieszkasz na ostatnim piętrze i nie masz balkonu sąsiada nad sobą?


Dokładnie tak :)

mówię o sławetnej Syncie 8" na dobsonie


Mój model nazywa się Celestron StarHopper 8. Ale to ta sama konstrukcja. Cóż, w tej chińskiej fabryce na jednej tubie nakleja się pomarańczowy napis "Celestron", a na drugiej "Synta". :wink: A z tego co widziałem u kolegi, półka na okulary w Syncie jest z przodu "pudła" Dobsona, a u mnie z boku - mam okulary obok kolana podczas obserwacji :D
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Henryk » Wt wrz 02, 2008 9:27 pm

Jestem starą konserwą pewnie, ale uważam, że nic tak dobrze nie robi jak dobra lornetka :). Moja Leidory 25x100 osiąga przyzwoite rezultaty, pole widzenia całkiem niezłe i mobilność doskonała. Bawiłem się teleskopem Newtona i refraktorem i poza większym zasięgiem, nie znalazłem więcej zalet :). Gdzieś tam opisywałem zasięg wyciągnięty w mojej dwururce, zajrzyj tutaj.

Marzy mi się jakiś Fujinon 25x150, ale na razie nie stać mnie na taki rarytas ;).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez marbej » Wt wrz 02, 2008 9:59 pm

Henryk napisał(a):Marzy mi się jakiś Fujinon 25x150, ale na razie nie stać mnie na taki rarytas ;).


O tak! Taka lorneta to już poważna armata. Sam bym taką chciał mieć w przyszłości, a najlepiej jakby jeszcze można było zmieniać okulary i aby była wyposażona w kątówki :D

Kiedyś taką będę miał... ;)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez Paweł Trybus » Wt wrz 02, 2008 10:23 pm

Mój sprzęt:

- lornetka 10x50 do szybkich obserwacji z ręki
- lornetka 15x70 do sporadycznych obserwacji z ręki i znacznie częstszych na statywie
- teleskop Newton 200/1200 na Dobsonie.

Lornetkami obserwuję z Kielc ( balkonu lub ogrodu przed balkonem). Dziś na przykład w 15x70 dostrzegałem gwiazdki do około 8.8 - 9.0 mag, ale niebo zamglone było.

Teleskop trzymam u Teściów na wsi, gdzie kilka razy w miesiącu udaje mi się wyskoczyć i ocenić słabsze mirydy (nie omieszkam też zerknąć na inne atrakcje ciemnego nieba).

Z autopsji - znacznie więcej ocen gwiazd zmiennych wykonuję lornetką (lornetkami), ale teleskop też trzeba mieć, by dorwać na przykład taką R CrB w minimum 8)
Lornetki:
TENTO 10x50
Sky Master 15x70

Teleskop Newtona 200/1200 na Dobsonie
Okulary: Hyperion 24mm, Hyperion 13mm, UWAN 7mm
Paweł Trybus
 
Posty: 23
Dołączył(a): So kwi 08, 2006 7:02 pm
Lokalizacja: Kielce

Postprzez marbej » Wt wrz 02, 2008 10:32 pm

Paweł Trybus napisał(a):Z autopsji - znacznie więcej ocen gwiazd zmiennych wykonuję lornetką (lornetkami),


Czyli z balkonu :)

Ja jak rok temu kupowałem teleskop to miał on być mobilny, bo myślałem, że często gęsto będę z nim wychodził :) Mało tego, że jest mobilny to i na prawdę okazał się bardzo dobrym newtonem :)
Tak się jednak złożyło, że 90% (może więcej) obserwacji wykonuję jednak z balkonu, dlatego myślę o kupnie czegoś większego - typowego na balkon :)
Myślałem o jakimś 15cm SCT, ale długość chłodzenia tych teleskopów przerosła moją cierpliwość i chyba skończy się na ED80. Sprzęt nie jest większy od mojego obecnego, ale tak pięknie rozdziela gwiazdy i punktuje ich obrazy, że zachorowałem na ED :)
Chciałem kupić ED100/900, ale będzie chyba za długi :(, a ED100/750, a każdym razie z krótszą ogniskową niestety dziwnym trafem kosztują dużo więcej :(
No, ale szukam i kalkuluję dalej...
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez Krzysztof_K » Pt wrz 05, 2008 8:02 am

Witam.
Osobiście uważam, że do ocen wizualnych nie ma nic lepszego niż lornetka, więc na twoim miejscu raczej myślałbym o dwururce kalibru 100 mm :wink:
Pozdrawiam
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez marbej » Pt wrz 05, 2008 12:20 pm

Krzysztof_K napisał(a):Witam.
Osobiście uważam, że do ocen wizualnych nie ma nic lepszego niż lornetka, więc na twoim miejscu raczej myślałbym o dwururce kalibru 100 mm :wink:
Pozdrawiam


Zgadzam się z Tobą w 100%, jednak jakoś tak mam, że nie mogę się przemóc do astro lornety... Sam nie wiem czemu.
Rozum podpowiada, lorneta, a serce teleskop ;)

Najpierw więc teleskop, a potem trzeba będzie kuknąć u kogoś przez taką lornetę. Najchętniej bym nabył taką z wymiennymi okularami :)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez Krzysztof_K » Pt wrz 05, 2008 8:20 pm

No to jesteś w rozterce :wink:
Mimo, że moje "okno obserwacyjne" jest praktycznie nieograniczone (no może poza północnym nieboskłonem ze względu na łunę miejską oddalonego o kilka kilometrów Elbląga) jakieś 95% ocen wykonuję swoją BCP 20x60, a pozostałą część Newtonem 250/1320 (głównie nowe).
Co do newtonka mam jednak inne plany:... mianowicie fotometrię CCD. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie "pierwsze światło".
Pozdrawiam
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez marbej » N wrz 14, 2008 12:19 am

Krzysztof_K napisał(a):Co do newtonka mam jednak inne plany:... mianowicie fotometrię CCD. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie "pierwsze światło".
Pozdrawiam


O! No to mam nadzieję, że Ci się uda. Czekam na pierwsze relacje.
Przy okazji, może i to Ciebie zainteresuje:
http://sun.astri.uni.torun.pl/~gm/SAVS/

W menu z lewej strony polecam pozycję "O projekcie SAVS" - jest po polsku i lepiej się czyta.
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez Krzysztof_K » Pn wrz 15, 2008 12:10 pm

Dzięki. Napewno nie omieszkam poinformować o wynikach prac. Ale potrzebuję jeszcze trochę czasu (głównie ze względów finansowych) Obecnie przygotowuję się do zakupu kamery :wink:
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez marbej » Śr wrz 17, 2008 12:40 pm

Panowie,

A co myślicie o jakimś krótkim newtonie średnicy 200mm np. Soligor MT-800 lub "Meade/Bresser" Messier N-203?

Macie jakieś doświadczenia z tymi newtonami? Może słyszeliście od kogoś jakieś opinie?
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez marbej » Śr wrz 17, 2008 6:42 pm

Oj nie wiem jak Soligor MT-800, ale Messier jest przeogromny :)
Byłem właśnie w sklepie pokukać na niego :) Potężna maszyna, oj potężna :)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała


Powrót do Sprzęt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron