Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1145EQ1 do gz

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1145EQ1 do gz

Postprzez BogdanK » Śr lip 15, 2009 7:37 am

Witam
Zastanawiam się poważnie nad zakupem teleskopu SK1145EQ1. Ma mi on głównie służyć do obserwacji gwiazd zmiennych. Bez problemu osiągnie 12 mag (w porywach do 13) tak że wiele gwiazd będzie w moim zasięgu. Do tej pory obserwowałem lornetką 10x50, 20x50 i refraktorkiem 60mm. Tak że różnica była by wg mnie duża. Z tego co się dowiadywałem statyw jest wystarczająco stabilny do obserwacji gz.
Też się tak zapytam posiadaczy większych sprzętów. Czy takim teleskopem da się obserwowac gz która ma np ok 8 lub 9 mag, czy wtakim przypadku nada się bardziej lornetka???
Czy w takiej sytuacji należy się zastosowac do takiego czegoś, że np gwiazdy do 7 mag obserwuje lornetką 10X50, do 8,5 mag 20X50 a wszystkie słabsze od 9 mag tym teleskopem??
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez Marian(LMT) » Śr lip 15, 2009 2:35 pm

Czy nie lepiej dopłacić ok 200 zł i zainwestować w model Sky-watcher SK1309EQ2? Chociażby dla większej średnicy zwierciadła... Różnica w cenie nie taka wielka, a i teleskop, i montaż coś jakby lepsze. :wink:
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez BogdanK » Śr lip 15, 2009 7:01 pm

Wiem ale w najbliższym czasie nie moge se na taką dopłate pozwolić, dlatego myśle o tym by jak najniższym kosztem. Przez to ten teleskop wydaje mi się w sam raz :wink:
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez Marian(LMT) » Cz lip 16, 2009 6:41 am

To prawda, dostępne środki na zakup sprzętu zazwyczaj są poważną barierą. Sam też niemal za każdym razem kieruję się głównie tym kryterium (co najmniej 60% wpływu na decyzję o zakupie).
Natomiast do samego teleskopu mam kilka uwag. Miałem z podobnym przez chwilę do czynienia, choć nie powiem, że było to jakieś głębsze doświadczenie. Z tym konkretnym małym teleskopem podziałałem przez chwilę (a konkretnie przez kilka godzin) trzy lata temu, kiedy w ramach małej kooperacji PTMA Gliwice, Miesięcznika Focus i firmy Teleskopy.net uczestniczyłem w Festiwalu Nauki w Warszawie. Usiłowałem wykorzystać ten sprzęt do pokazywania Słońca. Wiele z tego nie wyszło, bo pogoda nie dopisała. Sam teleskop miał dla mnie wtedy jedną ważną zaletę - po złożeniu całości (komplet ze statywem) jest naprawdę kompaktowy. Łatwo się go pakuje i zabiera nawet niedużym środkiem transportu na bliższy lub dalszy wyjazd.

Bez problemu osiągnie 12 mag (w porywach do 13)

Tu już bym się kłócił. Chyba że masz do dyspozycji idealnie czyste, czarne niebo, bez jakiegokolwiek wpływu sztucznego oświetlenia (czyli np. wg skali Bortle'a klasa 1, w najgorszym razie klasa 2-3)...

To takie moje trzy grosze wtrącenia. Nie wiem ile i czy w ogóle coś warte. Ale zakup teleskopu to wydatek, który należy przemyśleć pod wieloma względami. Dlatego też co nieco się wtrąciłem :)
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez BogdanK » Cz lip 16, 2009 8:02 am

Aż tak idealnie czystego nieba to niemam ;) ale chciałbym mieć ;) może u rodziców na wsi ;)
Jego przenośność to dla mnie duża zaleta, bo będzie go można bez problemu w teren zabrać ;) chyba się na niego zdecyduje, raz to cena a dwa to przenośność ;)
Dzięki Marianie za opinie :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez BogdanK » Cz lip 16, 2009 10:16 am

Już zamówiłem ten sprzęcior
Napisze potem recenzje jak się sprawuje :wink:
Mały i mobilny bardzo mi odpowiada bo moja córeczka zaczyna raczkować i rojbrować, tak że łatwiej będzie przed nią schować :wink:
No a jak znajdzie i coś zepsuje to mniejsza strata będzie :wink:
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1145EQ1 do gz

Postprzez marbej » N lip 19, 2009 4:12 pm

CXB napisał(a):Zastanawiam się poważnie nad zakupem teleskopu SK1145EQ1.


Marka znana i doceniania. Pojawia się jednak jedno "ale": czy EQ1 jest wystarczające do tego teleskopu? Moim zdaniem nie. Jeśli miałbyś możliwość kupić ten teleskop, ale osobno rurę i do niej dokupić EQ2 to byłoby już coś.
Myślę, że będzie się chybotać na tym montażu :(
Mam nadzieję, że się mylę.

Aktualnie dolar stoi wysoko więc i ceny są ogromne, ale osobiście bardzo polecam to http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=616 Mam taki i jestem ogromnie zadowolony. Montaż jest po prostu rewelacyjny!
Ja go kupiłem za 1100 zł. Cena na dzień dzisiejszy jest niestety dużo większa właśnie przez kurs dolara.
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Re: Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1145EQ1 do gz

Postprzez Oskar » N lip 29, 2012 6:20 pm

Ja zniechęcony ostatnio light poluttion we Wrocławiu kupiłem synte na dobsonie 150mm i w końcu coś moge popatrzeć na zmienne nieco słabsze.
Mało czasu!
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1145EQ1 do gz

Postprzez Henryk » Cz sie 02, 2012 6:30 am

To co prawda nie ten wątek, ale... kopę lat Oskar! :)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re:

Postprzez BogdanK » N sty 18, 2015 12:47 am

BogdanK napisał(a):Już zamówiłem ten sprzęcior
Napisze potem recenzje jak się sprawuje :wink:


Dawno już w tym dziale nikt nie pisał, postanowiłem więc dotrzymać słowa i napisać parę słów odnośnie tego jak ten teleskop się sprawował.
Na samym początku muszę przyznać rację Marianowi, odnośnie granicznych wielkości gwiazdowych, jakie mogłem przez ten sprzęt osiągać. 12 mag pozostawało dla niego niestety w strefie marzeń. W mieście dostrzegałem gwiazdy 11.1 mag, przy dobrych warunkach, a po za miastem w porywach osiągałem gwiazdy ciut słabsze od 11.7 mag. Pomimo tego byłem z niego dość zadowolony. Do obserwacji zmiennych przydał się dodatkowy okular 25mm, który dawał dużo większe pole widzenia, co przy zmiennych jest sprawą dość istotną. Bez problemu obserwowałem nim mirydy do 10.5-11 mag, natomiast zaćmieniowe do około 10 mag. Dużym ułatwieniem było poluzowanie śruby blokującej montaż, wówczas mogłem poruszać nim na niebie bez żadnych ograniczeń, gdzie tylko chciałem.
Mała waga i rozmiary sprawiały, że bez problemu mogłem wtaszczyć go np na dach, gdzie miałem dużo większe pole widzenia. Duża mobilność tego sprzętu jest bez wątpienia jedną z większych zalet, w kilka chwil mogłem wyskoczyć na balkon by poobserwować, czy też zapakować go do auta i wyjechać w plener.
Odnośnie obiektów głębokiego nieba to również byłem z niego zadowolony, bez większych problemów pozwolił mi na odnalezienie wielu obiektów m.in. gromady galaktyk z pogranicza Vir i Com, czy też eMek z Wielkiej Niedźwiedzicy.

Tak więc krótko reasumując jestem zadowolony z jego użytkowania, trzeba jednak tutaj zaznaczyć, że aby osiągnąć z niego satysfakcję, trzeba być w pełni świadomym ograniczeń tego sprzętu
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1145EQ1 do gz

Postprzez Henryk » N sty 18, 2015 10:36 am

A jaką toto ma średnicę szkła? Bo trochę mnie dziwi zasięg, jeśli ja na dwururce (100mm) mam przebicie 6 mag, czyli w dobrych warunkach łapię 12 mag, a w skrajnie dobrych rekord osiągnąłem około 13 mag.
Już poważnie myślałem o zakupie refraktora 150mm, ale ta lampa uliczna obok ogrodu skutecznie mnie zniechęca. Jeździć ze sprzętem w teren już mi się nie chce, za stary jestem...:)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1145EQ1 do gz

Postprzez BogdanK » N sty 18, 2015 12:44 pm

Ten teleskop maił 113 mm średnicy lustra. Może zerkaniem w idealnych warunkach szłoby zejść poniżej tych wartości, ale te poziomy ustaliłem obserwacyjnie ;)
Teraz mam Synte 8 i bez problemu nawet w dość kiepskich warunkach widzę 13 mag, mam nadzieje wypróbować po za miastem i zejść jeszcze niżej ;) Też mam problem z lampami z pobliskiego parkingu, który jest 2 ulice dalej, a oślepia jak zły. Mimo tego jednak synta daje rade :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski


Powrót do Sprzęt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron