Zagadka nr 16

Zagadka nr 16

Postprzez Henryk » So wrz 10, 2005 10:20 am

Wreszcie przygotowałem kilka zagadek, oto dwie pierwsze.
Pierwsza bardzo łatwa, więc bez podpowiedzi, druga trudniejsza, więc dodam, że chodzi o zmienną zaćmieniową typu EA w jednej z gromad otwartych, ale nie eMek.
Proszę o odpowiedzi na priva - co to za zmienne:

Obrazek
Obrazek
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Radek G. » N wrz 11, 2005 6:04 pm

Przekopałem się przez dobrą setkę gromad otwartych i nic z tego :cry: Poddaję się.
Radek G.
 
Posty: 42
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:58 pm
Lokalizacja: Świdnica

Postprzez Henryk » N wrz 11, 2005 6:16 pm

Ale panie Strusiu nie mów, że nie rozpoznajesz też pierwszej fotki :roll: .
W każdym razie czas na podpowiedź. Obie gwiazdki mają to samo oznaczenie literowe i jest to podwójna taka sama literka :)

Jak do tej pory pełnej odpowiedzi udzieliło dwóch, którzy znają mój gust, zaś niepełnej też dwóch, którzy jak widać znają ten gust nieco mniej ;)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Radek G. » N wrz 11, 2005 6:30 pm

To jest Emu 8)
Pierwsza zagadka jest łatwa, ale nie mam pojęcia co jest na drugiej.
Radek G.
 
Posty: 42
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:58 pm
Lokalizacja: Świdnica

Postprzez Robert_Bodzoń » N wrz 11, 2005 8:13 pm

Henryk napisał(a):Jak do tej pory pełnej odpowiedzi udzieliło dwóch, którzy znają mój gust, zaś niepełnej też dwóch, którzy jak widać znają ten gust nieco mniej ;)


Po tej podpowiedzi trudno nie odgadnąć :) . Ale przyznaję, że w przeciwieństwie do Henryka nie lubię rejonu tego gwiazdozbioru i omijam go w odległości kilku lat świetlnych :wink: . A imienniczkę obu gwiazd obserwuję w innym gwiazdozbiorze :D .
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez antyqjon » Pn wrz 12, 2005 8:50 am

Robert_Bodzoń napisał(a):Ale przyznaję, że w przeciwieństwie do Henryka nie lubię rejonu tego gwiazdozbioru i omijam go w odległości kilku lat świetlnych :wink:


No i właśnie na zlocie na Kudłaczach ktoś powiedział, że "przecież w Xxx nic nie ma ciekawego" ;)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Wt wrz 13, 2005 9:28 am

Czas na odpowiedź:

Pierwsza gwiazdka - SS Sct (cefeida), u góry zdjęcia widać gromadę M 11 i jedną z popularniejszych zmiennych - R Sct
Druga gwiazdka - SS Lac (zaćmieniowa typu EA) w gromadzie NGC 7209 w gwiazdozbiorze Jaszczurki.

Prawidłowych odpowiedzi udzielili:
- Antyqjon
- SSW
- Damian
- Radek Grochowski
- Robert Bodzoń
- Heniek

Odpowiedzi połowicznej udzielił:
- Zakapiorek

Gratuluję kolegom znajomości nieba i za chwilę będzie kolejna, jeszcze prostsza zagadka :) .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Foto

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron