GZ Fotozagadka nr 4

GZ Fotozagadka nr 4

Postprzez Henryk » Pn wrz 19, 2005 6:40 pm

To będzie bardzo trudne.
Jaką gwiazdkę pokazuje strzałka?
Obrazek
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Wt wrz 20, 2005 12:26 pm

Do tej pory mam 12 odpowiedzi, czyli wynik z poprzedniej zagadki wyrównany. Czekam na jeszcze jedną chociaż odpowiedź, dopiero wtedy podam rozwiązanie z komentarzem.

Niezależnie od zagadki nr 4, dzisiaj około 20tej przedstawię zagadkę nr 5 - z podtytułem - "siedem gromad" :) .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Wt wrz 20, 2005 5:52 pm

Czas podać rozwiązanie :).
Przedstawiona gwiazdka w Plejadach to:
Pleione, BU Tau, 28 Tau, HR 1180, HD 23862, SAO 76229
Każdy może wybrać co mu się podoba, jednak od obserwatorów gwiazd zmiennych oczekiwałem odpowiedzi: BU Tau ;).

Jest gwiazda typu GCAS, czyli biały olbrzym, którego powierzchnia rotuje z prędkością 300km/s. Wyrzuca on przy tym z okolic równikowych znaczne ilości materii, co powoduje zmiany jasności w zakresie nieco powyżej 1 mag. Widać to na wykresie:
BU Tau

Na zagadkę prawidłowo odpowiedzieli:
Damian
GTI
Zakapiorek
Antyqjon
Domek
Heniek
Adam
PPZ
Radek Grochowski
Piotr Guzik
Darek B
SSW
Kula
Mateusz_S

Gratuluję wszystkim odpowiadającym i zachęcam do udziału w następnej zagadce. Należy przygotować do niej CdC, albo inny dobry atlas nieba.

A spoglądając w zimowe wieczory na Plejady proponuję nie tylko bezmyślnie ;) patrzeć, czy wzdychać do mgiełek, z których powstały te córki Atlasa, lecz spróbować także ocenić jedną z nich ;).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Foto

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron