GZ Fotozagadka nr 23

GZ Fotozagadka nr 23

Postprzez Henryk » Cz gru 29, 2005 6:59 pm

Oto kolejna miryda z "R" w nazwie.
Odpowiedzi tradycyjnie oczekuję na priva.
Powodzenia

Obrazek
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Cz gru 29, 2005 9:18 pm

Udało mi się dziś oszacować jej jasność. Szykuje się ładne maksimum. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Cz gru 29, 2005 10:00 pm

Robert Bodzoń zaproponował, a ja po głębszym namyśle (nie jednym głębszym ;) ) stwierdziłem, że właściwie czemu nie. O ile będzie poparcie społeczne.
Otóż propozycja dotyczy punktowania odpowiedzi. Począwszy od pierwszego miejsca za 10 punktów, do 10tego za 1 punkt, dalsze miejsca bez punktów.
Zagadki dawałbym raz w tygodniu, na przykład w czwartek, o ustalonej godzinie, na przykład 19tej.
Konkurs trwałby do znudzenia :D, ale nie dłużej niż do jesieni przyszłego roku.
Nie byłoby wielkich nagród, a przede wszystkim satysfakcja, oraz jakaś symboliczna nagroda (gazeta z moim artykułem, albo zdjęcie, a może kalendarz, który być może zrobię na rok 2007) z moim autografem :) .

Oczekuję konstruktywnych opinii na ten temat.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » So gru 31, 2005 6:08 pm

Podaję odpowiedź:
Gwiazdka z zagadki 23 to miryda R Tri (w okolicy maksimum jasności), jak słusznie zauważył Adam, który jednak nie udzielił odpowiedzi, ta sama jest w awatarze SSW ;D.

Odpowiedzi przysłali:
SSW
Antyqjon
Hermes
Robert Bodzoń
Tomek L
Arkady
Domek
Heniek
JaLe
Damian
Dark

Gratuluję i informuję, że zgodnie z sugestiami, od przyszłego roku co czwartek o godzinie 21ej będę podawał kolejną zagadkę. W tym celu założę wkrótce nowy wątek.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » N sty 01, 2006 10:14 am

Tak przedstawiają się zmiany jasności R Tri w XXI wieku wg naszych obserwacji:

Obrazek

Miryda ta ma dość stabilny okres 267 d. W średnim maksimum osiąga jasność wizualną 6.2 mag zaś w średnim minimum jej jasność spada do 11.7 mag.
Maksimum jasności w bieżącym cyklu przewidywane jest w pierwszej (wg mojego skryptu) bądź w drugiej (wg AAVSO) dekadzie stycznia. Już widać, ze będzie ono wyższe niż średnie maksimum. Zachęcam do obserwacji. ;)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am


Powrót do Foto

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron