Herchel's Garnet Star

Herchel's Garnet Star

Postprzez Heniek » Wt paź 24, 2006 4:46 pm

Herchel nazwał tą gwiazdę "Garnet Star", ze względu na jej kolor.
Jest jedną z najczerwieńszych gwiazd nieba północnego i do tego zmienną. :wink:
Ciekawe, czy ktoś obserwuje? :)

Obrazek
μ Cep 23/10/06
Henryk Kowalewski
http://www.ccd.neostrada.pl
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk » Wt paź 24, 2006 7:46 pm

No pewnie, że obserwuje, a niektórzy nawet oceniają. Mi się nie chce za bardzo bawić w jej ocenki, ale rzucam okiem na nią przy każdej obserwacji zmiennych w Cefeuszu, czy Jaszczurce, czyli przy każdym moim wyjściu obserwacyjnym :)
Gdzieś już chyba wspominaliśmy o niej, ale nie mam pojęcia gdzie ;).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Śr paź 25, 2006 4:38 pm

Bardzo urodziwy jest tem nadolbrzym. Brawo Heńku.

Gwiazda ta ze względu na swó kolor jest bardzo trudna do oceny. Nie mniej jest popularna wsród oobsrwatorów gwiazd zmiennych o czym świadczy i nasz 5-cio letni wykres:

Obrazek

Rozrzut ocen poszczególnych obserwatorów jest rzędu 1 mag. Dopiero odpowiednio dobrana średnia ujawnia półregularne zmiany jasności. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Emilian » So paź 28, 2006 8:08 pm

No, może nie jest aż tak ciężko :) Przy obserwacji gołym okiem niebo musi być na prawde ciemne i przejrzyste, by móc dostrzec jej żółtawy kolor, zatem nie jest aż tak źle :wink:
Ale gdy spojrzeć na nią choćby przez lornetkę 10x50 - polecam każdemu - pyszny widok ! :D
Jako gw. porównania używam eps i zeta Cep - - odpowiednio 4.18 i 3.34 mag (Tycho); są blisko tej zmiennej i jest to jedna z moich pierwszych gw. zmiennych, z którymi zacząłem zabawę i do tej pory ją mierzę gołym okiem. Zresztą zawsze ją mierzę przy okazji obserwacji "gołoocznej" cefeidy - delta Cep; gwiazdy porównania - te same.
Intryguje mnie fakt, że średnia krzywa dla mi Cep w minimach oscyluje wokół ~4,2 mag, a eps Cep ma wg kat. Tycho 4.18 mag i do tej pory nie zauważyłem gołym okiem, by ta nasza półregularna, o której temat, "zjechała " z jasnością tak nisko.
A może tak jest dlatego, że obserwuję gołym okiem i moje oceny plasują się u góry wykresu ? - ciekawe, czy dla innych "gołoocznych' obserwatorów tej zmiennej zachodzi podobne zjawisko, lub czy ja po prostu mam tendencję do zawyżania ocen blasku takich czerwonych gwiazd ?
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez SSW » N paź 29, 2006 9:25 am

Problemy rozbieżności ocen poszczególnych obserwatorów poruszaliśmy już w wątku http://mira.nwz.pl/phpbb/viewtopic.php?t=72&postdays=0&postorder=asc&start=0.

Pozwoliłem sobie porównać Twoje obserwacje z moimi z przedziału czasu, w którym obsewujemy mi Cep wspólnie:

Obrazek

Różnica jasności naszych "gołoocznych" systemów fotometrycznych wynosi około 0.5 mag i jest stała w czasie co sprawia, że nasze krzywe są równoległe do siebie i poprzez równoległe przesunięcie w pionie można je na siebie nałożyć. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Emilian » Pn paź 30, 2006 1:18 pm

Dzięki za lekturę, przeczytałem. I teraz upewniłem sie, że tak po prostu musi być.

Dzięki za wykresy ! - widzę, że jednak moje oceny są zawyżone.
Całe szczęście, że zgodność mojej i Twojej krzywej jest bardzo dobra; obie także ładnie pasują do krzywej średniej; zatem mogę być spokojny o swoje wyniki pomiarów.
A jakich gwiazd porównania używasz Stanisławie i jakie mają one jasności użyte do obliczeń ? Przy następnych obserwacjach spróbuję równolegle użyć Twoich gwiazd porównania z jasnościami użytymi do Twoich obliczeń - ciekawe, co mi wtedy wyjdzie ? Może tu jest druga odpowiedź do wyjaśnienia różnicy w wykresach . By nie mieszać, przy dalszych raportach będę używać nadal swoich gwiazd porównania i ich jasności wg Tycho2.
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez SSW » Wt paź 31, 2006 6:22 pm

Ja do oceny mi Cep używam:

a) zeta Cep (Vt = 3.35 mag, b-v = 1.59),
b) iota Cep (Vt = 3.50 mag, b-v = 1.05),
c) beta Lac (Vt = 4.43 mag, b-v = 0.99),

eps Cet nie używam gdyż ma zbyt małe b-v.

Przydałaby się jeszcze jedna gwiazda porównania pomiędzy b i c ale trudno znaleźć w pobliżu o odpowiedniej jasności i kolorze. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Emilian » Pt lis 03, 2006 9:03 am

Dzięki za zestaw :)

Spróbuję użyć Twoich gwiazd porównania - do Twojego zestawu bym jeszcze dodał eta Cep z jej mv=3.41 mag oraz Vt=3.52 mag oraz B-V=0.912 na wypadek, gdyby iota Cep i mi Cep zbytnio rózniły się wysokością nad horyzontem i trzeba by wtedy uwzględniać poprawkę na ekstynkcję różnicową.
Masz rację - eps Cep jest zbyt "biała" - być może dlatego na jej tle bardzo czerwona mi Cep wydaje mi się zbyt jasna z uwagi na efekt Purkinjego i stąd moje oceny są systematycznie zawyżone.
Spróbuję użyć beta Lac i eps Cep i porównać wyniki.
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno


Powrót do Foto

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron