Zagadka nr9, jaka to zmienna?

Zagadka nr9, jaka to zmienna?

Postprzez Heniek » Śr mar 30, 2005 6:14 pm

Na zdjęciu jest jednoliterowa zmienna. Na razie nie pokazuję gdzie ona jest, zobaczę jak się sprawy potoczą. :)
Odpowiedzi na priva.

Obrazek
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk » Śr mar 30, 2005 9:15 pm

No wiesz Heniu, wstyd mi, aż 10 minut myślałem, zanim mnie oświeciło :wink:
Tuż obok tej jednoliterówki jest też dwuliterówka, której jeszcze nie oceniałem, ale spróbuję jak kiedyś ta jasna będzie w minimum jasności 8) .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Heniek » Pt kwi 01, 2005 12:01 pm

No co jest? Tylko dwóch obserwatorów gwiazd zmiennych na tym forum jest? Za chwilę jadę w jedno z najciemniejszych okolic w kraju niedaleko Drawna. Jak wrócę, to chcę mieć w skrzynce jeszcze parę wiadomości. :wink:
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Heniek » N kwi 03, 2005 7:02 pm

Wróciłem, a tu nie ma żadnej odpowiedzi. Trzeba trochę podpowiedzieć.
Zaznaczyłem, o którą gwiazdę chodzi.



Obrazek

A tu kolorowa wersja z 800mm, bo tylko z takiej ogniskowej mogę na razie robić kolor. Kolor gwiazdy, pewnie nasunie podejrzenie o typie zmienności. :wink:

Obrazek

Obok jest dwuliterówka, którą wspominał Henryk.
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Heniek » Pn kwi 04, 2005 4:34 pm

Nie ma co przeciągać. Jest to miryda U Ori.
Prawidłowej odpowiedzi udzielili SSW i Henryk.
Trochę się zdziwiłem, że nie było więcej odpowiedzi, ponieważ czytam Wasze relacje o ocenie jasności tej zmiennej. W każdym razie gratuluję uważnym obserwatorom. :wink:
Jeżeli można prosić SSW, o ciekawy komentarz do tej zmiennej. :roll: :wink:
Ostatnio edytowano Pn kwi 04, 2005 7:38 pm przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez antyqjon » Pn kwi 04, 2005 5:40 pm

No fajnie, jakieś półtorej godziny szukałem, a przecież dobrze znam jej okolice :roll: Za to może uda mi się dzisiaj wreszcie przekonać do W UMa :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Pn kwi 04, 2005 6:17 pm

Hehe, ale się cieszyłem czytając opisy jasności U Ori w sąsiednich wątkach :lol: . Jak widzę, to jedna z najpopularniejszych miryd, a tu pozostała nierozpoznana... :roll:
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Wt kwi 05, 2005 6:20 pm

Heniek napisał(a):Jeżeli można prosić SSW, o ciekawy komentarz do tej zmiennej. :roll: :wink:


U Orionis została odkryta w 1885 roku przez J. Gore. Początkowo przypuszczano, że jest to gwiazda nowa. Dopiero analiza widma, w którym widoczne były charakterystyczne dla gwiazd typu Mira Ceti pasma absorpcyjne tlenku tytanu i linie emisyjne wodoru, obaliła to przypuszczenie. U Ori jest zatem pierwszą mirydą zidentyfikowaną na podstawie widma.

U Ori jest dostępna dla obserwacji od około połowy sierpnia do pierwszych dni maja następnego roku. Ponieważ średni okres U Ori jest tylko o 3 dni dłuższy od roku to jeszcze dość długo maksima występować będą w miesiącach zimowych, kiedy gwiazdozbiór Orion jest widoczny prawie całą noc, minima natomiast w miesiącach letnich, kiedy są niedostępne dla obserwacji. :wink:
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Wt kwi 05, 2005 8:04 pm

No proszę, czyli jednak coś ciekawego, a ja myślałem, że to po prostu zwykła miryda, bez historii :D .
Szkoda, że taki okres zbliżony do roku, bo bym spróbował ocenić tą jej sąsiadkę, a przy jasnej U Ori będzie ciężko bez teleskopu.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Oskar » Wt kwi 05, 2005 9:14 pm

Szkoda, że tak poźno zobaczyłem tę zagadkę, bo przecież to jedna z moich ulubionych zmiennych.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Heniek » Śr kwi 06, 2005 6:05 am

A to się cwaniara zsynchronizowała. :D Będziesz się musiał Henryku na przeciwpołożną orbitę wybrać. :wink:
Teraz wiadomo dlaczego jest taka popularna.
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin


Powrót do Foto

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron