Strona PTOGZ działa!

Polskie Towarzystwo Obserwatorów Gwiazd Zmiennych

Strona PTOGZ działa!

Postprzez antyqjon » N lis 20, 2005 2:57 pm

Po paru miesiącach mniej lub bardziej wytężonej pracy mogę dzisiaj z radością poinformować, że działa już strona internetowa Polskiego Towarzystwa Obserwatorów Gwiazd Zmiennych! :D Adres jest podobny jak naszego forum, ale bez phpbb - http://mira.nwz.pl/ - strona PTOGZ. Strona jest w fazie końcowych testów, ale jest mimo to już dość dobrze przetestowana. Jeśli jednak wystąpią jeszcze jakieś błędy, proszę to zgłaszać :)

Co na stronie się znajduje?

Po pierwsze - jest możliwość zarejestrowania się jako obserwatora, a to po to, żeby w przyszłości wysyłać do PTOGZ oceny jasności zmiennych. Na stronie głównej znajduje się link do formularza rejestracji. Aby go wypełnić, należy podać swoje dane - czyli imię, nazwisko i email oraz wymyśleć sobie identyfikator. Do tego należy jeszcze podać hasło, które można otrzymać od jednego z administratorów, czyli Damiana lub mnie - najlepiej na maila lub przez prywatną wiadomość forum. Po rejestracji można się już zalogować na stronie. A co daje logowanie? Zalogowany obserwator może dodawać swoje obserwacje. Do tego może pisać newsy, które znajdą się na stronie głównej.

Po drugie jest dostęp do bazy naszych obserwacji, coś jak Quick Look na AAVSO - korzystając z formularza można przeglądać oceny danej gwiazdy. Domyślnie są wyświetlane oceny z ostatnich 100 dni, ale można zmieniać przedział.

Po trzecie - mamy automatyczny generator wykresów. Pozwala na tworzenie wykresów zwykłych i fazowych z dowolnego przedziału JD, automatycznie skaluje oś jasności (można to też ustawić ręcznie), do tego jest też opcja tworzenia wykresu tylko na podstawie ocen wybranych obserwatorów. Można więc stworzyć wykres ogólny, a następnie wykres tylko z własnych ocen i potem je porównać.

Po czwarte - aby dodać obserwacje, należy być zalogowanym obserwatorem. System umożliwia dodawanie obserwacji na 3 sposoby. Można po pierwsze dodawać oceny pojedynczo - metoda dobra, gdy jest ich niewiele. Po drugie można dodawać oceny w takim formacie, w jakim się wysyła do SSW (nazwa gwiazdy, JD, jasność). Trzecia opcja działa tak samo jak druga, ale należy jej użyć w przypadku, gdy każda obserwacja zakończona jest kodem obserwatora. Jeśli nie pojawią się żadne błędy (nie powinny, ale nigdy nie wiadomo... ;) ), to obserwacje od razu zostaną dodane do bazy.

Po piąte - są już zrobione proste statystyki obserwatorów, można zobaczyć, podobnie jak na stronie SSW, kto ile ocen jakiej gwiazdki wykonał. Bardziej rozbudowane statystyki będą wkrótce :) Poza tym niewykluczone, że w nieco późniejszym terminie powstanie wersja angielskojęzyczna.

Zapraszam do odwiedzenia strony, a najlepiej rejestrowania się i przysyłania obserwacji. :)

Kontakt z webmasterami przez prywatną wiadomość forum lub emaila:
Damian: fasola111(małpa)poczta.onet.pl
Ja: antyqjon(małpa)interia.pl
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » N lis 20, 2005 3:36 pm

Wreszcie pomysł ujrzał światło dzienne :D .

Żal tylko, że całość roboty musiałem zwalić na kolegów, no ale przynajmniej w razie błędów nie będzie na mnie :wink: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Damian » N lis 20, 2005 5:03 pm

Hurra!!! :D
Fajnie, że udało się doprowadzić sprawę do końca. Oczywiście pełny sukces będzie możliwy tylko przy zainteresowaniu i zaangażowaniu obserwatorów. Być może kiedyś uda się poszerzyć zakres działalności do "formalnego" Towarzystwa.
Jak by nie było- dzisiaj świętujemy :) , więc chciałbym w tym miejscu złożyć wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia bazy zarówno fizycznie, jak i mentalnie, a także podziękować za cenne uwagi odnośnie działania strony. Oczywiście jesteśmy otwarci na kolejne.
Zbyszkowi natomiast nalężą się wyrazy uznania, bo solidnie się napracował, większość pracy to Jego dzieło :)
Ostatnio edytowano N lis 20, 2005 8:50 pm przez Damian, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez SSW » N lis 20, 2005 6:32 pm

Gratuluję Zbyszkowi i Damianowi dobrej roboty! :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Aquarius » Pn lis 21, 2005 1:51 am

Świetnie. Kawał dobrej roboty :D .
Teraz tylko oczekuję na hasło (no i pogodę oczywiście :lol: :lol: ).
Pozdrawiam. Aquarius
Aquarius
 
Posty: 74
Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:51 am
Lokalizacja: Gdynia + Brwinów + Myślin

Postprzez antyqjon » Wt lis 22, 2005 10:26 am

Wystąpiły dzisiaj małe problemy z generatorem wykresów - działa, ale trochę źle wygląda ;) Liczę że uda się opanować sytuację w jak najkrótszym czasie :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Krzysztof_K » Wt lis 22, 2005 12:32 pm

Brawo. :P Poklikałem sobie na stronie, zarejestrowałem się.... i nawet przesłałem do bazy swoje obserwacje. Świetna robota. Szczególnie podoba mi się możliwość uzyskania tak obszernych informacji o danej gwieździe.
Nasunęło mi się wprawdzie kilka sugestii, ale poczekam aż jeszcze przyjdzie mi coś do głowy i napewno prześlę je do Admina.
Gratuluję efektów.
Pozdrawiam
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez antyqjon » Wt lis 22, 2005 4:03 pm

Generator wykresów okiełznany z powrotem :) Na dodatek już poprawnie są wyświetlane najświeższe oceny - widać je zarówno na wykresach jak i w bazie.
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Damian » Wt lis 22, 2005 4:21 pm

Widzę, że sporo się działo- bardzo dobrze, że tak szybko wyszedł na jaw ten błąd w generatorze. Po prostu tak jest, że czasem twórcy dana ewentualność nie przyjdzie do głowy i błąd widać w praktyce. :) Co więcej pod moją nieobecność błąd ów został już poprawiony- żyć nie umierać! :D
Co do ewentualnych wykrytych błędów, uwag i sugestii- im więcej tym lepiej! Każdy pomysł jest na wagę złota. :)
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez SSW » Wt lis 22, 2005 5:51 pm

Damian napisał(a):... Co do ewentualnych wykrytych błędów, uwag i sugestii- im więcej tym lepiej! Każdy pomysł jest na wagę złota. :)


To ja poproszę o:

- Dodanie w menu głównym pozycji "gwiazdy", po wybraniu której w panelu głównym strony będzie się wyświetlać lista obserwowanych gwiazd posortowana wg liczby obserwacji (malejąco) danej gwiazdy i z podanym przedziałem czasu, z którego pochodzą te obserwacje. Po kliknięciu w nazwę gwiazdy ma się otworzyć (tak jak teraz) panel z danymi o gwieździe, w którym koniecznie należy dodać link do globalnego wykresu (z wszystkich obserwacji) krzywej jasności tej gwiazdy automatycznie wyskalowany w obu osiach.

- zrezygnowanie (przynajmniej w panelu głównym) z ozdobnej czcionki, czyniącej niektóre nazwy gwiazd mocno nieczytelnymi.

:)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez antyqjon » Wt lis 22, 2005 6:10 pm

SSW napisał(a):- Dodanie w menu głównym pozycji "gwiazdy", po wybraniu której w panelu głównym strony będzie się wyświetlać lista obserwowanych gwiazd posortowana wg liczby obserwacji (malejąco) danej gwiazdy i z podanym przedziałem czasu, z którego pochodzą te obserwacje. Po kliknięciu w nazwę gwiazdy ma się otworzyć (tak jak teraz) panel z danymi o gwieździe, w którym koniecznie należy dodać link do globalnego wykresu (z wszystkich obserwacji) krzywej jasności tej gwiazdy automatycznie wyskalowany w obu osiach.


Nad takimi statystykami obserwacji właśnie pracuję :)

SSW napisał(a):- zrezygnowanie (przynajmniej w panelu głównym) z ozdobnej czcionki, czyniącej niektóre nazwy gwiazd mocno nieczytelnymi.
:)


Do zrobienia przy jakiejś okazji :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Robert_Bodzoń » Wt lis 22, 2005 6:33 pm

Gratulacje i podziękowania dla kolegów za włożoną pracę. Jeszcze się nie zarejestrowałem, ale postaram się to uczynić w najbliższy weekend.

Robert
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Damian » Wt lis 22, 2005 9:16 pm

SSW napisał(a):zrezygnowanie (przynajmniej w panelu głównym) z ozdobnej czcionki, czyniącej niektóre nazwy gwiazd mocno nieczytelnymi.


W takim razie pewnie zrezygnujemy w takich miejscach z kursywy i damy jakąś prostą czcionkę, która będzie pasowała do wystroju strony. :)

Natomiast co do statystyk, to chodzi o "globalną listę" gwiazd obserwowanych przez wszystkich?
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez SSW » Wt lis 22, 2005 10:47 pm

Damian napisał(a):...
Natomiast co do statystyk, to chodzi o "globalną listę" gwiazd obserwowanych przez wszystkich?


Tak, w układzie:

gwiazda, liczba ocen, od - do, (ew. ilu obserwatorów)

:)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez antyqjon » Śr lis 23, 2005 5:08 pm

Nasz klient nasz pan :lol: Statystyki już zrobione, link w menu dodany. Nie ma jeszcze tylko wyświetlania liczby obserwatorów oceniających daną gwiazdkę.
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Następna strona

Powrót do PTOGZ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron