RapVar - program do raportowania i magazynowania obserwacji

Dyskusje o programach komputerowych wykorzystywanych do analizy obserwacji gwiazd zmiennych (i nie tylko).

Postprzez marbej » Pn sie 03, 2009 11:23 pm

CXB napisał(a):A ja mam jeszcze takie dwa pytanka, może ciut niezbyt poważne no ale zawsze,
1 W rubrykę kod komentarza co się wpisuje, sam komentarz czy chodzi tu o coś innego?
2 Tam gdzie jest mapka to ja zawsze wpisywałem A lub B w zależności jaka skala mapki jest z AAVSO, czy robiłem to dobrze czy biega o coś innego??


Nie ma niepoważnych pytań :) A z tego co piszesz to bardzo dobrze, że pytasz, bo:

ad1. Kod komentarza to jak sobie klikniesz na napis "kod komentarza" to będziesz miał spis wszystkich możliwych kodów. Np. B znaczy , że niebo było jasne, z powodu czy to Księżyca, czy świateł miasta. Ja z racji tego, że praktycznie zawsze obserwuję z miasta, zawsze wpisuję B.
NP. jeśli obserwowałeś z miasta i nie jesteś pewien, czy dobrze zidentyfikowałeś gwiazdy porównania to wpisujesz BI. B, bo jasne niebo oraz I bo nie byłeś czy gwiazdy porównania to te czy może inne ;)

ad2. Mapa to numer mapy AAVSO. Kiedy wydrukujesz sobie mapę np. taką http://www.aavso.org/tmp3/d30456.png to w prawym górnym rogu masz numer mapy, w tym przypadku 1291dbe
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Postprzez BogdanK » Pn sie 03, 2009 11:36 pm

Dzięki Marcinie, już wszystko jasne :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez BogdanK » Wt sie 25, 2009 7:57 am

Wczoraj Marcinie bawiłem się twoim programem i powiem że nawet mi się spodobało, za jednym zamachem mam wszystko do kompa wprowadzone :)
Podoba mi się to że mogę wszystko przenieść do exela.
Mam takie pytanie, przykładowo wpisałem już 60 rekordów, a tu nagle jakiś chochlik resetuje mi kompa, to czy wtedy nie tracę danych??
Tak odnośnie funkcjonowania to nie mam zastrzeżeń, mi się generalnie podoba :)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Postprzez marbej » Wt sie 25, 2009 11:55 pm

CXB napisał(a):Mam takie pytanie, przykładowo wpisałem już 60 rekordów, a tu nagle jakiś chochlik resetuje mi kompa, to czy wtedy nie tracę danych??


Za każdym razem jak klikniesz przycisk "Dodaj obserwację" obserwacja jest dodana do bazy danych (i już nie zniknie w przypadku chochlika) oraz pojawia się stosowny wpis dla SSW oraz AAVSO - te dane w przypadku chochlika niestety znikną, no chyba, że zdążyłeś je zapisać do pliku. To tak jakbyś uruchomił notatnik i zaczął coś w nim pisać. Jeśli tego nie zapiszesz to w przypadku niespodziewanego resetu kompa przepadnie Ci to co pisałeś.

Nie jestem programistą więc chyba tak to już zostanie. Z drugiej strony ileż razu może się zdarzyć reset kompa akurat podczas wpisywania danych :)
Mam nadzieję, że ta niedogodność nie jest i nie będzie jakimś utrudnieniem.

PS: z urlopu już co prawda wróciłem, ale jestem na tygodniowym szkoleniu w Wawie więc cokolwiek w RapVarze będę mógł pogrzebać najwcześniej w przyszłym tygodniu.

Dzięki za miłe słowa o RapVarze ;)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała

Poprzednia strona

Powrót do Oprogramowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron