Strona 1 z 3

RapVar - program do raportowania i magazynowania obserwacji

PostNapisane: Wt lip 28, 2009 8:42 pm
przez marbej
Witam,

Każdego z nas po skończeniu obserwacji czeka przesłanie wyników tu i ówdzie. U mnie wygląda to tak:
1. opracowuję najpierw u siebie
2. loguję się na AAVSO i każdą obserwację z osobną wklepuję jedna po drugiej
2. potem to samo na PTOGZ
3. na koniec zostaje przesłanie maila do SSW.

Tyle razy wklepywać to samo? O pomyłkę nietrudno!

Nie ukrywam, że trochę roboty z tym jest i niepotrzebnego marnowania czasu.

Zrobiłem więc coś takiego http://variable-stars.net/raporty/
Teraz wystarczy jak tylko jak raz wklepię obserwację, a raporty do AAVSO, SSW i PTOGZ mam już gotowe za jednym zamachem :) Wystarczy teraz tylko skopiować odpowiednie fragmenty i przesłać gdzie trzeba :) Nie muszę już każdej obserwacji wklepywać z osobna.

Pomyślałem, że może ktoś ma podobne przeboje z raportami co ja dlatego postanowiłem upublicznić mój generator raportów. Może komuś się przyda, może ktoś skorzysta.

Wersja beta! Poza paroma niedogodnościami wygląda na to, że jest wszystko OK. Niedogodności to np. to, że na samym początku trzeba wprowadzić swój AAVSO kod. Brakuję również na razie walidacji danych tj. daty. Trzeba zwrócić uwagę co się wpisuje. Poprawny format to: rrrr/mm/dd/gg/mm
Niedogodnością też jest to, że dane do AAVSO trzeba skopiować i wkleić do notatnika, plik zapisać i dopiero teraz można dane posłać do AAVSO.

Chętni niech się po prostu najpierw tym pobawią i będzie można już korzystać.

Gdyby ktoś z tego korzystał to proszę o wszelkie uwagi odnośnie błędów itp.

Pozdrawiam i lecę na obserwacje bo się rozchmurzyło :)
Będzie okazja przetestować dziś pierwszy raz generator raportów :)

PostNapisane: Śr lip 29, 2009 5:21 am
przez Marian(LMT)
Zrobiłem więc coś takiego http://variable-stars.net/raporty/

Ciekawa propozycja.

1. opracowuję najpierw u siebie
2. loguję się na AAVSO i każdą obserwację z osobną wklepuję jedna po drugiej
2. potem to samo na PTOGZ
3. na koniec zostaje przesłanie maila do SSW.

Ja też trochę się bawię swoimi obserwacjami. W moim przypadku pkt 1 wygląda tak, że na własny użytek wprowadzam dane do Excela :wink: Ponadto wykorzystuję dwa programiki. Jeden znany z niniejszego Forum - DOGZ :) Stąd mam dane do wysyłki do Stanisława i do bazy PTOGZ. Potem ręcznie przerabiam ten format na format VSNET (i tak wędruje to do VSNET, VSOBS i AFOEV). Natomiast do AAVSO wysyłam plik stworzony pod ich własnym programem - PCObs 3.0.
Nawiasem mówiąc, starsze wersje PCObs miały możliwość tworzenia również formatu VSNET, ale zrezygnowano z tej funkcji programu (a szkoda).

PostNapisane: Śr lip 29, 2009 8:25 am
przez marbej
Marian(LMT) napisał(a):Potem ręcznie przerabiam ten format na format VSNET (i tak wędruje to do VSNET, VSOBS i AFOEV).


Mógłbyś podać formaty VSNET, VSOBS i AFOEV może dał bym radę dołożyć do tego generatora raportów.

Ma może ktoś format BAA?

PostNapisane: Śr lip 29, 2009 8:34 am
przez marbej
A jak u innych kolegów wygląda przygotowanie raportów? Głównie excel, czy coś innego? Też takie gonienie po excelu i paru innych programach?

Gdzie jeszcze oprócz AAVSO, SSW, PTOGZ, VSNET posyłacie swoje obserwacje?

Chciałbym napisać sobie (i udostępnić innym) taki program, który by sam jeden wystarczył do wszystkiego, aby nie trzeba było wiele razy wprowadzać jednej i tej samej obserwacji. Program oczywiście pracowałby z bazą danych i miałby jak najbardziej możliwość eksportu danych do excela.

Można by było najpierw w programie ładnie wyfiltrować sobie obserwacje, a następnie wyeksportować je do excela - jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę.

Nie wiem jak Was, ale mnie już zmęczyło korzystanie z paru programów do jeden czynności :)

PostNapisane: Śr lip 29, 2009 10:29 am
przez Marian(LMT)
Ma może ktoś format BAA?

Do BAA wysyła się plik Excela, którego "wzór" i opis znaleźć można pod adresem: http://www.lymmobservatory.net/

PostNapisane: Śr lip 29, 2009 10:30 am
przez BogdanK
Ja się przyznam że jeszcze bawie sie dalej z wpisywaniem wszystkiego do zeszytu. U mnie wygląda to tak. W nocy notuje do brudnopisu obserwacyjnego. Na następny dzień opracowuje wszystko, przy pomocy astro jawila (fajnie liczy jasności). Następnie tworze plik tekstowy w notatniku i wysyłam do SSW i PTOGZ, potem loguje się na AAVSO i wszystko wklepuje po kolei ( jak jest 10 ocen to pikuś, ale gdy 50 to szlak jasny mnie trafia ;) ) (sorki za wyrażenie). Potem jak mam wolne to przepisuje do dziennika obserwacyjnego a potem do oddzielnego, w którym mam same oceny gwiazd zmiennych (ostatnio idzie mi tak że w tym pierwszym jestem na marcu a w tym drugim na listopadzie ubiegłego roku).Tak że u mnie jest taka dłubanina która bardzo obniża satysfakcje z obserwacji, istna robota średniowiecznego mnicha :? Może macie pomysł jak to by można usprawnić. W tym exelu to każdy arkusz dla innej gwiazdy? w jaki sposób koledzy to robicie???
:wink:

Jak zrobie dziś pare ocen to wykorzystam twój raportnik Marcinie i zobacze jak się sprawuje ;) ale już po wyglądzie mi się podoba :)

PostNapisane: Śr lip 29, 2009 12:45 pm
przez Marian(LMT)
W czasie obserwacji i ja wpisuję oceny do zeszytu ("dziennika obserwacyjnego"), nigdy bezpośrednio do komputera. Stamtąd któregoś następnego dnia (zazwyczaj nazajutrz) przeklepuję do Excela. Równocześnie wypełniam rubryczki w PCObs i DOGZ, wpisując wyliczone w arkuszu jasności. Plik tekstowy stworzony w PCObs wędruje do AAVSO, a po wywołaniu w DOGZ wyników spod podanej daty mam zestaw do wysłania do Stanisława i wrzucenia do bazy PTOGZ.
Pobrane z DOGZ dane kopiuję, oczywiście, do Notatnika, potem przerabiam - już całkowicie ręcznie - na format VSNET.

Co do Excela - moje obserwacje mam podzielone wg gwiazd i gwiazdozbiorów. Jeden excel'owski "zeszyt" to jeden gwiazdozbiór, a w nim osobny arkusz dla każdej obserwowanej zmiennej.

PostNapisane: Śr lip 29, 2009 2:00 pm
przez marbej
CXB napisał(a):Jak zrobie dziś pare ocen to wykorzystam twój raportnik Marcinie i zobacze jak się sprawuje ;) ale już po wyglądzie mi się podoba :)


Mała uwaga - dla raportu dla AAVSO za ostatnią linią w raporcie nie możesz dać entra, bo plik nie przejdzie (wczoraj próbowałem i musiałem z pół godzinki po obserwacjach jeszcze posiedzieć zanim doszedłem o co biega, bo komunikat był, że mu jakiś przecinek nie pasował :) )

Co do samych zaś obserwacji to chyba nikt nie wprowadza ich od razu do komputera :) Ja też najpierw do brudnopisu i po obserwacjach od razu siadam i obliczam jasności. Jak już policzę to wtedy od razu komputer i wysyłam :)

PostNapisane: Śr lip 29, 2009 2:02 pm
przez marbej
Marian(LMT) napisał(a):
Ma może ktoś format BAA?

Do BAA wysyła się plik Excela, którego "wzór" i opis znaleźć można pod adresem: http://www.lymmobservatory.net/


Dziękuję za namiary :)

PostNapisane: Śr lip 29, 2009 8:59 pm
przez antyqjon
Fajny skrypt Marcinie. W nowym DOGZ-ie też będzie coś w tym stylu. Okienko dodawania obserwacji domyślnie będzie miało tylko podstawowe pola na nazwę gwiazdy, JD i mag. Prócz tego będzie przełącznik "chcesz podać dodatkowe dane dla AAVSO?", który wyświetli resztę formularza i te wszystkie dodatkowe pola na gwiazdy porównania, numery mapek itp. Po wpisaniu obserwacji będzie można wygenerować raport w dowolnym formacie (pod warunkiem że to format SSW/PTOGZ, bądź AAVSO ;), inne zaimplementujemy później, m.in. VSNET i AXA), będzie też prawdopodobnie możliwość bezpośredniego wysyłania obserwacji do AAVSO, a po aktualizacji strony PTOGZ równiez prosto do naszej bazy. Kilkadziesiąt moich ostatnich obserwacji raportowałem już z deweloperskiej wersji nowego DOGZ-a ;)

Edit:
Nie ładuje mi się strona VSNET, ale w googlowej kopii znalazłem opis formatu.

PostNapisane: Pt lip 31, 2009 2:53 pm
przez marbej
Witam,

Niniejszym ogłaszam, że napisałem sobie wersję 1.0 programu RapVar :)
Wkrótce wersje kolejne :)
Przyznam, że ułatwiło mi to znacznie opracowywanie obserwacji :)

Chętni do pobawienia się nim mogą go pobrać z ftp://variable-stars.net/

Krótko o RapVar:

1. na razie raportuje tylko w formacie PTOGZ/SSW oraz AAVSO
2. wprowadzone dane przechowuje w bazie danych (SQLite) !!! :D
3. możliwość eksportowania danych z bazy danych do exela :)
4. tam gdzie wprowadzamy nasze obserwacje nad polem "Kod komentarza" jest napis "Kod komentarza" - po kliknięciu w ten napis pokaże nam się podpowiedź co jaki kod znaczy.
5. w razie pytań proszę od razu pytać.
6. jakiekolwiek propozycje bardzo mile widziane

7. Szczęśliwi znalazcy jakiegokolwiek błędu proszeni są o zwrot - proszę o maila na marcin małpa variable-stars.net

PS: generalnie formularz do wprowadzania obserwacji jest oparty o ten z AAVSO, więc jeśli znacie ten z AAVSO to sobie poradzicie :)

PostNapisane: Pt lip 31, 2009 7:49 pm
przez AWA
1. Jaka jest możliwość wykasowania obserwacji z bazy/pliku SQLite? Pytam na wszelki wypadek jakby się czasem jakieś bzdury wprowadziło :)

2.W formacie PTOGZ jako separator są przecinki. Zawsze używałem spacji. Przejdzie z przecinkami czy trzeba przerabiać? To samo tyczy się bazy SSW.

PostNapisane: Pt lip 31, 2009 8:28 pm
przez marbej
AWA napisał(a):1. Jaka jest możliwość wykasowania obserwacji z bazy/pliku SQLite? Pytam na wszelki wypadek jakby się czasem jakieś bzdury wprowadziło :)


W tej chwili tylko dodatek do Firefoksa. Nazywa się on SQLite Manager.
Można tam np. wyczyścić całą tabelę oraz sekwencję, żeby ID po yczyszczeniu tabeli znów zaczynało się od 1 :)

AWA napisał(a):2.W formacie PTOGZ jako separator są przecinki. Zawsze używałem spacji. Przejdzie z przecinkami czy trzeba przerabiać? To samo tyczy się bazy SSW.


Na stronei PTOGZ pisze tak: "wiele obserwacji w formacie SSW". Nie wiedziałem, że w PTOGZ są spacje, a nie przecinki :) Ja do SSW przesyłam z przecinkami zgodnie z wytycznymi Stanisława :) Wynika stąd, że w takim razie trzeba przerabiać jeśli faktycznie w PTOGZ jest spacja zamiast przecinka. Preferuję format SSW, czyli typowy CSV (Coma Serated Values), czyli przecinek :)

PS: jestem już wygłupiały - jak w końcu jest z tym formatem SSW i PTOGZ?

PostNapisane: Pt lip 31, 2009 8:48 pm
przez AWA
Ja do SSW przesyłam ze spacjami zgodnie z wytycznymi Stanisława :)
I to samo wklejam w PTOGZ jako "wiele obserwacji w formacie SSW (włącznie z kodem obserwatora)". Może można i tak, i tak?

PostNapisane: Pt lip 31, 2009 8:59 pm
przez marbej
AWA napisał(a):Ja do SSW przesyłam ze spacjami zgodnie z wytycznymi Stanisława :)
I to samo wklejam w PTOGZ jako "wiele obserwacji w formacie SSW (włącznie z kodem obserwatora)". Może można i tak, i tak?


To teraz wiem, czemu w PTOGZ nie chciał mi przejść plik mój plik SSW :)
Bo był z przecinkami :) Muszę przetestować zatem te spacje na PTOGZ i zaraz piszę maila do Stanisława :)

Dzięki za info :) Jakby co to przecinki w RapVarze się przerobi na spacje - chwila roboty :)