Formaty zapisu obserwacji

Dyskusje o programach komputerowych wykorzystywanych do analizy obserwacji gwiazd zmiennych (i nie tylko).

Formaty zapisu obserwacji

Postprzez antyqjon » Pn sie 03, 2009 1:55 pm

Żeby to nie zginęło w wątku o raportach, zrobiłem krótkie podsumowanie najczęściej wykorzystywanych formatów, w jakich wysyłamy obserwacje. Może się przydać programistom :)

1. AAVSO
Obserwacje wizualne oraz fotometryczne


2. PTOGZ
Kod: Zaznacz cały
nazwa_gwiazdy JD jasnosc [kod_obserwatora]

Trzy albo cztery kolumny, oddzielone spacjami. Kod obserwatora jest opcjonalny, dodając do bazy przez stronę jesteśmy już zalogowani, więc kod jest automagicznie dołączany. Nie potrzeba żadnego nagłówka.


3. SSW
Pozwolę sobie zacytować:
Format rekordu do bezpośredniego importu w bazie SSW-PTMA jest z przecinkami:

NAZWA GWIAZDY,JD,MAG,IDobs,KOMENTARZ (opcjonalnie)

Jeżeli brak komentarza to po IDobs powinien być przecinek.

Ze względu na to, że w PTOGZ są spacje ja nie narzucam formy przysyłanych danych. Jeżeli otrzymuję ze spacjami to mam w exelu arkusz, który przekształca mi przysłane dane na format z przecinkami.

Otrzymuję też od niektórych obserwatorów dane w formacie AAVSO. Też mam arkusz, który przekształca mi to do mojego formatu.



4. VSNET
Link do opisu formatu


5. BAA
Format oraz przykład obserwacji


6. AXA (egzoplanety)
Opis formatu
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Re: Formaty zapisu obserwacji

Postprzez marbej » Pn sie 03, 2009 2:09 pm

antyqjon napisał(a):Żeby to nie zginęło w wątku o raportach, zrobiłem krótkie podsumowanie najczęściej wykorzystywanych formatów, w jakich wysyłamy obserwacje. Może się przydać programistom :)


O super! Wielkie dzięki za tą pracę! Myślę, że nie jednemu z nas przyda się zebranie w jednym miejscu różnych formatów zapisu obserwacji.

Jak już widać na pierwszy rzut oka ciężko będzie coś napisać typu "jedno kliknięcie" i wszystkie raporty mamy gotowe ;), ale nie niemożliwe :)
--
Pozdrawiam,
Marcin (BQX) [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ]
http://variable-stars.net/

"Astronomy is looking up"
marbej
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: Poznań / Bielsko-Biała


Powrót do Oprogramowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron