Wrzesień z zaćmieniami

Wrzesień z zaćmieniami

Postprzez BogdanK » N lis 30, 2014 4:30 pm

Wrzesień obfitował w wiele pogodnych, a nawet bezksiężycowych nocy. Noc już trwała wystarczająco długo by móc nacieszyć się gwiazdami, a jednocześnie temperatury jeszcze były wystarczająco przyjemne by móc bez większych problemów wytrzymać całą noc.
Postanowiłem więc wykorzystać okazje i co nieco przyjrzeć się kilku gwiazdą zaćmieniowym.

W nocy 6/7.09 przyłapałem na zaćmieniu następujące gwiazdki:
Na pierwszy ogień poszła Beta Per, protoplasta zaćmieniowych, która akurat tej nocy wychodziła z minimum:
Obrazek

Kolejną klasyka, RZ Cas, u której zaobserwowałem całe minimum:
Obrazek

Ostatnim zaćmieniem tej nocy była U Cep, uwielbiam obserwować u niej płaskie dno

Obrazek

Obserwacje tej nocy zakończyłem około godziny 3, a trzeba przyznać, że było jeszcze bardzo ciepło, 13*C.


Do kolejnej przygody z zaćmieniowymi musiałem poczekać do 23/24.09. Obserwacje zacząłem około godziny 23, a zakończyłem po godzinie 4. Czekałem tej nocy na R Leo, niestety bezskutecznie. Przy okazji już ciut wymarzłem, bo temperatura nad ranem spadła już do 2*C.
Jednakże warto było posiedzieć bo następujące gwiazdki wszystko mi wynagrodziły:

Po raz kolejny przyłapałem Beta Per, tym razem prawie całe minimum
Obrazek

SV Cam
Obrazek

TV Cas
Obrazek

AI Dra tutaj musiałem jeszcze się sporo naczekać na rozpoczęcie zaćmienia, dodatkowo obserwacje utrudniało co raz to niższe położenie gwiazdy
Obrazek

VW Cep, zaćmieniowa typu EW, widoczna całą noc
Obrazek


Ostatnia najbardziej owocna noc przydarzyła mi się 27/28.09. Udało mi się przeprowadzić obserwacje od 21 aż do 5 rano. Noc była cieplejsza od poprzedniej, nad ranem było około 5*C. Dodatkowo nad ranem zaobserwowałem wyczekiwaną R Leo, pięknie i jasno świeciła zbliżając się do maksimum.
Ale po kolei.

Najpierw, po raz kolejny całonocna przygoda z VW Cep, praktycznie cały cykl zmienności
Obrazek

V346 Aql specjalnie dla niej wdrapałem się na dach, ale było warto, praktycznie do godziny 2 dało się ją obserwować
Obrazek

Z Vul przyłapana tuż przed środkiem minimum
Obrazek

W UMi kolejna przygoda z tą gwiazdą, tym razem praktycznie całe zaćmienie
Obrazek

EE Peg, która akurat wychodziła z dołka
Obrazek

WW Dra niemal całe minimum
Obrazek


Jak już zakończyłem ocenianie V346 Aql oraz Z Vul, na ich miejsce dorzuciłem dwie inne zaćmieniowe

TW Cas wejście w dołek
Obrazek

SV Cam po raz kolejny całe minimum
Obrazek


W między czasie raz po raz zerkałem na gwiazdę całkiem innego rodzaju, typu RRC: RZ Cep. Widoczne u niej jest powolny spadek do minimum, a następnie nieco szybszy wzrost jasności:
Obrazek

Tak więc muszę przyznać, że była to najlepsza i najdłuższa moja obserwacja, naprawdę warto było posiedzieć
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Wrzesień z zaćmieniami

Postprzez Henryk » N lis 30, 2014 5:41 pm

Kapitalne!
Oglądałem wykresy z wypiekami na policzkach ;).
Powinieneś jakąś publikację tak pięknych obserwacji wysmurfować ;).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wrzesień z zaćmieniami

Postprzez BogdanK » Pn gru 01, 2014 12:26 am

Henryk napisał(a):Kapitalne!
Oglądałem wykresy z wypiekami na policzkach ;).
Powinieneś jakąś publikację tak pięknych obserwacji wysmurfować ;).


Dzięki ;)
Smerfnołem tu u nas na forum i na forumastronomicznym.pl, myślę, że to wystarczy ;)
Pozdrawiam
Bogdan Kubiak
BogdanK
 
Posty: 307
Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 10:30 pm
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Wrzesień z zaćmieniami

Postprzez Henryk » Pn gru 01, 2014 11:21 am

No niestety starczy. Mało kto rozumie i potrafi docenić takie wykresiki :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron