Fotometria?

Fotometria?

Postprzez Heniek » N sty 30, 2005 7:57 pm

Witam,

Ktoś musi zacząć. :D
22I fotografowałem RCyg. Chciałem zrobić w kolorze, lecz nadeszły chmury i nie zdążyłem naświetlić poprzez filtr czerwony. Zostałem w ten sposób z luminancją. Czytałem niegdyś na stronie Grzegorza Koralewskiego (ze Szczecina :) ) http://sus.univ.szczecin.pl/~ecliptic/vesta3.htm o fotometrii gwiazd zmiennych za pomocą kamerki Vesty. Jest tam napisane, że tą metodą można oceniać gwiazdy do 9,6m, ale mój czip jest zdecydowanie bardziej czuły. Zastosowałem metodę z powyższego linku i oto, co mi wyszło:

Obrazek

Jasności gwiazd pobrałem ze strony AAVSO. Co o tym sądzicie? Czy wartość, która mi wyszła, jest wiarygodna?
Dlaczego się wczepiłem tej RCyg? Bo to jest jedyna zmienna, o której wiem dokładnie gdzie jest. :lol:
Postaram się to zmienić. :wink:



Pozdrawiam
Henryk Kowalewski
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Damian » Pn sty 31, 2005 5:49 am

Bardzo ciekawy temat. Co do poprawności oceny nie będę się wypowiadał, na AAVSO nie ma za dużo ocen, poza tym nie zawsze można im wierzyć, może SSW będzie dysponował danymi. Chociaż, jeśli jasności gwiazd porównania są poprawne, to od razu widać, że ocena pasuje do tego, co jest na fotce.
Natomiast co do słuszności takich obserwacji, to wydaje mi się, że dobrze wykonane mają dużą wartość. Poza tym osiąga się w nich dokładność często dużo większą niż przy ocenach wizualnych (tak jak na zaprezentowanej fotce)

Przyznam się też, że kiedyś (konkretnie raz :D ) zdarzyło mi się bawić Vestą w fotometrię. Mam zwykłą nieprzerobioną vestę 675K i ćwiczyłem na Altairze (0,9 mag) i dwóch sąsiadujących gwiazdkach (2,7 mag i 3,7 mag). Wyznaczałem jasność gammy (2,7 mag) i wyszedł błąd rzędu 0,15 mag.
Sporo jak na fotometrię vestą, ale gwiazdki były tak róznej jasności, że chyba można być zadowolonym.
Nieprzerobioną vestą łapałem gwiazdki do 11,9 mag, ale te były już na granicy widoczności na fotkach, więc myślę, że słabszych niż 11 mag nie jestem w stanie na razie oceniać (vestą). A i tak pewnie się za to nie zabiorę, bo większą satysfakcję mam z wizualnych, mimo świadomości, że popełniam znacznie więsze błędy.
Podumowując: fotometria vestami ma przyszłość i jeśli ktoś sumiennie wykonuje nią obserwacje, to osiągnie znakomite wyniki, ale jak dla mnie emocje przy ocenach wizualnych są większe :)
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Henryk » Wt lut 01, 2005 10:14 pm

Wartość 12.9 jak najbardziej wiarygodna, przynajmniej tak mi sugeruje moje oko :wink: .


P.S. Mam nadzieję, że wysłałeś tą obserwację do SSW, a jeżeli nie to możesz to nadrobić :wink: .
Ostatnio edytowano So kwi 09, 2005 5:12 pm przez Henryk, łącznie edytowano 1 raz
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » So kwi 09, 2005 5:51 pm

Ktoś też musi kontynuować :wink: . Czytam te artykuły o fotometrii i zastanawiam się nad tym co napisane na stronie Grzegorza Koralewskiego:
"Rozmiary chipu CCD Vesty to 3.87 mm x 2.82 mm. Pojedyńczy piksel ma 5.6 x 5.6 mikrometra"
Wg danych ze strony Sony wymiary są takie: 4.60mm (H) x 3.97mm (V)

Co jest grane?

Jakich programów Heniu używałeś do tej fotometrii? Na stronie GK jest sporo wersji, co Ty wybrałeś? Może mógłbyś opisać krok po kroku Twoją zabawę z fotometrią?

Zastanawiam się też nad filtrami. Na stronach o fotometrii uparcie piszą o filtrze V, tymczasem w ofertach sklepów jest zielony, ale nie jestem pewny, czy ten do fotometrii nie różni się nieco od zwykłego Greena :wink:
A to Twoje zdjęcie R Cyg to bez żadnego filtru jak rozumiem?
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Gość » So kwi 09, 2005 8:02 pm

Do rejestracji obrazów używam AstroVideo, który moim zdaniem najlepiej składa ekspozycje w całość. Dodatkowym atutem jest to, że zapisuje od razu w formacie FITS. Fotometrię robiłem programem TeleAuto, zgodnie z procedurą opisaną przez GK.
Zdjęcie RCyg jest zrobione z zastosowanym filtrem IR-cut. W przypadku miryd podczerwień zniekształca pomiar.

Sprawa z filtrami jest bardzo interesująca i wymaga uważnego przedyskutowania.

Wyjaśnię w czym problem na podstawie zdjęć RLeo.

Obrazek
Zdjęcie zrobione przez filtr niebieski

Obrazek
przez filtr zielony

Obrazek
przez filtr czerwony, który nie obcina IR

Obrazek
i w końcu luminancja z zastosowanym filtrem IR-cut.

Widać duże różnice w jasności gwiazd zależne od wskaznika barwy. Teraz rodzi się pytanie, jak mierzyć, które ekspozycje brać pod uwagę, aby pomiar był prawidłowy? Zapraszam do dyskusji.

A na zakończenie, w celach czysto estetycznych, złożyłem wszystko do kupy i wyszedł taki oto obrazek.

Obrazek
Gość
 

Postprzez SSW » So kwi 09, 2005 8:22 pm

Może przyda się to?
http://www.aavso.org/observing/programs/ccd/manual/

Zobacz obserwacje CCD U Ori (AAVSO)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » So kwi 09, 2005 11:46 pm

Podręcznik AAVSO zahaczałem już kilkakrotnie, ale za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego :wink: .

Fotometria jest namiastką spektroskopii, dzięki opracowanym przez Johnsona filtrom UBV, dostępna obecnie dla przeciętnych astroamatorów.
Znalazłem taki wykres pasm przepuszczanego światła dla poszczególnych filtrów:
Obrazek

Widać tutaj wyraźnie, który filtr preferuje obiekty danego koloru. Filtr niebieski przepuszcza światło niebieskie, czerwony światło czerwone. Do fotometrii używa się głównie filtru V (Visual), który jest zbliżony do zielonego, jednak nieco bardziej przesunięty w stronę koloru żółtego. Jest to kolor najbardziej zbliżony do pasma widzialnego. Nasze oczy są najbardziej czułe na promieniowanie w okolicach 550nm (całe światło widzialne to 400-700nm), co wynika z ewolucji i korzystania głównie z żółtego światła Słońca.
Poza filtrami UBV, w późniejszym okresie zostały opracowane R, I. Przepuszczają one światło czerwone i podczerwień (o różnej długości fali).

Wracając do zdjęć Henia, który wystąpił wyjątkowo jako gość :wink: , widać wyraźną różnicę w jasności czerwonej gwiazdy, w zależności od filtru, przez który była ona fotografowana. Otóż podobne sytuacje zauważono już w 19 wieku, gdy zaczęto używać fotografii w astronomii.
Dlatego ktoś wymyślił wskaźnik barwy b-v. Oznacza on różnicę w jasności gwiazdy przy pomiarze przez filtr niebieski B i żółtozielony V. Im większą różnicę otrzymujemy, tym bardziej świadczy to o niskiej temperaturze gwiazdy, czyli o jej tendencjach do koloru czerwonego :wink:. Czyli dla przykładu jeżeli otrzymujemy jasność w filtrze V równą 5 mag, zaś w filtrze B 7 mag, to b-v wynosi 2mag, co jest charakterystyczne dla czerwonych gwiazd jak na przykład Betelgeuze, dla R Lep wynosi on aż 5.74, ale pamiętacie jaka ona jest czerwoniutka, aż ją nazwali Karmazynową gwiazdą. Jeżeli różnica jest około zera, mamy do czynienia z białą gwiazdą, zaś niewielkie ujemne wartości osiągają gwiazdy niebieskie. Słońce ma b-v 0.63.
Różnice w jasnościach dla mirydy U Ori świetnie widać na stronie, do której odnośnik przytoczył SSW. Chociaż trochę dziwi mnie fakt widocznej na tych wykresach różnicy między jasnością w b i v około 2 mag, gdy tymczasem wskaźnik b-v dla U Ori wynosi 0.99.

Dlatego ta czerwona gwiazda ze zdjęć powyższych wygląda na znacznie jaśniejszą, gdy między nią a czujnikiem ccd znajduje sie filtr czerwony, przepuszczający czerwone światło, niż gdy jest tam filtr niebieski, którego to pasma udział w świetle gwiazdy jest nieznaczny. Na wszelki wypadek wyjaśniam, że gwiazda czerwona nie świeci tylko na czerwono, ale udział tej barwy w całym świetle jest największy, dlatego na zdjęciu z filtrem niebieskim także została ona zarejestrowana, chociaż jako znacznie słabsza.

Reausmując, żedna z metod zastosowanych przez naszego czołowego fotografa nie jest właściwa jeśli chodzi o wyznaczenie jasności wizualnej gwiazd. Najbardziej zbliżona jest ta z filtrem zielonym, jednak ocena będzie trochę zaniżona. Nie można więc tych ocen porównywać z ocenami wizualnymi, chyba że z uwzględnieniem stałej (jakiej?) różnicy jasności. Natomiast nie ma problemu z ocenami jasności gwiazd zaćmieniowych, gdzie chodzi głównie o wyznaczenie momentu minimum jasności. To można robić bez filtru. Poza tym można oceniać z poszczegółnymi filtrami i przy wysyłaniu ocen zaznaczać odpowiednią literą kolor filtru.

Ale ja mądry jestem :lol: . Powyższą wiedzą właściwie dysponowałem sporo wcześniej, jednak nie potrafiłem zebrać jej jako całości, a dopiero w takiej formie nabiera ona sensu. Przepraszam za możliwe niejasności, co może wynikać z późnej pory pisania. W razie wątpliwości w dzień będę korygował artykulik :wink: .

No i mam nadzieję, że nikt tu nie zajmie się spektroskopią, czy radiometrią, bo na studiowanie tych zagadnień raczej nie starczy mi czasu... :wink:
Ostatnio edytowano N kwi 10, 2005 8:23 am przez Henryk, łącznie edytowano 1 raz
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » N kwi 10, 2005 7:45 am

Oto jeszcze link do obserwacji U Ori (AAVSO) zawierający tym razem obserwacje wizualne (czerwone punkty) i CCDV (zielone krzyżyki).
Wracając do pracy Heńka to powiem, że powinien wyznaczyć wielkości CCDB, CCDV, CCDR i CCDI wraz z niepewnościami pomiarowymi i wysłać je do AAVSO. Jak to zrobić to nie wiem, gdyż nie zajmuję się tymi zagadnieniami. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » N kwi 10, 2005 8:26 am

Dziękuję Stanisławie za zwrócenie uwagi na mój błąd (to to niewyspanie, o którym wspominałem :wink: ).
Natomiast jeśli chodzi o pomiary CCDV przez Heńka, to musiałby on do tego zakupić właśnie filtr V, którego jak na razie nie posiada :( .
Nie wiem jak się ma sytuacja z filtrem podczerwonym, natomiast B i R jak najbardziej - można działać :D .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Heniek » N kwi 10, 2005 1:22 pm

No i wspólnymi siłami dochodzimy do sedna sprawy.
Henryku, twój post jest bardzo pouczający. Wiele zagadnień w nim poruszonych nie były przeze mnie znane. Napomknąłeś na priva jeszcze jeden problem, a mianowicie charakterystyka czułości CCD w zależności od długości fali.
Pogrzebałem trochę w opisach czipów i przygotowałem małe zestawienie.

W oryginalnej Veście jest czip kolorowy, który ma już wbudowane filtry.
Tak wygląda jego charakterystyka:

Obrazek

Dla ICX424, który jest obecny w Veście z modyfikacją SC3:

Obrazek

Natomiast, dla ICX429, który może być zastosowany w nowym typie amatorskiej kamerki (http://www.artemisccd.co.uk/), do której się przymierzam, wygląda tak:

Obrazek

Jeszcze zdanie o czułościach.
Sony podaje czułość w mV sygnału wyjściowego po naświetleniu czipa przez okres ułamka sekundy.
ICX098 580mV-1/100s
ICX424 880mV-1/250s
ICX429 1400mV-1/250s
Henryk Kowalewski
http://www.ccd.neostrada.pl
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk » N kwi 10, 2005 1:48 pm

No ładne porównanie, dziwię się jednak czemu ostatni chip ma takie przesunięcie ku czerwieni. Czy to teraz takie tendencje? Co do czułości w zależności barwy, temat wydawał się oczywisty, jednak zacząłem się głębiej zastanawiać po sugestii Domka, że może to mieć wpływ na jakość ocen. Co prawda śmiem w to wątpić, gdyż wg mnie zależy to jedynie od wyskalowania ocen (gwiazd porównania), ale zadałem pytanie na forum Cloudy Nights, gdzie udziela sie kilka osób zajmujących się fotometrią.
Podobnie czułość chipów nie powinna mieć wpływu na ocenę, a jedynie (aż) na zasięg.
Zajrzałem także na stronkę Grzegorza Wrochny, gdzie widać jak niedoskonałe są filtry w Vescie. Poza tym narodziło się kolejne pytanie - czy stosowanie filtrów UBVR w przypadku Vesty ma sens. Na mój mały rozumek wydaje się, że mimo wszystko tak, oczywiście czułość tego czujnika ccd jest marna, ale przy użyciu filtra V chyba też można uzyskać wiarygodne, odpowiadające wizualnym oceny.

Napisałem zresztą wiadomość do autora strony i liczę, że spróbuje wyjaśnić wątpliwości.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1031
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Foto

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron